رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

دوره گرانی نفتی فرا رسید

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون ایران در انتخاب مشتریان نفتی خود آزادی عمل دارد و مشکلی در دریافت طلب ها ندارد، گفت: مذاکرات با توتال درباره فاز ۱۱ پارس جنوبی برای تبدیل شدن توافقنامه به قرارداد به صورت جدی در حال دنبال شدن است و امیدواریم این قرارداد تا ٢ ماه آینده تمام شود.

وزیر نفت با بیان اینکه اکنون ایران در انتخاب مشتریان نفتی خود آزادی عمل دارد و مشکلی در دریافت طلب ها ندارد، گفت: مذاکرات با توتال درباره فاز ۱۱ پارس جنوبی برای تبدیل شدن توافقنامه به قرارداد به صورت جدی در حال دنبال شدن است و امیدواریم این قرارداد تا ٢ ماه آینده تمام شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه درباره سیاست‎های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت در پاسخ به مقایسه مقدار برداشت گاز ایران و قطر از میدان مشترک پارس جنوبی، بیان داشت: بخشی از افزایش برداشت ایران از این میدان مشترک انجام شده و میزان برداشت با کشور قطر خیلی نزدیک شده است و تا آخر سال خبرهای خوشی را به مردم کشور خواهیم داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اقدام ‎ها در میدان گازی پارس شمالی، افزود: پارس شمالی، میدان مشترک نیست و به همین دلیل در فهرست فعالیت ‌های اولویت دار وزارت نفت قرار نگرفته است.

برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی تا پایان امسال

وی درباره تولید از لایه نفتی پارس جنوبی نیز گفت: باید این خبر را بدهم که پیش از پایان امسال، تولید از این میدان نفتی مشترک آغاز می‎شود.

وزیر نفت به ورود نخستین پالایشگاه شناور خاورمیانه به ایران اشاره کرد و افزود: با استقرار این شناور فرآورشی در لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی، نخستین برداشت از این میدان به ۳۵ هزار بشکه در روز می‎رسد که البته برای افزایش تولید و بازیافت از این لایه نفتی تا روزانه ١٠٠ هزار بشکه در حال مذاکره هستیم.

وی درباره میدان های فرزاد A و فرزاد B که مشترک با عربستان هستند، نیز گفت: وزارت نفت به طور جدی به دنبال عملی کردن برنامه توسعه این میدان ‎هاست که امیدواریم در یک سال آینده با درست شدن بسته مالی آن در قالب بیع متقابل، شاهد امضای قرارداد و آغاز توسعه این میدان باشیم.

امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال تا ۲ ماه آینده

وزیر نفت به ملاحظات سیاسی که به تازگی توتال درباره فاز ۱۱ پارس جنوبی عنوان کرده است، اشاره کرد و گفت: این موارد به وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران بازتاب داده شده و در حال پیگیری است.

زنگنه با بیان این که توتال خود را پیرو سیاست‎های اتحادیه اروپا دانسته است، ادامه داد: البته رسانه ای کردن این مورد از سوی این شرکت برای من قابل توجیه نیست اما بخش فنی و قرارداد بازرگانی این همکاری از سوی ما در حال انجام است.

دستیابی به فناوری‎ نو راه حل مقابله با افت تولید در پارس جنوبی

زنگنه ادامه داد: ایران در چند سال آینده با افت تولید در میدان پارس جنوبی رو‎به‎رو خواهد شد که برای جلوگیری از آن به کسب فناوری‎های نو نیاز داریم؛ این تصمیم بسیار درست انجام شده و یک تصمیم جمعی بوده است.

وزیر نفت در پاسخ به این که آیا ممکن است اطلاعاتی از میدان‎های نفتی ایران که به توتال داده می شود ازسوی این شرکت در اختیار قطر قرار گیرد، افزود: انجام این کار از لحاظ قانونی سبب خسارت فراوانی برای شرکت می‎شود اما وزارت نفت نیز هیچگاه اطلاعات کل میدان نفتی را در اختیار این سرمایه گذاران نمی گذارد.

اجرای قراردادهای جدید نفتی در پسابرجام

زنگنه درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی گفت: حدود یک سال برای رسیدن به اجماع درباره این قراردادها زمان صرف شد و وزارت نفت در پسابرجام در این چارچوب پیش خواهد رفت و موفق خواهد شد.

وی افزود: دیدگاه‎های همه مخالفان الگوی جدید قراردادهای نفتی نیز بررسی و در صورت لزوم اعلام شده است اما عده ای نمی خواهند کشور در حال آرامش و توسعه باشد.

وزیر نفت در باره منابع حاصل از انتشار اوراق مشارکت ۵۰ هزار میلیارد ریالی از سوی وزارت نفت در سال ۱۳۹۴ برای توسعه میدان‎های نفت و گاز، گفت: این مبلغ امسال از سوی این وزارتخانه دریافت شد که حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال آن تاکنون هزینه شده است.

خودکفایی در تولید بنزین

وزیر نفت به خودکفایی ایران در تولید بنزین در سال آینده با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره کرد و گفت: با توجه به صادرات گازوئیل در سال ۱۳۹۵ و ادامه روند آن، ما همچنین در سال آینده صادرکننده همه فرآورده های مایع از جمله ال‎پی‎جی، نفت سفید و غیره خواهیم بود.

افزایش ظرفیت پالایش نفت کشور به روزانه ٣ میلیون بشکه‎

زنگنه گفت: ظرفیت پالایش نفت خام هم اکنون حدود روزانه یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه است که بر اساس برنامه ششم توسعه این رقم به روزانه سه میلیون بشکه خواهد رسید.

وی افزود: حدود یک میلیون بشکه از این برنامه از مجموع ۳۶۰ هزار بشکه از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ۴۸۰ هزار بشکه از هشت پالایشگاه طرح فراگیر پالایشی سیراف، ١٢٠ هزار بشکه پالایشگاه دوم شیراز و همچنین مصرف مجتمع‎های پتروشیمی محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: با احتساب روزانه ٣٠٠ هزار بشکه از پالایشگاه جاسک و ۱۵۰ هزار بشکه در روز از پالایشگاه آناهیتا در مجموع ظرفیت پالایشی کشور به سه میلیون بشکه می‎رسد که رقم بسیار خوبی است. بیشتر این ظرفیت در سواحل به دلیل کاهش هزینه حمل برای صادرات است و بالابردن کیفیت تولیدات برای دیگر پالایشگاه‎ها در نظر گرفته شده است.

وزیر نفت به آغاز عملیات نوسازی پالایشگاه آبادان در هفته گذشته اشاره کرد و ادامه داد: قرارداد این عملیات نهایی شده و هفته آینده امضا می شود که با اجرای آن ٢١٠ هزار بشکه ظرفیت جدید با ۱۵۰ هزار بشکه از واحدهای قدیمی تلفیق شده و یک پالایشگاه مدرن ۳۶۰ هزار بشکه ای با کیفیت بالا در تولید محصولات را خواهیم داشت.

سهم ایران در بازار جهانی بسیار مهمتر از قیمت نفت است

زنگنه بازگشت دوباره ایران به بازارهای جهانی نفت پس از تحریم‎های ظالمانه علیه کشور را یکی از موفقیت‎های وزارت نفت عنوان کرد و گفت: دولت تصمیم مهمی به منظور حداکثر سرعت بازگشت به بازار جهانی را با وجود مخالفت‎های موجود گرفت.

وی با بیان این که مخالفان، بازگشت سریع ایران به بازار جهانی را در تخریب قیمت نفت بسیار موثر می‎دانستند، ادامه داد: سهم ایران از بازار نفت بسیار مهم تر از قیمت این کالاست و مسئولیت درست کردن قیمت برعهده کسانی است که این قیمت را خراب کرده‎اند و ما نقشی در این زمینه نداشتیم، زیرا هنگامی که ایران یک میلیون بشکه نفت صادر می‎کرد، دیگر کشورها صادرات خود را افزایش و براساس تحلیل‎ها قیمت را کاهش دادند.

زنگنه به افزایش یک میلیون بشکه‎ای ظرفیت تولید نفت ایران در کمتر از سه ماه اشاره کرد و بیان داشت: این کار با تلاش‎های فراوان همکاران ما در شرکت‎های مناطق نفتخیز جنوب، مناطق مرکزی و فلات قاره ایران انجام شد.

وی با بیان این که صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران از رقم یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در ابتدای دولت یازدهم به دو میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه رسید، گفت: پیش از این ایران تنها به ۵ یا۶ کشور نفت صادر می‎کرد ، اما هم اکنون آزادی عمل در انتخاب مشتری و نبود هیچ مشکلی در پرداخت‎ها از جمله آثار کسب دوباره سهم ایران در بازار جهانی نفت خام است.

وزیر نفت افزود: به منظور ایجاد تنوع در صادرات محصولات حدود ۶۰ درصد نفت ایران به آسیا و ۴۰ درصد به اروپا صادر می ‎شود.

ایران کمبود بنزین و گازوئیل نخواهد داشت

زنگنه بر تولید خودروهایی با مصرف بهینه سوخت تاکید و اضافه کرد: دولت همه تلاش خود برای جایگزینی خودروهای گازسوز اعم از تاکسی و اتوبوس را از محل صرفه جویی مصرف سوخت و جلوگیری از افزایش رشد مصرف گازوئیل و بنزین در داخل کشور دارد.
وی گفت: براساس پیش بینی‎ها، ایران برای سال‎های دور و تا سال ۱۴۱۰ به هیچ وجه کمبود بنزین و گازوئیل نخواهد داشت و با کنترل مصرف، صادرات را همچنان ادامه دهیم.

وزیر نفت به طرح جایگزینی پنج هزار کامیون با کیفیت تولید داخل با کامیون‎های فرسوده اشاره کرد و بیان داشت: با امضای قرارداد جایگزینی تاکسی و ون‎های فرسوده با تاکسی‎های پایه گازسوز به تازگی، اکنون روزانه حدود ٢٠ میلیون مترمکعب گاز به عنوان سوخت خودرو مصرف می‎شود.

وی درباره بزرگترین کاری که در دولت یازدهم در بخش بالادستی نفت در پارس جنوبی انجام شد، گفت: ما تاکنون ١١ فاز پارس جنوبی را وارد مدار کرده ایم که تا آخر سال آماده افتتاح هستند.

زنگنه با بیان این که در ابتدای آغاز به کار این دولت، ١٠ فاز پارس جنوبی فعال بود، ادامه داد: اکنون ظرفیت تولید در پارس جنوبی بالای ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز است که در فصل سرما، جوابگوی نیاز هموطنان است.

فقط ٢ درجه کمتر

وزیر نفت از مردم ایران خواست تا مصرف گاز را کاهش دهند و تصریح کرد: به این منظور، رفاه خود را کاهش ندهند و فقط ٢ درجه دمای وسیله گرمایشی را کاهش دهند.

وی در پاسخ به راندمان پایین وسایل گرمایشی در کشور و افزایش مصرف افزود: بنده این را قبول ندارم و کافی است، مردم در هنگام گرما، پنجره رو باز نکنند، و در فصل زمستان به جای لباس آستین کوتاه، از لباس گرم در خانه استفاده کنند.

افتتاح طرح های جدید پتروشیمی

زنگنه با بیان این که خوراک همه مجتمع های پتروشیمی گاز طبیعی نیست، گفت: امسال سال طلایی برای صنعت پتروشیمی کشور است و واحدهای مختلفی براساس تعهدهای همسو با سیاست‎های اقتصاد مقاومتی وارد مدار کردیم که تعدادی نیز تا پایان سال به بهره برداری می‎رسند.

زنگنه با بیان اینکه واحد یک میلیون و ١٠٠ هزار تنی تولید اتان به اتیلن فاز ٢ کاویان در پارس جنوبی آماده افتتاح است، اضافه کرد: برپایه این واحد، پلی‎اتیلن لرستان با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن و پلی اتیلن مهاباد با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن امسال به بهره برداری رسیدند و پلی اتیلن سنندج کردستان با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن آماده افتتاح است.

به گفته وی، واحدهای اسید سولفوریک ارومیه، اوره و آمونیاک شهدای مرودشت، تخت جمشید، پلی استایرن انتخاب، فاز ٢ پتروشیمی کارون نیز امسال افتتاح شدند و واحد اتیلن گلایکول مروارید، فاز ٣ پردیس و متانول کاوه نیز آماده بهره برداری هستند که مجموع محصولات این واحدها ٩ میلیون تن به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار است.

وزیر نفت ادامه داد: واحدهای مختلف پتروشیمی دیگری نیز در حال اجرا هستند که تا پایان سال آینده و یا سال ۱۳۹۷ تکمیل خواهند شد.
زنگنه حجم سرمایه‎گذاری مورد نیاز برای افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیارد دلار عنوان کرد که بخشی از آن در حال اجراست و گفت: حدود ٣٠ درصد از این سرمایه به طور معمول از منابع داخلی و حدود ٧٠ درصد به صورت وام ارزان تأمین می‎شود.

به گفته وی، برای بخشی از این سرمایه گذاری تاکنون از صندوق توسعه ملی و از فاینانس هایی از چین، ژاپن و اروپا استفاده شده است.

تولید روزانه ۲۵ میلیون لیتر بنزین یورو۴

وزیر نفت در پاسخ به این که مشکلات موجود شرایط تحریم رفع شده است، گفت: این مشکلات در حال رفع هستند و یخ ٢ متری یک شبه آب نمی‎شود و سرانجام آب می شود و بهار می آید.

زنگنه در باره برنامه‎های وزارت نفت برای افزایش کیفیت بنزین تولیدی در کشور، گفت: توزیع روزانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر بنزین یورو ۴ در سال ۱۳۹۲ هم اکنون به ۲۵ میلیون لیتر در روز در کلانشهرها رسیده است که با بهره برداری از پالایشگاه خلیج فارس حدود ۳۵ میلیون لیتر دیگر نیز اضافه می شود؛ نوسازی آبادان نیز سبب تولید بنزین یورو ۵ خواهد شد.

وزیرنفت با اشاره به توزیع گازوئیل با گوگرد بسیار پایین در کلانشهرها تصریح کرد: به دلیل تراکم زیاد مصرف و آلودگی بیشتر، ابتدا در این شهرها توزیع شده است.

زنگنه با بیان اینکه با بهره برداری از خلیج فارس مشکلی برای تأمین بنزین با کیفیت در کشور نخواهیم داشت، گفت: یک سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری در یک پالایشگاه حدود چهار سال زمان لازم دارد.

ذخایر٨٠٠ میلیارد بشکه ای نفت درجا

وزیر نفت ذخایر درجای کشور را حدود ٨٠٠ میلیارد بشکه اعلام کرد و ادامه داد: میانگین ضریب برداشت ما از این میزان حدود ٢٨ درصد است.

وی افزود: ضریب برداشت نفت خام در کشور به هیچ وجه خوب نیست و در صنعت نفت، هنر فقط این نیست که چاه بزنیم و نفت برداشت کنیم.

زنگنه به میدان آزادگان و یادآوران در غرب کارون اشاره کرد و گفت: برای این ٢ میدان تا الان ۶۷ میلیارد بشکه ذخیره درجا ثبت شده که هم اکنون ضریب بازیافت در برداشت اولیه از این مخزن هفت درصد یعنی چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام است که با این رقم ضریب بازیافت مابقی ۶۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه زیرزمین می‎ماند و قابل دسترسی نخواهد بود.

زنگنه تصریح کرد: استفاده از فناوری روزآمد دنیا به بهترین نحو را برای تقویت ظرفیت ملی ایران باید تقویت کنیم و در این فرآیند میدان‎های نفتی باید توسعه ‎یابند و ضریب بازیافت بالا رود.

به گفته وی، اگر ضریب بازیافت از میدان آزادگان از هفت درصد به ١٧ درصد برسد یعنی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون بشکه نفت افزوده می‎شود که با احتساب قیمت کنونی می شود ۳۴۰ میلیارد دلار درآمد و این رقمی نیست که کسی بگوید از آن بگذریم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی