رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

پارک علم و فناوری
به منظور مدیریت صحیح انرژی؛

شکوفایی صنعت اندازه‌گیری هوشمند

در سال ۲۰۱۶، شرکت‌های خدمات عمومی(برق، گاز و آب) در حدود ۱۴٫۳ میلیارد دلار بر روی کنتورهای برق و گاز سرمایه‌گذاری نموده‌اند و انتظار می رود میزان سرمایه‌گذاری در بازار کنتورهای هوشمند به ۲۱٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برسد.

در سال ۲۰۱۶، شرکت‌های خدمات عمومی(برق، گاز و آب) در حدود ۱۴٫۳ میلیارد دلار بر روی کنتورهای برق و گاز سرمایه‌گذاری نموده‌اند و انتظار می رود میزان سرمایه‌گذاری در بازار کنتورهای هوشمند به ۲۱٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برسد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی  به نقل از روابط عمومی سازمان بهره وری انرژی؛ گزارش اخیر شرکت بلومبرگ در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش انرژی نشان می‌دهد صنعت اندازه‌گیری هوشمند دوران شکوفایی خود را پشت سر می‌گذارد.

در سال ۲۰۱۶، شرکت‌های خدمات عمومی(برق، گاز و آب) در حدود ۱۴٫۳ میلیارد دلار بر روی کنتورهای برق و گاز سرمایه‌گذاری نموده‌اند و انتظار می رود میزان سرمایه‌گذاری در بازار کنتورهای هوشمند به ۲۱٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برسد.

در حال حاضر، میزان کنتورهای هوشمند نصب شده به ۷۰۰ میلیون کنتور افزایش یافته است که بیش از نیمی از کنتورها در چین نصب شده و دیگر کشورها بیش از ۵۲ میلیون کنتور هوشمند در سال ۲۰۱۶ نصب نموده‌اند که ۵۸% نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش داشته است.

همانطور که فن‌آوری در حال مستحکم نمودن جایگاه خود در شرکت‌های خدمات عمومی می‌باشد، سه روند تغییر آرایش منطقه‌ای در سرمایه‌گذاری، یکپارچه‌سازی اطلاعات اندازه‌گیری و رشد نرم افزارهای کاربردی و نهایتا حرکت به سمت خدمات مدیریت شده در حال شکل‌گیری است.

در شکل زیر نیز سرمایه‌گذاری جهانی بر روی کنتور هوشمند برق و گاز در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ در نقاط مختلف دنیا نشان داده شده است.

سرمایه‌گذاری جهانی در کنتور هوشمند برق و گاز

سرمایه‌گذاری جهانی در کنتور هوشمند برق و گاز بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰(میلیارد دلار) منبع: گزارش جدید بلومبرگ در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش انرژی

تغییر آرایش منطقه‌ای در سرمایه‌گذاری در حال شکل گرفتن است.

آمریکای شمالی، که پیش از این به عنوان پیشرو در سرمایه‌گذاری در کنتورهای هوشمند مطرح بوده است، از سال ۲۰۱۳، برتری خود را از دست داده است. سیاست‌های حمایتی در چین و سپس اروپا منجر به پیشی گرفتن این بازارها نسبت به بازار آمریکای شمالی گردیده است.

برای دستیابی به اهداف اتحادیه اروپا، شرکت‌های خدمات عمومی اروپایی، ۱۸۲ میلیون کنتور هوشمند را در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ نصب خواهند کرد که بالغ بر ۳۷٫۸ میلیارد دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری خواهد شد.

به همین ترتیب در ژاپن، ۵۵ میلیون کنتور هوشمند با هزینه ۱۶٫۶ میلیارد دلار در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ نصب خواهد شد.

در حال حاضر، توسعه کنتور‌های هوشمند در کشورهای غیر عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) به سرعت در حال افزایش بوده و از ۸٫۶ میلیون کنتور هوشمند مورد انتظار در سال ۲۰۱۶ به ۲۱ میلیون کنتور هوشمند در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.

در دهه آینده، نصب کنتورهای هوشمند در بازارهای آسیایی از قبیل هند و فیلیپین افزایش خواهد یافت.

اطلاعات اندازه‌گیری یکپارچه شده و برنامه‌های کاربردی در حال رشد می‌باشند.

همگرایی بین اندازه‌گیری هوشمند و اتوماسیون توزیع از مدت‌ها قبل در جریان بوده است. شرکت‌های برق آمریکای شمالی، با موفقیت اطلاعات AMI را با دیگر فن‌آوری‌های عملیاتی از قبیل سیستم‌های مدیریت توزیع و سیستم مدیریت خاموشی یکپارچه نموده‌اند.‌

از ۱۱ پروژه بزرگ کنتور هوشمند، ۷ پروژه از اطلاعات اندازه‌گیری برای مدیریت خاموشی، ۶ پروژه برای شناسایی استفاده غیرمجاز و ۴ پروژه برای مدیریت دارایی استفاده نموده‌اند و مابقی آنها در روند انجام یا برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های مشابه می‌باشند.

بهینه‌سازی ولتاژ و توان راکتیو شبکه و همچنین تخمین حالت، دو نمونه شناخته شده هستند که با توجه به رشد بکارگیری انرژی خورشیدی مقیاس کوچک به میزان GW271 تا سال ۲۰۲۰( براساس گزارش جدید بلومبرگ در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش انرژی) در جهت بهبود مشکلات مربوط به ولتاژ و پایداری موثر خواهند بود.

همچنین شرکت‌های برق از کنتورهای هوشمند برای دسترسی بیشتر به منازل مشترکین و همچنین افزایش انعطاف‌پذیری مشتری می توانند برنامه‌های کنترل بار و پاسخگویی بار را اجرایی نمایند.

حرکت به سمت خدمات مدیریت شده

شرکت‌های برق، تدریجا بسیاری از کاربردهای داده مربوط به پروژه‌های اندازه‌گیری هوشمند از قبیل جمع‌آوری، مدیریت و بایگانی داده و همچنین جنبه های دیگر همچون بهره‌برداری شبکه، مدیریت کنتورها را به تامین‌کنندگان برونسپاری نموده‌اند.

شرکت‌های توزیع با مالکیت دولتی با افزایش هزینه‌های مربوط به هر نقطه مصرف، تمایل به کوچک‌سازی داشته و توانایی این شرکت‌ها نیز برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ محدود می‌گردد.

بنابراین با استفاده از یک مدل مبتنی بر خدمات، با صرف هزینه‌های عملیاتی جاری به جای سرمایه‌گذاری چشمگیر می‌توان امکان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اندازه‌گیری هوشمند را برای شرکت‌های کوچکتر فراهم ‌آورد. این مدل می‌تواند به خوبی برای بهره‌برداران کوچک شبکه توزیع در کشورهای اروپایی از قبیل اتریش، آلمان و یا بازارهای مشابه پیاده‌سازی شود.

 

 

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD):   Organization for Economic Co-operation and Development

بهینه‌سازی ولتاژ و توان راکتیو شبکه:  Volt/VAR Optimization

تخمین حالت: State Estimation

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی