رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

برق

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی؛ محسن طرزطلب، گفت: وزارت نیرو امسال باید یک هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه جدید را در حوزه حرارتی به چرخه تولید برق کشور وارد می کرد که ۱۰۰ درصد اجرایی شده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا ، «محسن طرزطلب» این برنامه را در راستای تحقق اهداف سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی برای این وزارتخانه ارزیابی کرد.

وی از تحقق ۸۰ درصدی برنامه های این شرکت در مقوله اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای تحقق شعار امسال ۱۷ طرح را به وزارت نیرو محول و ابلاغ کرده که چهار طرح آن بر عهده شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی بوده است.

به گفته این مقام مسئول، ساخت ۱۷ هزار مگاوات نیروگاه از جمله برنامه های پیش بینی شده است که ۱۰ هزار مگاوات آن جدید بوده و باید توسط بخش خصوصی داخلی یا خارجی و با سرمایه های آنها ساخته می شد.

وی بیان داشت: تاکنون عملیات اجرایی هشت هزار مگاوات از نیروگاههای جدید آغاز شده که اجرای عمده آنها توسط بخش خصوصی بوده است.

طرزطلب ادامه داد: ۲ هزار مگاوات باقیمانده از این برنامه نیز در مدت باقی مانده تا پایان سال اجرایی می شود که از جمله آنها بهره برداری از نیروگاه های پرند، زرند کرمان، سیریک هرمزگان، اندیمشک و بوئین زهرا است.

وی خاطرنشان کرد: هفت هزار مگاوات دیگر از برنامه ساخت ۱۷ هزار مگاوات نیروگاه مربوط به نیروگاه های گازی موجود است که باید با ساخت بخش بخار آنها، تبدیل به سیکل ترکیبی شوند و تاکنون نیمی از این برنامه اجرایی شده است.

به گزارش ایرنا، نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاهی مشتمل بر تعدادی توربین گاز و توربین بخار است.

در این نوع نیروگاه، با استفاده از بویلر بازیاب، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. اگر توربین گاز به صورت سیکل ترکیبی نباشد، گازهای خروجی آن تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد دما بطور مستقیم وارد هوا شده و انرژی باقی‌مانده در آن هدر می‌رود. در حالی که در نیروگاه سیکل ترکیبی، از این انرژی استفاده شده و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت، بخار آب تولید می‌کند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی تصریح کرد: مشکل اصلی در اجرای این برنامه، ارائه ضمانت نامه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی بابت سوخت صرفه جویی شده نیروگاه هاست و در تلاشیم تا این مشکل را حل و فصل کنیم.

وی اضافه کرد: تبدیل نیروگاه گازی پرند به سیکل ترکیبی که توسط گروه مپنا در حال تکمیل بوده، دیگر پروژه ای است که امسال در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی به بهره برداری خواهد رسید و تاکنون پیشرفت ۸۵ درصدی داشته است.

نیروگاه گازی پرند نخستین نیروگاهی است که عملیات اجرایی تبدیل آن به نیروگاه سیکل ترکیبی توسط بخش خصوصی آغاز شد.

با اجرای این طرح، سه بلوک سیکل ترکیبی به این نیروگاه اضافه می شود و بازده نیروگاه را از ۳۳ به بیش از ۵۰ درصد می رساند.

ظرفیت کنونی نیروگاه پرند ۹۵۴ مگاوات است که با ساخت بخش بخار آن و تبدیل آن به سیکل ترکیبی، ۴۸۰ مگاوات به ظرفیت کنونی نیروگاه افزوده و سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت گاز صرفه جویی می شود.

جایگزینی نیروگاههای فرسوده ری و زرند

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در ادامه با اشاره به برنامه های این شرکت برای خارج کردن نیروگاههای فرسوده شهر ری و زرند کرمان از مدار، اظهار داشت: نیروگاه زرند به دلیل برخی مشکلات تامین گاز و همچنین تامین زمینی که مجوز محیط زیست داشته باشد، کمی به درازا کشیده است.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که این طرح در سفر آینده هیات دولت به استان کرمان اجرایی شود.

وی گفت: ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی ۴۸۰ مگاواتی به عنوان جایگزین نیروگاه فعلی پیش بینی شده است.

نیروگاه حرارتی زرند کرمان که نخستین نیروگاه حرارتی جنوب شرق کشور به حساب می آید، در سال ۱۳۵۲ به بهره برداری رسید؛ ظرفیت فعلی این نیروگاه ۶۰ مگاوات است و به دلیل استفاده از سوخت نفت کوره (مازوت) آلایندگی بسیاری دارد.

طرزطلب همچنین با اشاره به مذاکره با ژاپنی ها و برخی شرکت های ایرانی برای ساخت نیروگاه جدید در شهر ری، بیان داشت: اکنون ژاپنی ها در ایران به سر می برند و به انجام بازدیدهای مستمر در این زمینه مشغولند و مشاور کارفرما و پیمانکار انتخاب شده از ایران و ژاپن نیز در حال بررسی مسائل موجودند.

وی ابراز امیدواری کرد که قرارداد این پروژه تا اردیبهشت ماه آینده به امضا برسد؛ پروژه ای که در دستور کار شورای اقتصاد قرار داشته و رئیس جمهوری نیز بر آن تاکید دارد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: نیروگاهی با ظرفیت هزار و ۵۰ مگاوات که در دو مرحله به بهره برداری می رسد، جایگزین نیروگاه فرسوده و با بازده پایین فعلی شهر ری خواهد شد.

نیروگاه ری از قدیمی ترین نیروگاههای حرارتی ایران به شمار می رود که در سال ۱۳۵۶ و با ظرفیت اسمی ۹۷۹ مگاوات در جنوب تهران به بهره برداری رسید و به دلیل فرسودگی و آلایندگی نیاز به جایگزینی است.

مشارکت بخش خصوصی در صنعت برق

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی مشوق های در نظر گرفته شده برای حضور هر چه پر رنگ تر بخش خصوصی را چهارمین برنامه این شرکت برای تحقق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در این بخش ذکر کرد.

طرزطلب یادآور شد: در قانون برنامه پنجم توسعه، خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران تعهد شده که همین موضوع سبب استقبال خوبی از سوی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای مشارکت در طرح های صنعت برق شده است.

وی تصریح کرد: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، سهم بخش خصوصی در تولید انرژی کشور باید در یک افق ۱۰ ساله دستکم به ۸۰ درصد برسد.

طرزطلب خاطرنشان کرد: همه این دستاوردها در شرایطی به دست آمده که از آغاز امسال تاکنون فقط سه درصد اعتبارات تملک دارایی شرکت از بودجه سال ۹۵ تخصیص یافته است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی