رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

انتقال آب

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه انتقال آب بین حوضه ای تنها برای مصارف آشامیدنی است گفت: با تاکید رئیس جمهوری طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون به مناطق مرکزی ایران صرفا’ برای مصارف آشامیدنی است.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه انتقال آب بین حوضه ای تنها برای مصارف آشامیدنی است گفت: با تاکید رئیس جمهوری طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون به مناطق مرکزی ایران صرفا’ برای مصارف آشامیدنی است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا ستار محمودی چهارشنبه شب در نشست بررسی پدیده ریزگردها و مقابله با آن در استانداری خوزستان افزود: تاکنون در هیچ جای کشور طرح های انتقال آب بین حوضه ای برای مصارف صنعتی و کشاورزی اجرا نشده است.
وی گفت: برای مصارف شرب از هرجایی که نیاز باشد آب را با رعایت موازین قانونی و مصوبه دولت منتقل می کنیم.
محمودی اظهار کرد: تنها در مورد آبهای مرزی و خروجی از کشور با رعایت ضوابط و مقررات فنی و زیست محیطی برای کشاورزی و باهدف رونق بخشیدن به مناطق مرزی به صورت محدود استفاده شده است.
قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در چند روز اخیر ۳۵دستگاه مقره شو برای شست و شوی خطوط انتقال و پست های فوق توزیع وارد خوزستان شده است افزود:برای پایداری برق کارهای زیادی انجام شده ولی هنوز کارهای بسیاری نیز باقی مانده است.
وی گفت: عملیات شستشوی هشت هزار و ۷۰۰کیلومترخطوط برق استان که بر اثر هجوم ریزگردها آلوده شده کار بسیار پیچیده و گسترده ای است ولی همه تلاش خود را برای پایداری برق در استان و جلوگیری از خاموشی ها انجام خواهیم داد.
محمودی در باره موضوع قطع آب در اهواز و ۱۰ شهر استان نیز گفت: تصفیه خانه های شماره ۱ و ۲ اهواز در چهار روز آینده مجهز به برق اضطراری می شوند تا در موقع قطع برق ، شبکه توزیع آب در کلانشهر اهواز دچار مشکل نشود.

* میزان انتقال آب از سرشاخه های کارون به مناطق مرکزی ایران باید مشخص شود
استاندار خوزستان در پاسخ به سخنان قائم مقام وزیر نیرو در خصوص انتقال بین حوضه ای برای مصارف شرب گفت: باید میزان انتقال آب برای مصارف مشخص شود تا بتوان مردم را قانع کرد.
غلامرضا شریعتی افزود: رئیس جمهوری تاکید کرده که انتقال آب از کارون به مناطق مرکزی ایران فقط برای شرب باشد ولی به نظر می رسد حجم انتقال آب کارون (بین حوضه ای) سنگین است.
نماینده عالی دولت در استان خوزستان تاکید کرد انتقال آب برای مصارف شرب اقدامی بشری و انسانی است ولی اگر برای بخش صنعت باشد پذیرفتنی نیست.
شریعتی در ادامه با بیان اینکه قطعی گسترده برق و آب ، فشارها و استرس های زیادی برای مردم خوزستان ایجاد کرده است افزود: باید این فشارها و التهابات را کم کنیم.
وی گفت: همه تلاش ها باید معطوف به این شود که نگذاریم بیش از این به مردم فشار و استرس وارد شود و روا نیست مردمی که هشت سال جنگ را تحمل کردند اینگونه دچار مشکل شوند.

*آب مورد نیاز فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری استان تامین شد
استاندار خوزستان گفت:آب مورد نیاز فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری با پیگیری های زیاد تامین شد و هم اکنون دغدغه ای از این بابت نداریم.
شریعتی افزود: آب مورد نیاز ۲۳۸هزار هکتار فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری از سوی وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان تامین خواهد شد و شبهه ها و نگرانی هایی که از قبل وجود داشت برطرف شده است.
وی گفت: تامین آب فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری به این معنی است که این طرح با قوت تمام و تامین اعتبار مورد نیاز از سوی دولت در مناطقی که در استان که مطالعات آن انجام شده اجرایی خواهد شد.
به گزارش ایرنا در این نشست مشکلات ، چالش ها و نگرانی های مردم خوزستان از ناحیه ریزگردها در بخش های اقتصادی و اجتماعی مطرح شد.
پدیده ریزگردها از سال ۱۳۸۰در استان خوزستان نمود پیدا کرد به گونه ای در سال ۱۳۹۱ ، استان خوزستان با ۷۳ در سال با آلودگی ناشی از ریزگردها رو به رو بوده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی