رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

فولاد خام
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد؛

ایران با تولید ۱۸٫۵ میلیون تن فولاد خام رکورد شکنی می کند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بااعلام اینکه امسال با تولید ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام برای نخستین بار رکورد شکنی خواهیم داشت، گفت : این امر توانمندی جمهوری اسلامی ایران در این بخش محسوب می شود و دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی تولید فولاد خام بلندپروازی نیست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بااعلام اینکه امسال با تولید ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام برای نخستین بار رکورد شکنی خواهیم داشت، گفت : این امر توانمندی جمهوری اسلامی ایران در این بخش محسوب می شود و دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی تولید فولاد خام بلندپروازی نیست.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا «جعفر سرقینی» گفت: میزان صادرات فولاد کشور در دوره ۱۰ ماهه امسال به رقم ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال رشد ۴۶ درصدی داشت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در بهمن ماه امسال دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام را در افق «ایران ۱۴۰۴» به عنوان یک سیاست اصولی اعلام کرد و آن را برنامه بلند پروازانه ای ندانست. جمهوری اسلامی دستیابی به سه درصد تولید جهانی فولاد را حق خود می داند، اما در زمان حاضر سهم یک درصدی تولید این فلز را دارد.

دستیابی به صادرات ۵٫۵ میلیون تنی

سرقینی در ادامه گفت : انتظار می رود تا پایان امسال میزان صادرات فولاد ایران به رقم پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد که رقم بی سابقه ای است و پارسال نیز صدور بیش از چهار میلیون تن فولاد در واقع رکورد شکنی در این بخش بود.

پیشنهاد کاهش ۵۰ درصدی تعرفه واردات

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکل کمبود ورق گرم با قطر کمتر از سه میلیمتر را با اصلاح تعرفه واردات قابل حل دانست و افزود: اکنون تعرفه ۲۰ درصد عمل می شود، اما پیشنهاد این وزارتخانه کاهش ۵۰ درصدی این رقم است که به ۱۰ درصد برسد.
به گفته سرقینی، این پیشنهاد به دولت ارایه شده، اما تاکنون به تصویب نرسیده است و تحقق آن می تواند رضایت تولیدکنندگان را فراهم کند.

دامپینگ نکردیم – به اروپا صادر کردیم

سرقینی پیرامون موضوع دامپینگ (فروش تولیدات کمتر از قیمت تمام شده) اظهار داشت: تولیدکنندگان فولادی کشور از مجموع صادرات ۱۰ ماهه امسال یک میلیون تن آن را به بازارهای اروپا صادر کردند و این امر موجب شد تا رقیبان مساله دامپینگ را مطرح کنند.

وی گفت: موضوع دامپینگ در دهه ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰ هم مطرح شد و بی نتیجه بود و حاصلی نداشت و در این دوره نیز ایران دامپینگ نکرده و رشد صادرات نشانه توانمندی فولادسازان ایرانی است.

به گزارش ایرنا، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی اعلام کرد: بررسی ها نشان می دهد در کشور کمبود ورق فولادی وجود دارد و برای تولید ورق نازک با استانداردهای بالا باید سرمایه گذاری صورت گیرد.

به اعتقاد نعمت زاده، ایران می تواند ۲۰ میلیون تن صادرات فولاد داشته باشد، اما این مهم ۲ درصد بازار تجارت این کالا را در بر خواهد گرفت.

برنامه هفت طرح فولاد استانی که در دولت های نهم و دهم به دلیل مشکلات مالی متوقف شده بود، در دولت یازدهم کلید خورد که با تکمیل آنها در دوره ۹۷-۱۳۹۵ در مجموع پنج میلیون تن به ظرفیت فولاد (زنجیره تولید) افزوده می شود.

فولاد سپیددشت (چهارمحال و بختیاری)، نی ریز (فارس)، شادگان (خوزستان)، قائنات (خراسان جنوبی)، میانه (آذربایجان شرقی)، بافت (کرمان ) و سبزوار (خراسان رضوی ) هفت طرح فولاد استانی محسوب می شوند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی