رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

مسکن
مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با مدیرعامل گروه صنعتی سجاد فوم؛

اجناس بی کیفیت بازار مسکن را اشباع کرده اند

چهارمين نمايشگاه بين المللى نما، سازه و تكنولوژى هاى نوين صنعت ساختمان از روز جمعه ۶ اسفند، در محل نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به‌کار کرده است، در این نمایشگاه شرکت های ایرانی و خارجی فعال در حوزه صنعت ساختمان جدیدترین محصولات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند.

چهارمين نمايشگاه بين المللى نما، سازه و تكنولوژى هاى نوين صنعت ساختمان از روز جمعه ۶ اسفند، در محل نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به‌کار کرده است، در این نمایشگاه شرکت های ایرانی و خارجی فعال در حوزه صنعت ساختمان جدیدترین محصولات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با مهندس عباس تقی پور، مدیرعامل گروه صنعتی سجاد فوم، سازنده ورقه های پلاستوفومی و يونوليت های سقفی انجام داده ایم.

لطفا خودتان را معرفی کنید و پیشینه ای از شرکت خود ارائه دهید.

بنده عباس تقی پور، مدیرعامل گروه صنعتی سجاد فوم هستم. گروه صنعتی سجاد فوم با تولید ورقه های پلاستوفومی و بلوک های سقفی عایق صدا و حرارت ، در صنعت ساختمان فعالیت دارد.

گروه صنعتی ما دارای آزمایشگاه کنترل کیفیت است و محصولات ما جزو محدود محصولات پلاستوفومی است که تحت نظارت سازمان ملی استاندارد تولید می شود.

در مورد بازار فروش محصولاتتان بگویید؟

ورق پلاستوفومی و يونوليت سقفی به دلیل عایق صدا و حرارت بودن، مورد توجه سازندگان مسکن قرار داشتند و استفاده از این محصول به همین دلیل افزایش یافته بود ولی در سال های اخیر عواملی همچون رکود مسکن باعث شده است که بازار مصرف این محصول کم شود.

از طرفی با رکود مسکن، فروش این محصول کاهش یافته است و از طرفی فروش کم، تولید کنندگان این محصول را به تغییر کیفیت آن واداشته است.

به نحوی که تولید کنندگان این محصول به خاطر فروش در شرایط بحران مسکن، قیمت های خود را کاهش داده اند و از طرفی به دلیل جبران کاهش قیمت هایشان، از کیفیت محصولاتشان کاسته اند.

این مسئله باعث شده است که ما امروزه شاهد تولید يونوليت های سقفی بی کیفت و نامرغوب در صنعت ساختمان کشور باشیم که این مسئله باعث منفی شدن دید سازندگان مسکن به فوم پلاستوفومی شده است.

پس شما رکود مسکن را عامل کاهش کیفیت این محصول می دانید؟

بله، نه تنها ورق های پلاستوفومی و يونوليت های سقفی بلکه دیگر محصولات ساختمانی نیز در این بازار مسکن، گاها به دلیل باصرفه بودن از کیفیت خود کاسته اند که این مسئله زیان های بسیاری به صنعت ساختمان وارد خواهد کرد.

البته رکود مسکن تنها عامل کاهش کیفیت نبوده بلکه عدم نظارت سازمان نظام مهندسی و سازمان استاندارد نیز به این مسئله کمک کرده است.

در مبحث ۱۹ ساختمان عایق بودن ساختمان ها مورد تاکید قرار گرفته است ولی ساختمان ساز ها به دنبال خرید اجناس و مصالح ارزان هستند و عدم نظارت ها باعث شده مصالح بدون کیفیت با قیمت ارزان در بازار به وفور یافت شده و مورد استقبال مسکن سازان قرار بگیرند.

لطفا در مورد استاندار این محصول بیشتر توضیح دهید.

در حال حاضر تنها ۹ واحد سازنده ورق پلاستوفومی و يونوليت سقفی دارای استاندارد در استان تهران داریم، این در حالی است که تعداد سازندگان این محصول بیشمار هستند.

استاندارد این محصول داشتن دانسیته ۱۲ است ولی شرایط بحران مسکن و نبود بازار مصرف و از طرفی نظارت های کم باعث شده امروزه يونوليت سقفی با دانسیته حتی ۷ به وفور در بازار صنعت ساختمان یافت شده و توسط ساختمان سازان مورد استفاده قرار گیرد.

ولی عدم رضایت مسکن سازان از محصولات بی کیفیت اسم این محصول را نیز خراب می کند.

با در نظر گرفتن شرایط موجود برای حل این مسئله چه می توان کرد؟

ما قانون داریم ولی اجرا نمی شود، اگر سازنده مجبور باشد که برای حفظ کیفیت ساختمان و افزایش بهره وری انرژی از مصالح استاندارد استفاده کند دیگر مصالح بی کیفیت که در حقیقت باعث اتلاف انرژی در ساختمان و هدر رفت ثروت ملی و افزایش هزینه ها می شوند، در بازار مسکن جایگاهی نخواهند داشت.

عدم نظارت باعث شده است که ما از استاندارد ها دور شویم، در صورتيكه بايد استفاده از محصولات استاندارد اجباری شود.

اصول کار این است که سازندگان، مجوز مصالح را از تولید کننده گان دارای استاندارد دریافت کنند.

شما برای دفاع از حق خود تابه حال تلاشی کرده اید؟

صنعت ورق های پلاستوفومی و يونوليت های سقفی به دلیل نداشتن اتحادیه نمی تواند از حق خود دفاع کند به همین دلیل ما در تلاش هستیم انجمن پلاستوفوم و بلوکهای سقفی تهران را راه اندازی کنیم تا ضمن حفظ کیفیت این محصول رغبت مسکن سازان به استفاده از نوع با کیفیت این محصول را افزایش دهیم تا در دراز مدت بتوانیم اعتبار این محصول را نیز حفظ کنیم.

 که در این صورت این محصول مورد استقبال مسکن سازان قرار گرفته و با این کار ما ساختمان هایی با بهره وری انرژی بالاتری خواهیم داشت.

چهارمين نمايشگاه بين المللى نما، سازه و تكنولوژى هاى نوين صنعت ساختمان

صفحه معرفی گروه صنعتی سجاد فوم در پورتال جامع صنعت تاسیسات ویکی پی جی:

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی