رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

مدیریت آب؛ مقابله با بحران در معادن

بحران آب عبارتی آشنا در چند سال اخیر است، البته با وجود هشدارهای بسیاری که در این زمینه داده می‌شود همچنان برخی مردم این موضوع را جدی نمی‌گیرند

بحران آب عبارتی آشنا در چند سال اخیر است، البته با وجود هشدارهای بسیاری که در این زمینه داده می‌شود همچنان برخی مردم این موضوع را جدی نمی‌گیرند و به هشدارها توجه نمی‌کنند. اما این بار بخش معدن با بحرانی شمردن وضعیت معادن در زمینه آب در سال‌های آینده پیشقدم شده تا با مدیریت اساسی، آب در معادن به ویژه معادن مرکزی ایران را با دغدغه کمتری تامین کند.

معادن و بحران کم‌آبی

با توجه به آنکه معادن، ذخایری خدادادی هستند انسان دخالتی در نحوه پراکندگی آنها ندارد در نتیجه ممکن است در نواحی‌ای کشف شوند که از دیدگاه تغییر آب‌وهوایی، جزو مناطق خشک و بیابانی به‌شمار آیند. در نتیجه برخی از معادن در زمینه اکتشاف و استفاده از آب ممکن است با مشکلات بسیاری مواجه شوند.

در راستای این موضوع و با هدف تامین آب مورد نیاز صنایع و بومیان منطقه فلات مرکزی ایران، طرح انتقال آب خلیج‌فارس کلید خود تا بتواند آب مورد نیاز را از جنوبی‌ترین قسمت کشور به مرکزی‌ترین قسمت آن انتقال دهد. واحدهای معدنی موجود در میان راه اعتقاد دارند با این اقدام، بخشی از مشکلات موجود در حوزه آب برطرف خواهد شد اما نباید فراموش کرد که انتقال آب از خلیج‌فارس برای تامین نیاز صنایع، در کنار هزینه بسیاری که دارد می‌تواند اکوسیستم‌های آبی را دستخوش تغییر ناگوار کند.

با این حال فعالان بخش خصوصی در حوزه معدن به دنبال راهکاری برای حل مشکل آب در این حوزه هستند تا بتوانند راهی برای مقابله با بحران آبی که سال‌های بعد بر سر راه معدنی‌ها قرار می‌گیرد پیدا کنند.

کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با همکاری خانه معدن ایران در این زمینه پیشقدم شد تا بتواند با نگاهی مدیریتی به بحران آب بنگرد. در نخستین جلسه تشکیل شده از سوی این کمیسیون، نسبت به بحرانی که در سال‌های آینده گریبانگیر واحدهای معدنی به ویژه واحدهای مستقر در منطقه فلات مرکزی ایران می‌شود هشدارهایی داده تا دیگر مدیران معدنی، این اتفاق را جدی بگیرند و به دنبال استفاده از راهکارها برای مدیریت آب در معادن و صنایع‌معدنی باشند.

تکمیل اطلاعات مصرفی می‌تواند یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با بحران آب باشد اما این اتفاق به میزان زیادی بستگی به همراهی و همکاری معدنی‌ها دارد. در این زمینه محمدحسین شریعتمدار رییس کمیسیون آب، محیط‌زیست و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی ایران معتقد است، اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم خواهیم دید، پیش‌تر بحرانی به نام آب در کشور وجود نداشته و ما در طول تاریخ تنها با خشکسالی روبه‌رو می‌شدیم اما برخی موضوع‌ها در کنار تغییر آب‌وهوا توانست سنگ‌بنای بحران آب را بگذارد.

حال باید منتظر ماند و دید تا چه اندازه برگزاری چنین نشست‌هایی می‌تواند به یافتن راهکارهای درست کمک کند.

تکمیل فرم‌های مصرف آب

بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با صمت درباره اقدامات این کمیسیون برای مقابله با بحران کم آبی، اظهار کرد: کمیته آب برای بررسی این موضوع تشکیل شد. در واقع یکی از بحث‌های زیرساختی ما موضوع آب است.

وی گفت: در این زمینه با کمیسیون آب و صنایع، برنامه‌های مشترکی داشتیم تا بتوانیم با توجه به مشکلات موجود در کشور، بحث آب را به درستی مدیریت کنیم.
به گفته شکوری، یکی از بحث‌های ما در این زمینه، کمبود اطلاعات دقیق از میزان آب مصرفی در معادن و صنایع معدنی است. در نتیجه به دنبال آن هستیم تا فرم‌هایی را با همکاری انجمن‌های صنفی از جمله خانه معدن، توزیع و آنها را تکمیل کنیم. در واقع با استفاده از این فرم‌ها می‌توانیم اطلاعات دقیقی از میزان مصرف امروز آنها و همچنین میزان مصرف آینده داشته باشیم.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در ادامه بیان کرد: ما تا زمانی که ندانیم صنعت به چه میزان آب برای رشد نیاز دارد بی‌تردید با مشکل روبه‌رو خواهیم بود.
در این زمینه اقداماتی شده است که امیدوار هستیم نتایج خوبی داشته باشد.

طرح جامع آب در مس

در همین راستا، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس به «طرح جامع آب» و انجام پروژه‌های مختلف در این زمینه اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از آب در مس منطقه کرمان انجام شده و مشتمل بر پروژه‌های تصفیه‌خانه بند انحرافی، ساخت سد آبی و تیکنرهای خمیری است.

به گزارش مس پرس، احمد مرادعلیزاده با مهم خواندن پروژه‌های تیکنرهای خمیری که تاثیر و منافع زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی برای شرکت مس دارد، افزود: با اجرای این پروژه، از هدررفت ۶ میلیون مترمکعب آب در سال جلوگیری می‌شود و همچنین با کاهش حجم سد رسوبگیر، تخریب‌های زیست‌محیطی و کاهش مصرف انرژی به حداقل می‌رسد. مدیرعامل شرکت مس با تاکید بر اینکه با اجرای «طرح جامع آب» در مس منطقه کرمان، بهره‌وری افزایش یافته، اظهار کرد: در حال حاضر، متوسط مصرف آب در صنایع مس دنیا ۵/۶میلیون مترمکعب است که ما در سرچشمه به همین سطح رسیده‌ایم و اکنون ریکاوری آب در سرچشمه ۷۰درصد است.

مرادعلیزاده با اشاره به تجربه موفق شرکت مس در افزایش بهره‌وری آب تصریح کرد: «طرح جامع آب» تجربه بسیار بزرگ و خوبی برای شرکت مس بود و همین‌جا اعلام می‌کنم حاضر به انتقال این تجربه هستیم.

مدیرعامل شرکت مس در بخش دیگری از سخنانش به جزییات طرح انتقال آب از خلیج‌فارس، اشاره و اظهار کرد: این طرح، یکی از مهم‌ترین طرح‌های ملی است که با هدف شیرین‌سازی و انتقال آب به میزان ۱۵۰ میلیون مترمکعب به صنایع استان‌های کرمان و یزد و با مشارکت شرکت مس، گل‌گهر سیرجان و مجتمع معدنی چادرملو در حال انجام است. مرادعلیزاده با بیان اینکه این طرح در ۳فاز انجام خواهد شد، افزود: در فاز نخست با شیرین‌سازی آب خلیج‌فارس ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب انتقال می‌یابد که از این میزان ۴۰ میلیون مترمکعب به استان هرمزگان اختصاص می‌یابد و بقیه به استان کرمان و یزد منتقل می‌شود. مدیرعامل شرکت مس گفت: پس از تکمیل فاز نخست این طرح، در فاز دوم و سوم با افزایش ظرفیت شیرین‌سازی و انتقال آب به میزان ۳۵۰ میلیون مترمکعب در سال، تلاش خواهیم کرد استان‌های مرکزی کشور به‌ویژه استان اصفهان از این طرح بهره‌مند شوند تا زمینه‌های تولید پایدار برای صنایع کشور فراهم شود.

به گزارش صمت، چندی پیش مرادعلیزاده با اعلام این خبر که بهره‌وری آب در سرچشمه بیش از ۷۵درصد است، اظهار کرد: خوشبختانه در شرایط بسیار خوبی قرار داریم اما این میزان به دلیل بحران آب موجود در استان یزد و کرمان کافی نیست. وی همچنین درباره میزان آب مصرفی گفت: صنعت مس در سرچشمه، میدوک، سونگون و خاتون‌آباد، حدود ۲۲میلیون مترمکعب آب مصرف می‌کند اما می‌توان این میزان را کاهش داد.

وی ادامه داد: میزان آب مصرفی می‌تواند قیمت تمام شده مس را افزایش دهد البته قیمت فعلی ما رقابتی است اما آب برای ما نقطه بحرانی است.

مرادعلیزاده یادآور شد، شرکت ملی مس از ایجاد بازار آب استقبال کرده و نخستین مشتری آن خواهد بود. مدیرعامل شرکت ملی مس ایران همچنین با اشاره به وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: اتاق بازرگانی ایران باید به پیشرفته کردن کشاورزی اقدام کند تا بتوان براساس آن میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی را کاهش داد.

کتایون ملکی/ گسترش

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی