رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

افتتاح پنج طرح پتروشیمی
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد؛

برنامه ریزی برای افتتاح پنج طرح پتروشیمی در سال آینده

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت : سال آینده تکمیل و راه اندازی پنج طرح پتروشیمی برنامه ریزی شده و این درحالی است که برای افق پنج سال آینده ظرفیت این بخش از میزان ۶۰ میلیون تن فعلی به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، « مرضیه شاهدایی» روز یکشنبه در حاشیه همایش ملی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت پتروشیمی در جمع خبرنگاران راه اندازی ۱۲ واحد پتروشیمی و افزایش ۶ میلیون تنی محصولات این واحد ها را در سال گذشته خاطرنشان ساخت و گفت : انتظار می رود واحد های باقیمانده نیز تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد

وی ضمن تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی یکی از ارکان اصلی اقتصاد کشور در سال گذشته بود، گفت: سال ۹۴ پس از توافق برجام و اجرای آن، راه‌اندازی واحدهای پتروشیمی و صادرات محصولات آنها افزایش یافت و طبق آخرین آمار میزان صادرات محصولات پتروشیمی ۱۹ میلیون تن به ارزش حدود ۱۰ میلیارد دلار بود.

شاهدایی میزان صادرات پتروشیمی را حاصل بهبود تعاملات بین المللی دانست و گفت: اجرای برجام، شرایط بیمه‌ها و حمل و نقل بهبود یافت و واحدها توانستند تولید خود را افزایش دهند.

به اعتقاد مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ایران کشوری مناسب برای سرمایه گذاری در این بخش است به ویژه تامین انواع خوراک واحد های مربوطه ، مرزهای آبی، سازندگان و پیمانکاران توانمند به لحاظ دانش تخصصی و همه این موارد باعث شده که تمایل برای سرمایه گذاری در ایران در این صنعت افزایش یابد.

شاهدایی افزود: رکود بین‌المللی، ارتقای دانش فنی و فناوری بالا در کشورهای دیگر از تهدیدهای صنعت مزبور محسوب می شوند و باید بتوانیم فناوری با ارزش افزوده بالا در کشور را مورد استفاده قرار دهیم .

وی مساله تحریم‌های بین‌المللی را تهدیدی برای این بخش دانست و گفت: ایران در زمان تحریم‌ها تجربه خوبی کسب کرد و ممکن است این تحریم‌ها به اقتصاد ایران باز گشت داشته باشد، بنابراین باید برای آن آمادگی داشت.

مدیرعامل پتروشمی پیرامون تامین خوراک بخش بالادستی گفت: وزارت نفت طرح‌هایی دارد که تامین‌کننده این صنعت است و بخشی از طرح‌ها که احتمال می‌رفت با تاخیر روبرو شود، به خود سهامداران و صنعت پتروشیمی واگذار شد که بتواند برای طرح‌های آینده، خوراک تامین کند.

وی افزود: صنایع پایین دستی در زمینه رشد تولید مواد پایه و مواد میانی داشته که صنعت پتروشیمی از آن برخودار شده و در آینده طرح‌هایی وجود دارد که ظرفیت‌ را از ۶۰ به ۱۰۰ میلیون تن در پنج سال آینده می رساند و در ۱۰ سال رسیدن به رقم ۱۵۰ میلیون تن هدفگذاری شده است.

معاون وزیر نفت ضمن تاکید بر لزوم رگولاتوری در صنعت پتروشیمی گفت: چنانچه شرکتی از فروش محصولاتش در داخل کشور امتناع ‌کند، باید شرایطی فراهم شود که شرکت مزبور به جای اینکه تمایل به صادرات داشته باشد، محصولاتش را در داخل کشور بفروشد.

پتروشیمی تخت جمشید

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در آیین بهره برداری از فاز ۲ پتروشیمی کارون و پتروشیمی تخت جمشید گفت: راه اندازی ۱۲ طرح پتروشیمی براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال اقدام و عمل از اولویت های نخست کشور بود و تعدادی به بهره برداری رسیده اند و بقیه هم به زودی افتتاح خواهند شد.

امسال طرح های پلی اتیلن خطی لرستان با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن، اسید سولفوریک ارومیه با ظرفیت ۵۰ هزار تن، پلی اتیلن خطی مهاباد با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن و طرح اوره و آمونیاک شهدای مرودشت با ظرفیت ۱٫۸ میلیون تن، از طرح های این صنعت است که به بهره برداری رسیده اند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی