رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

صنعت فولاد
مهمترین چالش های امروز صنعت فولاد در؛

هفتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران

هفتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، ۲۶ و ۲۷ بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می شود.

هفتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، ۲۶ و ۲۷ بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می شود.

به گزارش گروه صنعت ، معدن و تجارت ویکی پی جی، دکتر مهدی کرباسیان، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و دکتر جعفر سرگینی معاون امور معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت و معدن و تجارت و برخی از میهمانان خارجی فعال در صنعت فولاد از سخنرانان این همایش هستند.

در اولین دوره این همایش «رقابت پذیری و یافتن راه حل توسعه پایدار در صنعت فولاد،‌ بررسی ظرفیت واقعی تولید و مصرف فولاد ایران، بررسی وضعیت این صنعت پس از طرح تحول اقتصادی، ارزیابی قیمت تمام‌شده فولاد در کشور، بررسی وضعیت انرژی و مواد اولیه موجود در کشور، مکان یابی مناسب برای راه‌اندازی واحدهای فولادی و طرح این موضوع که معادن شاهراه توسعه پایدار محسوب می‌شوند» از جمله محورهایی بود که از سوی فعالان این صنعت ارزیابی شد.

با نگاهی به اولویت های مورد بررسی در همایش  اول و مقایسه آن با محور های هفتمین همایش فولاد امسال مهم ترین چالش های امروز صنعت فولاد کشور برجسته تر می شود.

محور هایی که در این همایش از سوی تحلیلگران و فعالان بازار فولاد، سرمایه‌گذاران، تامین‌کنندگان و صاحبان تکنولوژی برتر دنیا مورد بررسی قرار خواهند گرفت عبارت اند از:

  • رقابت پذیری براساس قیمت تمام شده
  • الزامات صادرات و بازارهای منطقه برای محصولات داخلی
  • پیش بینی قیمت محصولات فولادی و مواد اولیه در سال ۱۳۹۶

محور های این همایش معضل و مشکل های امروز صنعت فولاد را برجسته تر می کند و نشان می دهد که فروش صنایع فولادی و افزایش صادرات از دغدغه های مهم حال حاضر کشور است.

در سالهای اخیر تلاش دولتمردان برای توسعه صنعت فولاد کشور این صنعت را به عنوان یکی از مهمترین اهداف استراتژیک دولت مطرح کرده است به طوری که مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مرداد ماه سال گذشته از افزایش ۱٫۵ برابری تولید فولاد در طی ۱۰ سال آتی  خبر داد و گفت: تولید فولاد از ۲۲ میلیون تن در سال ۱۳۹۴ به ۵۵ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ هدف گذاری شده است.

اما با توجه به قیمت حال حاضر فولاد و رکودی که در صنعت فولاد کشور حاکم است ، این نکته قابل توجه است که رسیدن به این هدف تا چه حد امکان پذیر است.

آیا این همایش می تواند راهکارهایی برای رسیدن به این هدف ارائه کند؟ یا نه؟

هدفگذاری برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، در حالی است که کل صادرات فولاد خام و محصولات فولادی کشور توسط شرکت‌های دولتی و خصوصی در سال۱۳۹۳ برابر با  ۳ میلیون و ۸۴۵ هزار تن و در سال ۹۴ برابر با چهار میلیون و ۱۳ هزار تن و در  ۹ ماهه اول سال نیز میزان صادرات چهار میلیون و ۱۲۰ هزار تن بوده است.

از مقایسه میزان صادرات متوجه خواهیم شد نرخ رشد صادرات با شیب بسیار کمی رو به افزایش است به طوری که صنعت فولاد کشور در مقایسه سال ۹۴ و ۹۳ توانسته است، میزان صادرات فولاد را تنها چهار درصد افزایش دهد.

از طرفی میزان واردات فولاد و محصولات فولادی ایران در سال ۱۳۹۴ ، چهار میلیون و ۳۶۹ هزار تن و در سال ۹۳ برابر ۴ میلیون و ۴۱۸ هزار تن) بوده است.

کرباسیان در سال ۱۳۹۴ معتقد بود که افزایش ظرفیت پیش بینی شده به ما کمک خواهد کرد صادرات فولاد را به حدود ۱۲ میلیون تن در سال افزایش دهیم.

ولی صادرات ۴ میلیون تنی حال حاضر و پیش بینی صادرات ۱۲ میلیون تنی با میزان تولید ۵۵ میلیون تنی بسیار فاصله دارند.

 با در نظر گرفتن نرخ افزایش صادرات در چند سال اخیر و میزان وارداتی که در صنعت فولاد داریم، توجه به این سوال جالب است که آیا صنعت فولاد کشور می تواند به هدف گذاری خود در افزایش تولید فولاد دست یابد و این همایش می تواند صنعت فولاد را در رسیدن به این هدف کمک کند؟

 

Speakers-ISMC2-LQ

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی