رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

پیشرفت و توسعه بدون بخش خصوصی امکان ندارد
جهانگیری در ششمین همایش بین المللی صنعت احداث و انرژی:

پیشرفت و توسعه بدون بخش خصوصی امکان ندارد

اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور در ششمین همایش بین المللی صنعت احداث و انرژی گفت: پیشرفت و توسعه کشور بدون میدان داری بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور در ششمین همایش بین المللی صنعت احداث و انرژی گفت: پیشرفت و توسعه کشور بدون میدان داری بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسحاق جهانگیری در ششمین همایش بین المللی صنعت احداث و انرژی با اشاره به اینکه براساس سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی برای بخش خصوصی سقف پروازی تعیین نشده است و محدودیتی ندارد افزود: بر این اساس بخش خصوصی نیز باید ریسک کند چون لازمه کار بزرگ ، ریسک پذیری است و ریسک ، ذات کارآفرینی است.

وی با اشاره به اینکه در دولت و نظام با سه نوع جهت گیری در زمینه بخش خصوصی روبرو هستیم گفت: در بخش اول ، بخش خصوصی باید میدان دار باشد ، در بخش دوم بر این اعتقاد است که بخش خصوصی نباید در قسمتهایی سرمایه گذاری کند و بخش سوم اینکه جهت گیری دیگر بعلت محدودیت بودجه و اعتبارات دولت که نمی تواند به تنهایی تمام طرحها را پیش ببرد نیاز به مشارکت بخش خصوصی دارد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سراسر کشور حدود ۸۰ هزار طرح نیمه تمام در بخشهای مختلف وجود دارد گفت: ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل این طرحها نیاز است که شامل مدرسه سازی ، راه روستایی و طرحهای بزرگ می شود که همه اینها باید بطور متوسط در ۵ سال تکمیل شود.
جهانگیری با اشاره به کمبود اعتبار دولت گفت: با وضع کنونی تکمیل این طرحها طولانی خواهد شد از طرف دیگر مردم به آنها چشم دوختند بنابراین نیاز به مشارکت بخش خصوصی در تکمیل طرحها هستیم.
وی از مشکل بیکاری جوانان در سالهای اخیر بعنوان ابرچالشی بعنوان بیکاری فارغ التحصیلان یاد کرد و گفت: بطور متوسط اقتصاد ایران در سالهای اخیر ۶۰۰ هزار شغل سالانه ایجاد کرده و در دوره ای با بیماری هلندی مواجه شده که نه تنها شغل ایجاد نمی شود بلکه شغل را نیز از بین می برد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دو تا سه میلیون بیکار در کشور وجود دارد باید به اجبار به سمت ایجاد اشتغال برویم گفت: ایران از نظر فارغ التحصیل مهندسی و دانشجو جزء اولین ها است که بدون افزایش رشد اقتصادی ایجاد شغل میسر نمی شود.

وی با اشاره به اینکه در سند چشم انداز رشد اقتصادی ۸ درصد پیش بینی شده اما با گذشت بیش از۱۰ سال به رشد ۳ درصدی رسیده ایم افزود: باید سالانه ۸۰۰ هزار شغل ایجاد شود و هنر این است که رشد اقتصادی منجر به اشتغال شود که لازمه آن سرمایه گذاری است.بخش خصوصی سرمایه ارزشمند کشور است

معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از اینکه گاهی با نگاه بی مهری به بخش خصوصی نگریسته می شود، گفت: بخش خصوصی جزو سرمایه های ارزشمند کشور است.
اسحاق جهانگیری در ششمین همایش صنعت احداث و انرژی با اشاره به این که متاسفانه گاهی سرمایه های کشور را فقط سرمایه هایی همچون منابع نفت و گاز و سرمایه های فیزیکی تلقی می شود افزود: باید توجه داشته باشیم که در طول یک دوره زمانی شرکت هایی ایجاد می شود که جزو سرمایه های مهم کشور است.
وی گفت: شرکت های پیمانکاری و خدمات فنی و مهندسی که قادر می شوند طرح های بزرگ را با زمان بندی دقیق و با قیمت و کیفیت مناسب اجرا کنند این شرکت ها سرمایه های بزرگی هستند که یک شبه متولد نمی شوند بلکه سال ها طول می کشد تا این شرکت ها بتوانند به توانمندی دست پیدا کنند.
معاون اول رییس جمهورافزود: نباید فراموش کنیم که تا چندی قبل بخش عمده ای از طرحهای کشور از جمله مدیریت ساخت و احداث به طرف های خارجی واگذار می شد.
جهانگیری ادامه داد: خوشبختانه به مرور زمان توانستیم به نقطه ای برسیم که مهندسی تفصیلی ازجانب توان داخلی انجام می شد و سپس در مراحل بعدی در بخش مهندسی پایه نیز توانمند شدیم و امروز با سرافرازی و همت شرکت های قدرتمند داخلی، به راحتی می توانیم سد، نیروگاه و پالایشگاه بسازیم و پروژه های بزرگ را از ابتدا تا انتها با توان داخلی اجرا کنیم.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی، تصریح کرد: بخش خصوصی باید بیش از سایر بخش ها مدافع سیاست های اصل ۴۴ باشد و مهمترین پیام این سیاست ها این است که محدودیتی در فعالیت بخش خصوصی وجود ندارد و این بخش می تواند به هر اندازه رشد کند و از صنایع بزرگ برخوردار شود.
معاون اول رییس جمهور گفت: متاسفانه از سال ۸۶ منحنی رشد سرمایه گذاری روند نزولی در پیش گرفت و چند سال رشد منفی داشت و ما باید زمینه ای فراهم کنیم که سرمایه گذاری در کشور ازجانب بخش خصوصی افزایش پیدا کند.
وی با تاکید بر اینکه باید منابع خارجی وارد کشور شود گفت: دولت تلاش می کند این زمینه ها را برای بخش خصوصی فراهم کند و در کنار این برنامه ها، طرح اصلاح نظام بانکی نیز آغاز شده و بانک مرکزی در این زمینه مسئولیت پیدا کرده است.
جهانگیری ادامه داد: در همین یکسال سپری شده از اجرای برجام در مذاکره با کشورهایی که می توانند منابع به ایران تزریق کنند نظیر کشورهای کره جنوبی و چین از آسیای شرقی و کشورهای اروپایی، همه اعلام آمادگی کرده اند تا برای تامین منابع مالی و فعالیت در ایران حضور داشته باشند، البته تحقق این برنامه ها به شرایط نظام بانکی و مسائل برجام وابسته است و در تلاش هستیم تا هرچه سریعتر این برنامه ها اجرا شود.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: دنیا می داند که ایران کشوری با ظرفیت های فراوان است که می تواند هم به توسعه خود کمک کند و هم کانونی برای توسعه کشورهای دیگر باشد.
وی خطاب به فعالان بخش خصوصی گفت: به خاطر مردم و اشتغالزایی برای جوانان این کشور به صحنه بیایید و دولت نیز در حد توان از شما حمایت خواهد کرد و تلاش خواهیم کرد که شرایط باثبات اقتصاد داخلی را فراهم کنیم و شرایط کار با کشورهای دیگر نیز مهیا شود.
جهانگیری یکی از برنامه های مورد تاکید در اقتصاد مقاومتی را واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش غیردولتی دانست و گفت: تاکنون حدود ۲۵۰۰ پروژه به بخش خصوصی واگذار شده که عمدتاً در بخش آب و فاضلاب بوده اند و ردیفی نیز در بودجه در نظر گرفته شده تا دولت بتواند از بخش خصوصی خرید خدمت کند.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه دولت برنامه وسیعی برای توسعه خطوط ریلی و راه آهن در کشور دارد، گفت: دولت در اکثر کلانشهرها احداث خطوط مترو را در دست اقدام دارد و بخش خصوصی باید به برنامه توسعه خطوط ریلی کشور، بخش آب، برق و بهداشت و درمان ورود کند و دولت نیز باید ساز و کارهایی تعریف نماید که هم برای دولت و هم برای بخش خصوصی منافع داشته باشد. البته منافع دولت همان منافع ملت است و خواسته دولت این است که مردم کشور از اجرای طرح ها منفعت ببرند.
وی تصریح کرد: دولت به دنبال درآمد از محل واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی نیست و خواسته دولت این است که بخش خصوصی این طرح ها را تکمیل کند و در همین رابطه دستورالعملی نیز در دولت تدوین شد که بخش خصوصی انتقاداتی نسبت به آن داشت و دولت از اتاق بازرگانی ایران خواست با مشورت بخش خصوصی این ایرادات را اصلاح کند تا مجدداً در دولت تصویب شود.
جهانگیری افزود: لایحه مشارکت بخش دولتی و بخش خصوصی در پروژه های عمرانی و زیر ساختی نیز مراحل آخر خود را طی می کند و برای تدوین این لایحه از بخش خصوصی نظر خواهی شده است.

لازم به ذکر است که در ششمین همایش بین المللی صنعت احداث و انرژی پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور دبیرکل کانون کارفرمایان ایران و رییس شورای هماهنگی تشکل های صنفی، حرفه ای و مهندسی کشور هر کدام در سخنانی از آمادگی بخش خصوصی برای اجرای پروژه های نیمه تمام کشور خبر دادند و خواستار حمایت دولت از بخش خصوصی شدند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی