رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

خط لوله انتقال گاز
مدیرعامل شرکت توسعه گاز ایران اعلام کرد؛

جزئیات ساخت ۲ خط لوله جدید گاز

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز؛ حسن تربتی، از ساخت ۲ خط لوله جدید انتقال گاز طبیعی با هزینه سرمایه گذاری حدود ۱۴ میلیارد دلاری در ایران خبر داد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی، حسن تربتی درباره برنامه جدید احداث خطوط لوله جدید انتقال گاز طبیعی در ایران، گفت: در قالب اجرای برنامه ششم توسعه باید ۲۸ تاسیسات جدید تقویت فشار گاز و بیش از ۶ هزار کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز طبیعی در کشور احداث شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به برنامه ریزی برای ساخت ۲ خط لوله بزرگ انتقال گاز از جنوب به شمال کشور، تصریح کرد: بر این اساس به زودی مناقصه ساخت خط لوله نهم سراسری گاز از دهگلان به میاندوآب به زودی برگزار می شود و ساخت سایر قطعه های این خط لوله انتقال گاز هم در آینده برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه هدف از ساخت این قطعه از خط لوله نهم سراسری به منظور افزایش ظرفیت انتقال گاز طبیعی ایران به اروپا در آینده است، بیان کرد: هزینه ساخت خط لوله نهم سراسری و تمامی تاسیسات تقویت فشار گاز در مسیر آن حدود هشت میلیارد دلار برآورد می شود.

تربتی همچنین با اشاره به برنامه ساخت خط لوله ۱۱ سراسری انتقال گاز، تاکید کرد: هزینه ساخت این خط لوله هم حدود ۶ میلیارد دلار برآورد می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، خاطرنشان کرد: خط لوله نهم سراسری گاز از محل بند ق قانون بودجه و با سرمایه گذاری بخش خصوصی قابلیت احداث را دارد.

 هدف از ساخت این دو خط لوله سراسری انتقال گاز فازهای پارس جنوبی به شمال کشور و همچنین واردکردن بخشی از گاز در چرخه صادرات است.

این دو خط لوله ۵۶ اینچی در مجموع به طول تقریبی سه هزار کیلومتر هستند که خط لوله یازدهم ۱۱۰۰ کیلومتر و خط لوله نهم ۱۹۰۰ کیلومتر خواهد بود که هر کدام ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز را دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی