رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

انرژی های تجدید پذیر
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی کاوه یاد؛

دولت از انرژی های تجدید پذیر بیشتر حمایت کند

نهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی های تجدید پذیر ؛ از روز جمعه ۶ اسفند، در محل نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به‌کار کرده است، در این نمایشگاه شرکت های ایرانی و خارجی فعال در حوزه انرژی های تجدید پذیر جدیدترین محصولات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند.

نهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی های تجدید پذیر ؛ از روز جمعه ۶ اسفند، در محل نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به‌کار کرده است، در این نمایشگاه شرکت های ایرانی و خارجی فعال در حوزه انرژی های تجدید پذیر جدیدترین محصولات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس صادقی پناه رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی کاوه یاد ، تولید کننده انواع سیستم های برق خورشیدی، انجام داده ایم.

لطفا خودتان را معرفی کنید و پیشینه ای از شرکت خود ارائه دهید.

بنده صادقی پناه رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی  کاوه یاد هستم .شرکت مهندسی کاوه یاد در حوزه انرژی های تجدید پذیر فعالیت می کند و تولید کننده انواع سیستم های برق خورشیدی، پمپ آب خورشیدی، چراغ روشنایی خورشیدی، آبگرمکن های خورشیدی است.

لطفا در مورد انرژی های تجدید پذیر و جایگاه این انرژی در ایران صحبت کنید:

ما در ایران پتانسیل فراوانی برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر داریم، به طوری که متوسط میزان تابش و انرژی دریافتی از خورشید در واحد سطح، در کشور ما ۴ برابر نسبت به آلمان بیشتر است ولی با این حال آلمان ۳۰ % از انرژی مصرفی خود را از انرژی های تجدید پذیر تامین می کند این درحالی است که سهم مردم ایران از تولید و مصرف انرژی های تجدید پذیر بسیار اندک است و ما از این پتانسیل ارزشمند استفاده ای نمی کنیم.

مردم کشور ما از محصولات تجدید پذیر استقبال می کنند به طور مثال استفاده از آبگرمکن های خورشیدی و سلولهای فتوولتائیک در ویلا ها رو به افزایش است ولی با این حال  قیمت ها مانع گسترش محصولات انرژی تجدید پذیر در ایران می شوند.

این محصولات فقط هزینه اولیه دارند و هزینه سرویس و نگهداری آنها بسیار کم است ولی همین هزینه اولیه پایین  (که در نگاه مقایسه ای با انرژی های فسیلی، به دید مردم نسبتا زیاد دیده می شود) رغبت استفاده از انرژی های تجدید پذیر را از آنها می گیرد.

حمایت دولت در گسترش این انرژی ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

دولت تا حدودی از محصولات انرژی های تجدید پذیر حمایت می کند به طور مثال طرح خرید برق تضمینی از انرژی های تجدید پذیر که دولت از آن حمایت می کند، باعث افزایش سرمایه گذاری ها در این حوزه شده است. این گام خوبی است که باعث افزایش تولید نیروگاههای انرژی تجدید پذیر می شود.

ولی این حمایت ها کافی نیست و از دولت و مجلس می خواهیم که از طرح های مربوط به انرژی های تجدید پذیر بیشتر حمایت کنند، ارگانهای دیگر نیز بایستی بسته های حمایتی از انرژی های تجدید پذیر را ارائه کنند.

ارگان های دیگر به چه نحوی می توانند به گسترش استفاده از انرژی های تجدید پذیر کمک کنند؟

ارگان ها و سازمانهای دولتی با از سر راه برداشتن موانع گسترش انرژی های تجدید پذیر، می توانند سهم این انرژی در مصرف کشور را افزایش دهند، به طور مثال:

منابع طبیعی:

همکاری منابع طبیعی با سازندگان نیروگاههای تجدید پذیر می تواند باعث ازدیاد احداث نیروگاههای خورشیدی شود. اگر منابع طبیعی، اجازه احداث نیروگاههای خورشیدی را در همه نقاط بدهد و موانعی بر سر راه احداث کنندگان این نیروگاهها قرار ندهد و همچنین سیاست ها و طرح های حمایتی ارائه کند احداث نیروگاههای خورشیدی افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر احداث این نیروگاهها به نفع منابع طبیعی نیز خواهد بود، چرا که احداث نیروگاه در قسمت های کویری باعث تثبیت شن ها شده که این عامل به مهار سیلابها کمک می کند. همچنین توجه به این مسئله لازم است که وجود نیروگاهها بر پوشش گیاهی آسیبی نمی رساند.

گمرک:

برخی تجهیزات مربوط به انرژی های تجدید پذیر وارد می شوند، گمرک کشور با کم کردن هزینه های وارداتی می تواند به پایین آمدن قیمت ها کمک کرده و باعث کم شدن قیمت تمام شده این محصولات شود. که در این صورت انرژی تجدید پذیر با قیمت پایین تری در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

شهرداری:

از پنل های فتوولتائیک و کلکتور های خورشیدی در برج ها و ساختمان های سطح شهر می توان استفاده کرد به نحوی که هم بخشی از انرژی ساختمان را تامین کند و هم این که بر زیبایی نمای ساختمان بیافزاید. شهرداری ها در این مسئله کمک بسیاری می توانند به انرژی های تجدید پذیر بکنند و با ارائه طرح های حمایتی استفاده از انرژی های نو را در ساختمان های شهری افزایش دهند، مسلما حمایت آنها باعث ترغیب مردم به استفاده بیشتر از این انرژی ها خواهد شد.

دولت:

دولت بیشترین تاثیر را بر گسترش استفاده از انرژی های تجدید پذیر دارد. دولت می تواند با ارائه سیاستهای تشویقی انگیزه مردم به استفاده از این انرژی را افزایش دهد.

دولت می تواند از تولید کنندگان مقیاس کوچک حمایت کند، به طور مثال مصرف کنندگانی که از انرژی های تجدید پذیر برای تامین انرژی مصرفی خود استفاده می کنند در صورت تامین کردن سهم بیشتر انرژی مصرفی خود از انرژی تجدید پذیر، تحت حمایت بیشتر قرار بگیرند و دولت به نشانه تشویق و حمایت، انرژی مصرفی فسیلی این مشترکان را در زمستان ارزانتر حساب کند.

یعنی مصرف کنندگان خانگی انرژی های تجدید پذیر در فصل تابستان بستانکار به شمار بیایند و هزینه های انرژی این مصرف کنندگان را در فصل زمستان دولت پرداخت کند.

پیشنهاد دیگر به دولت برای گسترش این انرژی این است که، تعرفه مصرفی گاز در تابستان و زمستان تفاوت زیادی داشته باشند تا رغبت مردم به تامین انرژی از انرژی های تجدید پذیر بیشتر شود.

پیشنهاد دیگر به دولت این است که ارتباط خود با شرکت های خصوصی خارجی را افزایش دهد و با فراهم کردن فرصتهای ایجاد تعامل و همکاری این شرکت ها با شرکت های داخلی باعث پیشرفت شرکت های داخلی شود.

پیشنهاد آخر بنده به دولت، برداشته شدن مالیات ها در بخش انرژی های تجدید پذیر و افزایش ارائه تسهیلات در انرژی های نو است.

با تشکیل جلسات همفکری با تشکل ها و سازمان های فعال در این حوزه، می توان پیشنهاداتی که بنده ارائه کردم و پیشنهادات نظیر این را از لحاظ اجرایی شدن بررسی کرد و استفاده از انرژی های تجدید پذیر در ایران را گسترش داد.

آقای مهندس شما آینده انرژی های تجدید پذیر را در کشور چگونه پیش بینی می کنید؟

سوال آخر را به درخواست مهندس صادقی پناه،  آقای مهندس امین محمدی مدیر عامل جوان  شرکت مهندسی کاوه یاد جواب دادند.

به گفته مدیر عامل جوان  شرکت مهندسی کاوه یاد: کاهش تولید کربن یکی از دغدغه های امروزی کشورهای دنیا است و ایران طبق تعهد خود بایستی میزان کربن خود را کم کند.

حداقل میزان کاهش کربن ۱۲%  است ولی ایران ایران گفته است فراتر از این مقدار در جهت کاهش کربن تلاش خواهد کرد و طبق برنامه ریزی خود ۲۰ % از میزان کربن را کاهش خواهد داد که کاهش بیشتر کربن برای ایران سود مالی نیز دارد.

در همین راستا ایران  برنامه ریزی کرده است که ۷۵۰۰ مگاوات انرژی از پنل های خورشیدی تا سال ۲۰۳۰ تولید کند.

این در حالی است که در حال حاضر کل انرژی ای که از پنل های خورشیدی در ایران تولید می شود در حدود ۵۰ الی ۶۰ مگاوات است که با مقایسه این میزان تولید با تولید ۵۷۰۰ مگاواتی در طی ۱۴ سال، اهمیت این انرژی در ایران نمایان شده و شیب افزایش تولید انرژی تجدید پذیر به قدرت این بیزینس اشاره می کند.

آینده انرژی های تجدید پذیر در ایران بسیار درخشان است و به نظر بنده بهترین فیلد سرمایه گذاری است.

شرکت مهندسی کاوه یاد 1

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی