رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

تجدیدپذیر

نتیجه ارزیابی‌ها در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر کشور تا به امروز اصلا مطلوب نیست.

نتیجه ارزیابی‌ها در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر کشور تا به امروز اصلا مطلوب نیست.

ظرفیت منصوبه نیروگاهی کشور ۷۵ هزار مگاوات است که از این میزان تنها حدود ۱۳۰ مگاوات شامل انرژی بادی بوده و سهم انرژی خورشیدی نیز کمتر و نزدیک به صفر است. در واقع علیرغم وجود ظرفیت‌های قابل توجه بویژه در حوزه انرژی بادی و خورشیدی در کشور، متاسفانه میزان استفاده از آنها اصلا رضایت‌بخش نبوده و بسیار کم است.

ترکیه که دارای مساحت و اقلیم قابل مقایسه با کشور ماست و تقریبا توسعه صنعت انرژی بادی را با کشور ما آغاز کرده، امروز پنج هزار و ۳۰۰ مگاوات نیروگاه بادی در حال بهره‌برداری دارد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدامات بسیار گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کرده‌اند، دبی، ابوظبی و عربستان صعودی در حال راه‌اندازی شهرهایی هستند که تمام انرژی مصرفی آنها از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین می‌شود.

طبیعی است که کشورهایی همچون آلمان و دانمارک از این انرژی‌ها استفاده کنند، اما سال گذشته در کشور اتیوپی ۲۳۰ مگاوات نیروگاه بادی نصب شده است، در حالی که میزان منصوبه کشور ما نصف این عدد است.

از کاغذ و مجوز برق تولید نمی‌شود

ارزیابی‌ها در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر کشور تا به امروز اصلا مطلوب نیست، اما کاغذبازی و صدور مجوز در این حوزه بسیار است که از هیچ کدام از آنها برق تولید نمی‌شود.

وزرات نیرو اعتقاد به استفاده از انرژی تجدیدپذیر داشته و نسبت به این مهم دغدغه دارد، پس مشکل به وزارت نیرو ختم نمی‌شود و دو مشکل در این خصوص وجود دارد.

وزارت نیرو به تمامی مسائل مربوط به نیروگاه بادی و خورشیدی واقف نیست و این مسئله را فقط فنی و مهندسی می‌بیند چرا که این تفکر وزارتخانه است، در صورتی که این موضوع قبل از فنی بودن اقتصادی است، اما متاسفانه وزارت نیرو صورت مسئله را نمی‌داند.

وزارت نیرو کارهای بیرون را نمی‌داند و ثانیا از توان و قدرت کافی برخوردار نیست. اگر مسائل محیط زیستی و فرهنگی در کشور مهمتر قلمداد شود، فشار مطالبات عمومی بر روی این نهادها بیشتر می‌شود که در حال حاضر این فشار وجود ندارد.

استان موفق در زمینه بهره‌مندی از انرژی بادی در کشور وجود ندارد،  این انجمن با مشارکت وزیر نیرو تاسیس شده و سه سال از عمر آن می‌گذرد.

برگزاری کنفرانس‌های سالیانه از اقداماتی است که طی آن مسئولان وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و نهادهای مختلف حضور به هم رسانده و با این مهم آشنا می‌شوند، آنها همچنین نسبت به اقدامات و وظایف خود در این زمینه مورد سوال قرار می گیرند.

سیستم این آمادگی را ندارد که از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کند و آنرا توسعه دهد،در این سه سال اقدامات بلندمدت در نظر گرفته شده، اما چند سال طول می‌کشد تا آنچه که کاشته شده سبز شود.

هاشم اورعی / رئیس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی