رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

برخی دوست دارند دوباره تحریم شویم

وزیر نفت گفت: عده ای خوشحال می شوند که ایران دوباره تحریم شود اما باید اذعان داشت که در تحریم نمی توان کشور را توسعه داد.

وزیر نفت گفت: عده ای خوشحال می شوند که ایران دوباره تحریم شود اما باید اذعان داشت که در تحریم نمی توان کشور را توسعه داد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی  به نقل از باشگاه خبرنگاران، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت به بررسی صنعت نفت و اقدامات صورت گرفته در راستای اقتصاد مقاومتی پرداخت.

خبرهای خوبی  برای پایان سال در راه است

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه ، آیا برداشت ما از حوزه مشترک پارس جنوبی بیشتر از قطر خواهد شد گفت: تا آخر سال خبرهای خوبی در این رابطه خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه،  پارس شمالی میدان مشترک نیست بلکه میدان گازی است افزود: لایحه نفتی پارس جنوبی یک میدان مشترک است که قبل از پایان سال تولید از این میدان نفتی مشترک  را با ۳۵ هزار بشکه در روز شروع خواهیم کرد.

نامدار زنگنه تصریح کرد: یک کشتی عظیم چند روز است که وارد آب های ایران شده که آن را خریداری کردیم و تاسیسات لازم  بر روی آن نصب شده است.

قبل از پایان سال از لایحه نفتی پارس جنوبی ۳۵ هزار بشکه در روز تولید خواهیم داشت.

وزیر نفت با اشاره به اینکه، از این لایحه نفتی قبل از پایان سال ۳۵ هزار بشکه در روز تولید خواهیم داشت خاطرنشان کرد: به دنبال افزایش تولیدات خود هستیم.

وی با اشاره به تمرکز بر میادین پارس جنوبی و غرب کارون بیان کرد: مهمترین میدان ما از نظر ارزش و اندازه پارس جنوبی  و غرب کارون است.

نامدار زنگنه با اشاره به اینکه، به دنبال عملیاتی کردن میدان های فرزاد A  و B  هستیم لذا، ظرف یک سال به قرارداد و فعال کردن آن خواهیم رسید افزود:  بسته مالی آن باید فراهم شود و از سوی دیگر هم نیزباید به میدان های مشترک کوچک دیگر هم بپردازیم.

ظرف ۲ ماه آینده کارهای مربوط به قرارداد با توتال به پایان خواهد رسید

نامدار زنگنه در پاسخ به سوال دیگری پیرامون توافقنامه با توتال گفت:موافقت نامه با توتال باید به قرارداد تبدیل شود  به طوری که مذاکرات با جدیت دنبال شده و حداکثر ظرف ۲ ماه آینده کارهای قرارداد تمام خواهد شد.

ملاحظات سیاسی توتال قابل توجه نیست

وزیر نفت با اشاره به اینکه، ملاحظات سیاسی توتال و رسانه ای شدن آن قابل توجیه نیست ادامه داد: ملاحظات سیاسی توتال را با مقامات وزارت خارجه در میان گذاشتیم.

وی با بیان اینکه، توتال گفته است که سیاست های اتحادیه اروپا را پیروی خواهد کرد گفت: وزیر امور خارجه کشورمان این موضوع را با مونگرینی مطرح کرده است.

نامدار زنگنه  در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه، ورود توتال به  پروژه پارس جنوبی آیا تصمیم درستی است گفت: پارس جنوبی میدانی بزرگ است لذا توتال در این میدان فعالیت کرده است.

وی با اشاره به اینکه، ما در مرحله ای هستیم که نیاز به فناوری بیش از پول داریم اظهار داشت: از توتال یاد گرفته ایم که فازهای بعدی را خودمان به صورت قدرتمند انجام دهیم.

عده ای خوششان می آید که ایران دوباره تحریم شود

وی اظهار داشت : عده ای خوشحال می شوند که ایران دوباره تحریم شود  اما باید اذعان داشت که در تحریم نمی توان کشور را توسعه داد.

یک عده دلشان نمی خواهد کشور در حال آرامش و توسعه باشد

وزیر نفت با بیان اینکه، یک عده دلشان نمی خواهد کشور در حال آرامش و توسعه باشد افزود: برخی می خواهند برجام عملی نشود.

وی با اشاره به اینکه، سال آینده در تولید بنزین خودکفا خواهیم شد گفت: با یک واحد از پالایشگاه ستاره خلیج فارس این امر محقق می شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه، ظرفیت ما از نظر نفت خام۱/۷ میلیون بشکه است گفت: باید ظرف برنامه ششم توسعه این ظرفیت به ۳ میلیون بشکه برسد.

وزیر نفت در خصوص بازگشت دوباره به بازارهای جهانی نیز عنوان کرد: قبل از برجام تصمیم داشتیم که با حداکثر سرعت به بازارهای جهانی برگردیم البته در این راه خیلی ها به ما انتقاد می کردند که سیاست برای بازگشت بسیار سریع و فوری به بازار ایران تخریبی بر قیمت نفت خواهد گذاشت که مادر دولت مخالف این نقدبودیم و عنوان می کردیم که برای ما سهم و بازگشت به بازار مهمتر از بحث قیمتی است.

وی با بیان اینکه در کمتر از سه ماه توانستیم تولید مان را به یک میلیون بشکه در روز افزیش دهیم گفت: از ۱/۲ میلیون بشکه، صادرات به ۲/۸ میلیون بشکه صادرات در چهار ماهه دوم امسال رسیدیم.

زنگنه یادآور شد: پیش از این نیز تنها پنج یا شش کشور می توانستند از ما نف بخرند که بعد از برجام بازارهای جهانی به روی ما باز شد و الان خود می توانیم مشتری را انتخاب کنیم و در این رابطه آزادی عمل داریم.

هیچ محدودیتی در دریافت پول حاصل از فروش نفت نداریم

وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون هیچ محدودیتی در دریافت پول حاصل از فروش نفت نداریم و قدرت مانورمان بسیار افزایش پیدا کرده گفت: البته سیاست مان این است که بیشترین فروش نفت مان به آسیا باشد.

زنگنه با اعلام اینکه تا سال ۲۰۲۰ یا ۱۴۱۰ کمبود بنزین و گازوئیل نداریم گفت: گمان می کنم سال آینده نزدیک به ۲۰ میلیون لیتر در روز صادرات گازوئیل داشته باشیم ضمن آنکه بنزین هم از سال آینده دوباره صادر خواهیم کرد.

۱۱ فاز پارس جنوبی را وارد مدار کردیم که تا آخر امسال آماده افتتاح خواهد شد

زنگنه همچنین بیان داشت: بزرگترین کاری که دولت در صنایع بالادستی انجام داد این بود که تاکنون ۱۱ فاز پارس جنوبی را وارد مدار کردیم که تا آخر امسال آماده افتتاح خواهند شد.

وی افزود: ظرفیت تولید پارس جنوبی الان بالای ۵۰۰ میلیون مترمکعب است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی