رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

برچیده‌شدن سهمیه‌بندی فروش مس در بورس
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

برچیده‌شدن سهمیه‌بندی فروش مس در بورس

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مشکل کنونی برخی صنایع پایین دستی صنعت مس را مقطعی دانست و گفت: از سال آینده با مدیریتی که از سوی این وزارتخانه اعمال شود، مشکلات این بخش برطرف خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مشکل کنونی برخی صنایع پایین دستی صنعت مس را مقطعی دانست و گفت: از سال آینده با مدیریتی که از سوی این وزارتخانه اعمال شود، مشکلات این بخش برطرف خواهد شد
به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «جعفر سرقینی»، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، میزان تولید سالیانه مس کشور را ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: در سال های گذشته همواره بیش از نیاز در بورس عرضه صورت گرفته است.
علیرضا کلاهی رئیس سندیکای صنعت برق ایران بهمن ماه امسال گفته بود، شرکت ملی مس با اولویت دادن به صادرات، از عرضه این فلز به بازار سر باز زده و شرکت های پایین دستی را به تعطیلی کشانده است.
پنج سال گذشته عرضه بیش از تقاضا بود
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت افزود: آمار عرضه مس در بورس در پنج سال گذشته نشان می دهد هر زمان عرضه صورت گرفته به فروش نرفته و در نتیجه شرکت ملی مس ناگزیر از صادرات بود.
وی اضافه کرد : سال ۱۳۹۰ از مجموع ۱۴۰ هزار تن مس عرضه شده در بورس بیش از ۶۵ درصد (۹۲ هزار تن) فروخته شد؛ سال ۱۳۹۱ نزدیک به ۸۰ هزار تن در بورس ارایه شد که افزون بر ۹۶ درصد (۷۷ هزار تن) به فروش رسید.
همچنین سال ۱۳۹۲ میزان عرضه به ۱۵۰ هزار تن رسید و ۶۶ درصد جذب شد که بیش از ۱۰۰ هزار تن بود و سال ۱۳۹۳ هم از مجموع ۱۹۴ هزار تن مس ارایه شده در بورس بیش از ۴۴ درصد توسط متقاضیان خریداری شد.
سرقینی آمار سال گذشته را ۱۶۲ هزار تن عرضه ذکر کرد که ۵۰ درصد آن به میزان ۸۱ هزار تن فروخته شد و امسال نیز در نیمه نخست از ۵۹ هزار تن مس ارایه شده در بورس ۸۳ درصد افزون بر ۴۹ هزار تن) جذب شد.
رشد تقاضا در بازار داخلی
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: مشکل مطرح شده از صنایع پایین دستی، ناشی از رشد تقاضا در بازار داخلی است و این وزارتخانه مدیریت این بخش را در برنامه سال آینده پیش بینی کرده است.
«سهمیه بندی» ایراد صنعت مس در بورس
سرقینی معتقد است، یکی از ایراد های صنعت مس نظام سهمیه بندی در بورس بود که این امر آفت محسوب می شود و باید این شیوه برچیده شود؛ در واقع هرکسی به اندازه ای که نیاز دارد در بورس نسبت به خرید مس اقدام کند؛ یعنی عرضه در بورس آزاد باشد.
بر اساس این گزارش، «احمد مرادعلیزاده» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به تازگی اعلام کرده بود، برنامه امسال تولید ۲۶۵ هزار تن مس است که احتمال دارد به ۲۸۰ هزار تن مس محتوا دسترسی پیدا کنیم.
وی خاطرنشان کرد: میزان تولید امسال فقط از محل برداشتن معدن و بدون استفاده از قراضه صورت می گیرد و برای سال آینده برنامه ریزی برای دستیابی به ۲۸۵ هزار تن مس پیش بینی شده است.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی