رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

صنعت برق

دفتر محیط زیست سابا به دفتر محیط زیست، بهداشت و ایمنی (HSE) تغییر نام داد و فعالیت خود را مستقیماً زیر نظر مدیریت عامل این سازمان به منظور ارتقاء وضعیت زیست­ محیطی و ایمنی در صنعت برق آغاز نمود.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از روابط ­عمومی سازمان بهره­ وری انرژی ایران (سابا)، یکی از مقوله ­های بسیار مهم در ارتباطات درون و برون ­سازمانی صنعت برق ، تعاملات لازم در زمینۀ کاهش ضایعات و کنترل حوادث ازطریق افزایش ضریب ایمنی در این صنعت است.

حفاظت از نیروی انسانی یک سازمان نه تنها در مبحث ایمنی بلکه در مبحث بهداشتی نیز بسیار حائز اهمیت بوده به ­طوری­ که سلامت کارکنان باعث افزایش بهره ­وری آن­ ها و بالا رفتن راندمان انجام کار خواهد شد. از این ­رو سابا در دی­ ماه سال جاری اقدام به تغییر نام دفتر محیط زیست به دفتر محیط زیست، بهداشت و ایمنی (HSE)نمود.

براساس این گزارش ازجمله فعالیت ­های اصلی این دفتر به ­شرح زیر است.

  • شناسایی پیامدهای زیست ­محیطی ناشی از فعالیت­ های صنعت برق و برنامه ­ریزی در جهت مدیریت آن­ ها
  • استقرار، راهبری، توسعه و ممیزی نظام مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست
  • ارتقاء وضعیت زیست­ محیطی نیروگاه ­های کشور
  • شناسایی الزامات قانونی و مقررات عملیات ملی و بین­ المللی مرتبط با فعالیت ­های HSE
  • بررسی و بازنگری استانداردهای زیست ­محیطی صنعت برق و برنامه ­ریزی در جهت رسیدن به آن­ ها
  • تهیه و تدوین نقشۀ راه HSE صنعت برق و پیاده ­سازی آن در صنعت برق و بازنگری مستمر

این گزارش می ­افزاید: باتوجه ­به تعریف سلامتی ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی که سلامت را برخورداری از آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی و نه فقط نداشتن بیماری و نقص عضو دانسته است، اهمیت توجه ­به جنبۀ بهداشت در مبحث HSE مشخص می­ گردد.

ازطرف دیگر در زمینۀ محیط زیست از مباحث HSE می­ توان به اثرات سوء نیروگاه ­های برق بر محیط  زیست اشاره نمود. تولید مقادیر عظیم انرژی الزاماً با انتشار آلاینده ‏های هوا، ایجاد اختلال در منابع آبی و بسیاری از عوارض و پدیده‏ های دیگر همراه است که همگی در تغییر زیست ‌کره مؤثر می ‏باشند.

موارد فوق ­الذکر و سایر پارامترهایی که می ­تواند به نوعی هم ‌راستا با سلامت و بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی باشد، همگی توجیه مناسبی برای پیاده ­سازی و اجرای فرهنگ HSE در صنعت برق و شناسایی پیامدهای زیست­ محیطی ناشی از فعالیت­ های صنعت برق و برنامه ­ریزی در جهت مدیریت آن ­ها می ­باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی