رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست

دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست با محوریت محورهای صنعت و توسعه پاید ار شهری و روستایی، انرژی و آلودگی محیط زیست، آب، محیط زیست و توسعه پایدار، مدیریت اقتصاد سبز و تو سعه پایدار، فضا و توسعه پایدار صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

دومین سمینار ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی ، آب و محیط زیست با محوریت محورهای صنعت و توسعه پاید ار شهری و روستایی، انرژی و آلودگی محیط زیست، آب، محیط زیست و توسعه پایدار، مدیریت اقتصاد سبز و تو سعه پایدار، فضا و توسعه پایدار صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ویکی پی جی ، دومین سمینار ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی ، آب و محیط زیست صبح امروز با حضور جمعی از اساتید، مسئولین کشوری، فعالان صنعت فعالان بخش خصوصی و جمعی از دانشجویان در دانشگاه علم صنعت به مدت دو روز افتتاح شد .

توسعه پايدار به معنى متعادل ساختن نياز به توسعه و رشد در مقابل نياز به طبيعت و محيط زيست است.ضمن اينکه نيازهای نسل کنونی بدون در خطر قرار گرفتن نيازها و آرزوهای نسلهای آينده ، برآورده شود.

دکتر برخورداری، رییس دانشگاه علم و صنعت در این سمینار با اشاره به تاثیر محیط زیست بر زندگی انسان ها به دخل و تصرف های بیش از حد انسان بر محیط پیرامون خود اشاره کرد.

به گفته برخورداری  اصلاح رفتاری انسان ها مساله ای است که کارشناسان و محققان به حتم باید بر روی آن کار کنند و توسعه امری ضروری است اما این توسعه باید با مراقبت همراه باشد .

رییس دانشگاه علم و صنعت در ادامه عنوان کرد : هر مساله ای که با توسعه همراه است در کنار آن باید به مساله پایداری نیز توجه شود و در همین راستا کنفرانس ملی توسعه پایداری ر سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست تشکیل شده است که محققان و اساتید و دانش جویان در این کنفرانس به دنبال ارایه راهکارهایی برای پایداری سازی توسعه هستند.

در ادامه برخورداری یادآوری کرد که این همایش و فعالیت های از این قبیل در زمینه باید راهگشا باشد.

در ادامه این کنفرانس دکتر سید مصطفی حسینعلی پور ، مد یر دفتر توسعه پایدار دانشگاه با اشاره به آیه ای از کلام حق به شکرگزاری نعمت های پروردگار اشاره و عنوان کردند که از این نعمت ها درست استفاده نکرده ایم و در ادامه به فعالیت ها و برنامه های این کنفرانس اشاره کردند که از ان جمله می توان به تشکیل راهبری با هدف برنامه ریزی کنفرانس و برگزاری نشست هم اندیشی، تشکیل ده کمیته تخصصی راهبری با هدف برنامه ریزی کنفرانس، طراحی نشان توسعه پایدار علم و صنعت، داوری بیش از یکصد مقاله دریافتی توسط هیئت داوران، طاحی و اجرای سه مسابقه عکاسی(۱۲۰ عکس شرکت پاکمن)، طراحی بیلبورد(بیست طراحی – سابا) و ساختمان صفر انرژی(۱۲ طرح با همکاری دانشکده معماری) و طراحی جشنواره ملی نوآوری اشاره کرد.

سخنران دیگر دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست، دکتر طاهری مشاور وزیر نیرو بود که در محورهای قابل بحث، ایراد سخن و عنوان کرد که در بحث پایداری باید از هرمِ محیط زیست، آب و انرژی الگو گرفته و این هرم و نحوه تفکر بر پایداری تاثیر می گذارد و در این حین باید بر رو ی تفکر خودمان هم دقت کنیم.

طاهری در ادامه کنفرانس با اشاره به چاه های اطراف دریاچه ارومیه و عدم تفکری که بر روی پایداری تاثیر گذاشته است عنوان کرد که بدون در نظر گرفتن محیط زیست نمی توان روی مسایل عمیق تفکر کرد و به این مساله اشاره کرد که به عنوان مثال کشاورز با مصرف آب، پاید اری را از بین می برد چرا که با گسترش کشاورزی خاک خودش را هم شور می کند.

وی در ادامه به عدم توجه به انرژی، به میزان انرژی نفت اشاره کرد و بعد از  آن به میزان مصرف آن خدمات در صنعت کشاورزی اشاره کرد.

مشاور وزیر نیرو در ادامه این کنفرانس به بالانس مناسب بین غذا، انرزی و اقتصاد و تاثیرات آن روی محیط زیست این مورد را عنوان کرد که باید روی آن ها فکر و بر روی مباحث کلاس باید تصمیم های مهمی گرفته شود.

در حاشیه افتتاحیه دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی ، آب و محیط زیست به منظور پاسداشت بزرگانی که در این عرصه چه از نظر علمی و چه از نظر ارتباط با دانشگاه سهمی داشته اند تقدیر به عمل آمد.

رضا مکنون رییس کمیته ملی توسعه پایدارف زهرا جواهریان رییس کل دفتر پژوهش توسعه پایدار، دکتر احمدی مدیر طرح جامع توسعه پایدار پارس جنوبی و طراح اولین طرح بیوگاز کشور، دکتر یوسف جوادی نیا مدیرکل امور پژهشی وزارت نفت و مدیر توسعه منابع انسانی، مهندس سلمانی مدیرعامل شرکت نیک کالا و تولید کننده سیستم های گرمایش، مهندس قربانعلی میرزازاده مدیرعامل شرکت پاکمن ، دکتر کیومرث مظاهری رییس دانشکده مکانیک دانشگاه تربیت مدرس و موسس ریاست انجمن احتراق، دکتر احمدرضا یاوری هیئت علمی د انشکده محیطزیست دانشگاه تهران،  دکتر بهمن صدیق رییس گروه توسعه و راهبری برنامه های اجتماع محور معانت امور اجتماعی بهزیستی، جناب آقای دکتر جلالی مهندس نمونه کشور و پرستور بحری و فرزاد فلاحی زوج عضو دفتر توسعه پایدار به عنوان زوج فعال در این زمینه از افرادی بودند که در این کنفرانس از آن ها تقدیر به عمل آمد.

دومین کنفرانس ملی توسعه پایدار در سیستم های مهندسی انرژی، آب و محیط زیست

لازم به ذکر است که این کنفرانس تا روز سه شنبه سوم اسفندماه در دانشگاه علم و صنعت ادامه دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی