رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

سی و نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب را در حالی آغاز کرده ایم که موقعیت ژئواستراتژیک جمهوری اسلامی ایران، نه فقط در میان همسایگان، بلکه فراتر از مرزهای منطقه و عرصه بین الملل، در سراسر دنیا و معادلات سیاسی و البته مناسبات جهان انرژی، جایگاه ویژه ای یافته است.

سی و نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب را در حالی آغاز کرده ایم که موقعیت ژئواستراتژیک جمهوری اسلامی ایران، نه فقط در میان همسایگان، بلکه فراتر از مرزهای منطقه و عرصه  بین الملل، در سراسر دنیا و معادلات سیاسی و البته مناسبات جهان انرژی، جایگاه ویژه ای یافته است.
چه این روزها، نقش و جایگاه انرژی در امنیت ملّی و فراتر از آن، قدرت ملّی کشورها، واقعیتی انکارناپذیر است و ارائۀ آمارهای انرژی محور رئیس جمهور محترم در گرامیداشت ۲۲ بهمن امسال به عنوان مانور پایداری نظام سیاسی و همبستگی عمومی ایرانیان، مؤید این موضوع است.

در حالی که بیش از یکصدوهشت سال از قدمت صنعت نفت ایران می گذرد و اخیراً نیز پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز ایران را پشت سر گذاشتیم، اما توجه ویژه به این واقعیت، گریزناپذیر است که تغییرات اساسی در سبد انرژی سراسر جهان، ازجمله کشورمان حاصل شده است.

اگرچه امروز با وجود دستاوردهای شگرف و ارزندۀ فنّاورمحور، فراگیری و استفادۀ بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر در سراسر جهان حاصل شده است، اما تا اقتصادی شدن و فراگیری استفادۀ عمومی از حامل های تجدیدپذیر انرژی، همچنان راه بلندی در پیش رو است و ذخایر فسیلی تا چند دهۀ آینده، همچنان بازیگر اصلی در سبد انرژی جهان محسوب می شود که در این میان، گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک، روندی صعودی را طی می کند.

نگرانی های گستردۀ تمامی سران کشورهای جهان که نمود آن را می توان در روند برگزاری و بیانیۀ اجلاس پاریس ۲۰۱۵ (COP21) به خوبی مشاهده کرد، فرصتی بی نظیر برای تعهدپذیری تمام کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه برای ژرف اندیشی درخصوص روند مصرف حامل های انرژی و توجه بیش از پیش به زیست بوم جهانی به وجود آورد که برای نخستین بار، مفاهیم نوینی را نیز در ادبیات سیاست مداران جهان در کنار ضروریات امنیت تولید و عرضۀ انرژی پدیدار ساخته است.

جمهوری اسلامی ایران نیز در این میان، تعهدات متعددی را متقبل شده که ازجملۀ آنها، کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای است. براساس برنامه ریزی های انجام شده، بار اصلی انجام این تعهدات بر دوش متخصصان شرکت ملّی گاز ایران گذاشته شده است؛ چه با وجود عزم و ارادۀ مقامات ارشد نظام و دولت یازدهم برای ارتقای بیش از پیش شاخص های رفاه عمومی و توسعۀ صنعتی، پوشش گازرسانی به بخش اعظمی از سراسر کشور (۹۹درصد مناطق شهری و ۷۳درصد مناطق روستایی)، دستاورد ارزشمندی است که بنابر اعلام رئیس جمهور، وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، پیش از پایان دولت یازدهم محقق خواهد شد.

توجه ویژه ریاست محترم جمهوری در سخنرانی های عمومی به حوزۀ انرژی و خصوصاً صنعت گاز، در حالی بیانگر نقش و جایگاه ویژه این صنعت و جهادگران شرکت ملّی گاز ایران در روند توسعۀ ایران اسلامی است که با آغاز دهۀ فجر امسال، ۳هزار و ۲۰۰ پرژه گازرسانی در کشور با سرمایه گذاری بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسیده یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

این حجم عظیم از فعالیت های توسعه ای در حالی به بهره-برداری رسیده است که تا ابتدای دولت یازدهم، ۵۵ درصد خانوار روستایی کشور، معادل ۲ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۴۳۸ خانوار از نعمت گاز بهره مند بودند براساس برنامه ریزی های انجام شده، تا پایان دولت یازدهم این میزان به ۷۳درصد یعنی ۳ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۱۱۹ خانوار خواهد رسید.

بهره‌برداری رسمی از خط انتقال گاز سنندج – دهگلان – بیستون- کرمانشاه- نفت شهر به طول ۲۷۰ کیلومتر با سرمایه گذاری بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان، از دیگر اقداماتی است که بهره برداری از آن افزون بر تامین پایدار گاز مورد نیاز مناطق غربی کشور، شرایط مناسب برای صادرات گاز به عراق را نیز ایجاد خواهد کرد.

احداث خط انتقال و گازرسانی به شهرستان زاهدان به طول بیش از ۲۶۵ کیلومتر باسرمایه گذاری ۶هزار میلیارد ریالی از دیگر طرح هایی به شمار می رود که براساس برنامه ریزی های انجام شده، بهره برداری از آن قبل از پایان سال و با حضور ریاست محترم جمهوری، محقق خواهد شد. افزون بر این موارد، بهره‌برداری رسمی از ۵ ایستگاه تقویت فشار گاز خنج، جهرم، صفا شهر، نائین و کاشان، از دیگر طرح های ارزنده ای است که با سرمایه گذاری بیش از ۲۰هزار میلیارد ریالی، با حضور معاون اول رئیس جمهور در روزهای آینده محقق خواهد شد.

این موارد و بسیاری از اقدامات ارزنده متخصصان و تلاشگران صنعت گاز، در حالی به طور روزانه و ماندگار در تاریخ معاصر جمهوری اسلامی ایران به ثبت خواهند رسید که با برخورد قاطع مسئولان صنعت گاز برای صیانت از منافع ملّی و اقتدار سیاسی جمهوری اسلامی ایران در مقابل زیاده خواهی  ترکمنستان، برای نخستین بار و بدون بروز هیچ گونه مشکلی، گاز مورد نیاز مناطق شمالی کشور با اتکا به ذخایر داخلی، تامین شد.

هرچند دستاوردهای اینچنینی بسیار قابل تقدیر، ارزنده و ماندگار است، اما نباید از نظر دور داشت که تداوم روند فزایندۀ قدرت ملّی و امنیت انرژی کشور، اگرچه با افزایش تولید و تلاش متخصصان صنعت گاز محقق خواهد شد، اما بیش و پیش از افزایش تولید و پالایش گاز، به همراهی و همدلی مردم عزیز سراسر کشور برای ارتقای بهره وری و کاهش شدت انرژی نیازمند است.

                                                                                                                
مجید بوجارزاده / رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی