رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

اکتشافات معدنی
رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن اعلام کرد؛

همکاری مشترک معدنی با استرالیا

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: استرالیا بزرگترین معادن سنگ‌آهن دنیا را داشته که بالاترین تولید و صادرات آن را در دنیا دارد و ما در این زمینه همکاری نزدیکی با این کشور در زمینه‌های تولید فولاد ، آلومینیم و تیتانیوم خواهیم داشت.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)؛ «مهدی کرباسیان» دردیدار وزیر صنعت، معدن، تجارت، حمل و نقل و زیرساخت ایالت ویکتوریای استرالیا با بیان این مطلب افزود:‌ خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران به وفور گاز ارزان‌ قیمت و سنگ‌آهن به صورت خدادادی وجود دارد و این موضوع می‌تواند برای دعوت استرالیا‌یی‌ها برای تولید فولاد و صادرات آن به کشورهای خاورمیانه و سایر کشورها نقطه عطفی باشد.

به گفته کرباسیان؛ نزدیک به دو سال است که همکاری‌های معدن و صنایع معدنی ایران به استرالیا با سفر به این کشورشروع شده است و امیدواریم با مذاکرات شرکت‌های همتای معدنی ایرانی و استرالیایی به انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی منجر شود.

وی گفت: هم‌اکنون شرکت‌های استرالیایی در حوزه پیمانکاری، مشاوره‌ای و تکنولوژیکی با ایمیدرو همکاری‌های نزدیکی را شروع کرده‌اند همچنین در صددیم تا با تشکیل کارگروه‌های مشترک ایرانی و استرالیایی در زمینه‌های آموزش، تحقیقات و تکنولوژیکی روابط نزدیکی را شروع کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پیگیری موضوعات مربوط به سرمایه‌گذاری مشترک ایران و استرالیا با تشکیل کارگروه مشترک میسر است تصریح کرد:‌ در صددیم تا با ساخت کارخانه ۸۰۰ هزار تنی پودر آلومینیم با کشورهای خارجی از جمله چین و استرالیا وارد مذاکره شویم که امیدواریم تا خرداد ماه سال ۹۶ به جمع‌بندی خوبی برسیم.

به گفته کرباسیان؛ در ایالت مختلف استرالیا معادن مختلفی وجود داشته و آنها آماده همکاری‌های معدنی در معادن خارج از کشور را با انعقاد قراردادهای ۱۰ و ۱۵ ساله دارند.

وی افزود: همانطور که می‌دانید برای تولید ۸۰۰ هزار تن پودر آلومینیم نیاز به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن پودر آلومینیم و سه میلیون تن بوکسیت نیاز داریم که حدود ۶ ماه است که ایمیدرو در این زمینه‌ها برنامه‌ریزی خود را شروع کرده است.

کرباسیان تصریح کرد: معدن تیتانیوم کهنوج کرمان که ۳۰ سال بود که غیرفعال مانده بود هم‌اکنون توسط دو شرکت معتبر استرالیایی بصورت مشاوره و پیمانکار کار خود را در این معدن و با سرعت بالا آغاز نموده‌اند.

بر پایه این گزارش، ریچارد بالت صنعت، معدن، تجارت، حمل و نقل و زیرساخت ایالت ویکتوریای استرالیا در این دیدار گفت: پتانسیل‌های مشترک زیادی بین ایران و ایالت ویکتوریا وجود دارد. همچنین از لحاظ مهارت، آموزش و تکنولوژی ما می‌توانیم به جمهوری اسلامی ایران کمک کنیم.

ریچارد بالت افزود: همچنین توانمندی در زمینه‌های زیرساخت‌ها معدنی و آب و مباحث کشاورزی در ایران را دنبال می‌نماییم.

وی در ادامه گفت: برای انجام همکاری‌های دانشگاهی و پژوهشی در حوزه اکتشافات معدنی ایران آماده هرگونه همکاری با تشکیل کارگروه‌های مشترک ایرانی و استرالیایی هستیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی