رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس ۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 17 June

آب

وزیر نیرو با اشاره به بحران کم آبی در ایران گفت: برخی از روستاهای کشور به دلیل نبود امکان دسترسی به آب شرب و سالم از نظر کمیت و کیفیت، تخلیه شدند و روستانشینان در حاشیه شهرها ساکن شدند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، «حمید چیت چیان» در نخستین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم ایران اظهار داشت: تغییر اقلیم به معنای تغییر بلندمدت در شرایط آب و هوایی است و این تغییر اقلیم تمام ابعاد زندگی انسانی را تحت تاثیر قرار داده و تمام مسائل اقتصادی و اجتماعی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه “تغییر اقلیم خود یک تهدید برای نسل حاضر و آینده به شمار می‌رود”، گفت: نظریه‌های متفاوتی وجود دارد که چرا با پدیده تغییر اقلیم در کره زمین مواجه هستیم؛ نظریه قالب بر این موضوع به این مورد برمی‌گردد که انتشار گازهای گلخانه‌ای موجب گرمایش زمین شده و خشکسالی‌های مستمر و پایدار و سیلاب‌های شدیدی را ایجاد کرده است.

وی افزود: نمودهای تغییر اقلیم در کشور به طور مشخص درمورد وضعیت آب نمود پیدا کرده اما باید دید چه رویکردها و اقداماتی باید داشته باشیم تا کشور راه درستی در مسیر مواجه با پدیده تغییر اقلیم انتخاب کند.

این عضو کابینه دولت یکی از نمودهای تغییر اقلیم را روستاهای درگیر خشکسالی عنوان کرد و گفت: برخی از روستاهای کشور به دلیل نبود امکان دسترسی به آب شرب و سالم از نظر کمیت و کیفیت، تخلیه شدند و روستانشینان در حاشیه شهرها ساکن شدند.

وزیر نیرو تصریح کرد: آنچه در آمارها به طور مشخص دیده می‌شود این است که میزان بارش در مقایسه با دو دهه گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته و حدود ۱٫۵ درجه دمای کشور افزایش یافته است که این مسئله موجب شده حدود ۲۵ میلیارد متر مکعب تبخیر منابع آب افزایش یابد و از دسترس خارج شود.

وی ادامه داد: در همین مدت ۲۰ درصد روان‌آب‌ها و جریان آب رودخانه‌های کشور کاهش پیدا کرده و میزان تغذیه آب زیرزمینی حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است.

چیت‌چیان از کاهش قابل توجه ریزش برف نسبت به بارش باران در کشور خبر داد و گفت: خط تراز برف در ارتفاعات ۲۰۰ متر کاهش یافته و زمان ذوب برف نیز یک ماه زودتر رخ می‌دهد، تعداد دفعات باران‌های غیرموثر افزایش یافته به طوری که در هر نوبت کمتر از ۵ میلی‌متر بارش صورت می‌گیرد و بارندگی فرصت این را پیدا نمی‌کند به جریان آب‌های سطحی و یا به منابع آب زیرزمینی کمک کند.

وی افزود: بیشترین کاهش بارندگی به حوضه دریای عمان و خلیج فارس متعلق است و در حوضه آبریز بندرعباس، کارون و کرخه میزان بارندگی‌ها کاهش چشمگیری داشته و اکثر شهرهای بزرگ با مشکل تامین آب شرب مواجه‌‌اند.

وزیر نیرو  با اشاره به کاهش بارندگی و افزایش تبخیرها به خصوص در استان‌های خوزستان، فارس و هرمزگان، اذعان داشت: کاهش بارندگی باعث شده تا زندگی مردم در این استان‌ها تحت فشار شدیدی قرار بگیرد و از سوی دیگر تالاب‌ها به شکل قابل توجهی به سمت خشک شدن حرکت کنند.

وی ادامه داد: به روز  شدن و شدت یافتن پدیده گرد و غبار از اثرات تغییر اقلیم است و این مساله در استان‌های جنوبی و شرقی کشور شرایط بسیار سختی را برای مردم ایجاد کرده است.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: اثرات اقتصادی مرحله بعد از اثر منفی تغییر اقلیم است چرا که در برخی مناطق کشاورزی با کمبود بارش‌ها و تغییر اقلیم دچار مشکل شدید شده است،چرا که در گذشته‌های نه چندان دور با ۲۰ متر حفر چاه به آب می‌رسیدیم اما در حال حاضر برخی از استان‌ها تا ۵۰۰ متر حفر چاه به آب می‌رسیم.

وی افزود: اثرات مختلف اجتماعی با تغییر اقلیم را می‌توان در تخلیه شدن برخی از روستاها به خاطر نبود آب شرب عنوان کرد بنابراین برخی از روستاها وقتی ساکنان آن تخلیه شدند به حاشیه‌نشینی روی آوردند و می‌بینیم سکونت‌گاه‌های غیررسمی شکل گرفته است.

وزیر نیرو با بیان اینکه “مساله اختلاف بین استان‌ها بر سر آب یکی دیگر از مشکلات حدود تغییر اقلیم است که متاسفانه دچار آن شدیم”، گفت: ما ناچاریم از دانش روز دنیا و مراکز تحقیقاتی و دانشمندان داخلی و خارجی این مساله را بررسی و پیگیری کنیم؛ پس باید مدیران و برنامه‌ریزان کشور براساس شرایط جدید کشور برنامه‌های خود را اصلاح کنند و نتایج ا ین بررسی‌ها را به دولت و مراکز تصمیم‌گیر ارائه دهند.

وی ادامه داد: وزارت نیرو برای کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با تغییر اقلیم اقداماتی را انجام بدهد که یکی از اینها بالا بردن راندمان نیروگاه‌ها و تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی است.

چیت چیان مدیریت مصرف هم در برق و هم در بخش آب را از مهمترین اقدامات برای سازگاری با محیط و کاهش گازهای گلخانه‌ای دانست و گفت: تمام اقدامات سازه‌ای که وزارت نیرو انجام می‌داد مورد تجدیدنظر جدی قرار گرفته است به طوری که از ساخت ۵۰ سد برنامه‌ریزی شده خودداری کرده و آنها را فعلا کنار گذاشته‌ایم.

وی افزود: به طور مطلق با ساخت و نساختن سد موافق نیستم چرا که به عنوان مثال اگر سد سلمان فارس در سیلاب‌های اخیر نبود چند شهر را باید در خلیج فارس جستجو می‌کردیم.

وزیر نیرو با اشاره به ابلاغ آب قابل برنامه ریزی در دشت های کشور اذعان داشت: در ۶۰۹ دشت کشور دشت به دشت میزان آب سنجیده شده است که چه میزان باید از آنها استفاده شود و چه میزان از آن آب قابل استفاده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی