رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس ۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 17 June

نیروگاه
ادامه مذاکره با کره جنوبی برای ساخت 1500 مگاوات ظرفیت نیروگاهی؛

امسال ۶۰ درصد سرمایه خارجی برای ساخت نیروگاه های جدید جذب شد

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تاکنون ۶۰ درصد سرمایه گذاری های پیش بینی شده خارجی معادل سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار جذب شده است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: تاکنون ۶۰ درصد سرمایه گذاری های پیش بینی شده خارجی معادل سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار جذب شده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری «محسن طرزطلب» امروز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: تا پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، با شرکت هایی از کره جنوبی، ژاپن، چین، ترکیه- بلژیک و… برای سرمایه گذاری خارجی ساخت هشت هزار و ۷۰۰ مگاوات نیروگاه جدید تفاهم شده بود.

به گفته این مسئول، میزان سرمایه گذاری این طرح ها نزدیک به ۶ میلیارد دلار است که البته هیچیک از آنها در قالب فاینانس نیست.
طرزطلب دلیل اعلام تقریبی این ارقام را محقق شدن تامین مالی طرح ها تاکنون عنوان کرد و گفت: برای نمونه در مورد شرکت ترکیه ای- بلژیکی «یونیت اینترنشنال» باید تامین مالی لازم انجام شود.

پیشتر مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به آخرین وضعیت قرارداد با شرکت یونیت اینترنشنال اعلام کرده بود، قرارداد ساخت نیروگاه توسط این شرکت اکنون به ۲ هزار مگاوات کاهش یافته است و پس از تامین مالی و رسیدن به مرحله اجرا، در صورت رضایت وزارت نیرو، دولت درباره سه هزار مگاوات باقیمانده تصمیم می گیرد.

به گفته طرزطلب، اکنون مهمترین مساله، موضوع تامین مالی این قرارداد است و بزودی مذاکره هایی بین ایران و طرف ترک و همچنین شرکت سرمایه گذاری برای تضمین خرید برق آن انجام می شود.

به گفته این مسئول در وزارت نیرو، اینک ۲ ساختگاه برای ساخت و راه اندازی ۲ هزار مگاوات از مجموع پنج هزار مگاوات واحد نیروگاهی که پیشتر مقرر شده بود، در نظر گرفته شده که یک هزار و ۲۰۰ مگاوات آن در ساوه (در قالب نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس اچ) و ۸۰۰ مگاوات دیگر آن در زاهدان (در قالب نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس اف) برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی همچنین از مذاکره با شرکت های کره جنوبی برای ساخت یک هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی خبر داد که سال آینده عملیاتی می شود.

وی اضافه کرد: امسال ساخت چهار هزار مگاوات نیروگاه جدید برای تامین اعتبار ارزی به مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو به صندوق توسعه ملی معرفی شده که تا امروز تخصیصی نداشته است.

پدیده ریزگرد و تاسیسات برقی

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی درباره پدیده ریزگرد در خوزستان گفت: حوادث پیش آمده در این استان و پدیده گردوخاک و ریزگردها، امری غیرمترقبه بود که تجهیزات و تاسیسات ایجاد شده صنعت برق نیز برای چنین شرایطی به هیچ عنوان پیش بینی نشده بود.

به گفته این مسئول، بر اثر حوادث به وقوع پیوسته بویژه خارج شدن خطوط ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلو ولت منطقه از مدار، نیروگاه های برق حرارتی نیز از مدار تولید خارج و خساراتی به آنها وارد شد.

وی بیان داشت: با این همه با استقرار گروه های عملیاتی وزارت نیرو، کار شست و شوی مقره ها انجام و موضوع تا میزان زیادی مدیریت شده است؛ هرچند همه این اقدام ها فقط در کوتاه مدت پاسخگوست.

طرزطلب تصریح کرد: در بلندمدت در همه طرح های ساخت نیروگاه و تولید برق در مناطق همراه با پدیده ریزگرد، نیاز است از سیستم های مقاوم در برابر ریزگرد استفاده شود؛ همچنین تغییر پست های معمولی برق موجود به جی.آی.اس (دارای عایق گازی) و مسقف کردن آنها مورد نظر است.

وی ادامه داد: این اقدام ها زمانبر و هزینه بر است. به طور نمونه متوسط قیمت پست های برق جی.آی.اس دستکم دو برابر پست های معمولی است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: در این زمینه نیاز است شرکت های مرتبط نیز درباره خطوط انتقال برق، پست های فشار برق قوی و ضعیف و … تمهیدهای لازم را در نظر بگیرند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی