رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

کنتور هوشمند
در راستای پیاده سازی شبکه هوشمند برق؛

نصب ۴۵۰هزار کنتور هوشمند برای مدیریت ۳۰هزار مگاوات برق

معاون سیستم های اندازه گیری و شبکه هوشمند سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا)؛ هادی مدقق با اشاره به لزوم مدیریت مصرف انرژی در مصارف صنعتی و خانگی و کشاورزی و … گفت: نصب ۴۵۰ هزار کنتور هوشمند مشترکان بزرگ و چاه های کشاورزی، افزون بر ۳۰ هزار مگاوات از بار شبکه سراسری برق را رویت پذیر و قابل مدیریت می کند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، «هادی مدقق» گفت: نخستین گام در پیاده سازی شبکه هوشمند برق، راه اندازی سیستم اندازه گیری هوشمند «آ.ام.آی» (AMI) و نصب کنتور هوشمند است.

به گفته این مسئول، براساس الزام قانونی ماده ۴۷ قانون اصلاح الگوی مصرف و همچنین قانون برنامه پنجم توسعه کشور، این مرحله از هوشمندسازی شبکه برق کشور در قالب طرح ملی «فهام» آغاز شده و پس از مطالعات امکان سنجی، طراحی سیستم و اجرای طرح های نمونه (پایلوت)، اکنون با اولویت مشترکان پرمصرف (دیماندی) و چاه های کشاورزی در سراسر کشور در حال اجراست.

تجهیز به سامانه کنتور هوشمند

وی اضافه کرد: تاکنون ۱۴ هزار مشترک در قالب طرح های آزمایشی و ۷۸ هزار مشترک بزرگ شامل ۱۰ هزار مشترک چاه های کشاورزی با مجموع بار بیش از پنج هزار مگاوات به سامانه کنتور هوشمند مجهز شده اند.

مدقق ادامه داد: پیش بینی می شود با کامل شدن این مرحله از طرح فهام و نصب ۴۵۰ هزار کنتور هوشمند مشترکان بزرگ و چاه های کشاورزی، افزون بر ۳۰ هزار مگاوات از بار مصرفی که نزدیک به نیمی از حداکثر بار شبکه است، رویت پذیر و قابل مدیریت شده و امکان پیک سایی و مدیریت بار نزدیک به سه مگاوات از اوج مصرف (پیک بار) شبکه سراسری فراهم شود.

پیک سایی به برنامه های کاهش اوج مصرف برق (پیک بار) شبکه برق اطلاق می شود، به طوری که ظرفیت ذخیره چرخان شبکه افزایش و نیاز به ساخت نیروگاه های جدید کاهش پیدا می کند.

معاون سیستم های اندازه گیری و شبکه هوشمند سابا اضافه کرد: در مرحله بعد، طبق الزام قانونی همه مشترکان آب و برق سراسر کشور با مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی به این سامانه مجهز می شوند.

وی گفت: تاکنون در زمینه روش های سرمایه گذاری و تامین مالی این مرحله از طرح مطالعات گسترده ای انجام شده است و مذاکره با سرمایه گذاران داخلی و خارجی ادامه دارد.

وی تاکید کرد طرح اپراتور اندازه گیری با همین هدف تدوین شده است و ادامه داد: ارزش افزوده بالا و بازگشت مناسب سرمایه این طرح، سرمایه گذاران بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را به سرمایه گذاری در این طرح ملی علاقه مند کرده است.

فهام بخش نخست هوشمندسازی شبکه برق کشور است که در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی.سی.تی) برای بهره برداری بهتر از شبکه برق استفاده و امکان ارتباط دوسویه با مشترکان فراهم می شود.

به گفته قائم مقام وزیر نیرو که طرح فهام را در شهریور ۱۳۹۴ کلید زد، این طرح در چارچوب اقتصاد مقاومتی طراحی و اجرا می شود و زمینه ارتقای بهره وری، کاهش تلفات برق و فراهم سازی زمینه توانمندی های داخلی را برای صادرات خدمات به خارج کشور مهیا می کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی