رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

نماد صنعت نفت ایران نوسازی می شود
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران :

نماد صنعت نفت ایران نوسازی می شود

شریف رازی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: در حال حاضر این پالایشگاه ۷۰۰ میلیون دلار در سال هزینه تحمیل می‌کند و ۴۳ درصد نفت کوره از آن تولید می‌شود که یعنی تبدیل به فرآورده‌ای می‌شود که قیمت آن یک سوم نفت خام است.

شریف رازی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: در حال حاضر این پالایشگاه ۷۰۰ میلیون دلار در سال هزینه تحمیل می‌کند و ۴۳ درصد نفت کوره از آن تولید می‌شود که یعنی تبدیل به فرآورده‌ای می‌شود که قیمت آن یک سوم نفت خام است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایلنا حمید شریف رازی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در نشست خبری امروز خود با اشاره به اینکه هفته گذشته با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عملیات اجرایی طرح توسعه و افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان آغاز شد اظهار داشت: آبادان جزو قدیم‌ترین پالایشگاه‌های دنیا است و برخی از واحدهای پالایشی آن بیش از ۸۰ سال عمر دارند لذا می‌توان تحول صنعت نفت را در این پالایشگاه مشاهده کرد.

وی افزود: در حال حاضر این پالایشگاه از راندمان مناسبی برای ادامه کار برخوردار نیست لذا دولت‌ها دنبال این بودند که این پالایشگاه را نوسازی کنند.

شریف رازی تصریح کرد: در حال حاضر این پالایشگاه ۷۰۰ میلیون دلار در سال هزینه تحمیل می‌کند و ۴۳ درصد نفت کوره از آن تولید می‌شود که یعنی تبدیل به فرآورده‌ای می‌شود که قیمت آن یک سوم نفت خام است.

وی با اشاره به اینکه پالایشگاه آبادان نماد صنعتی شدن کشور است، خاطرنشان کرد: ما تلاش زیادی داشته‌ایم که با اجرای پروژه‌های جدید پالایشگاه بازسازی شود چرا که نگهداری آن برای همه مهم است لذا طرحی تصویب شد که بر اساس آن آخرین واحد تقطیر پالایشگاه حفظ شود یعنی واحد ۱۵۰ ظرفیتی حفظ شده و در کنار آن یک واحد ۲۱۰ هزار بشکه‌ای نصب شود که جمعا به ۳۶۰ هزار بشکه برسد تا راندمان افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ادامه داد: با افزایش راندمان میزان نفت کوره ۲۵ تا ۲۶ درصد کاهش یافته و تولید فرآورده ها بر اساس استانداردهای یورو ۵ و تولید بنزین تبدیل به یورو ۴ خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین میزان مازوت در حال حاضر ۴۳ درصد است و نفت کوره اکنون ۱۴ میلیون لیتر در روز تولید می‌شود که میزان آن به ۸٫۲۵ میلیون لیتر کاهش یافته و نفت کوره نیز خوراک واحدهای گازوئیل و FCC خواهد شد.

شریف رازی با اشاره به اینکه افزایش راندمان پالایشگاه به لحاظ زیست محیطی نیز ارزشمند است، اظهار داشت: میزان گوگرد از ۱۰۰ تن به ۷۰۰ تن افزایش خواهد یافت و به این ترتیب ۶۰۰ تن از فرآورده‌های مضر کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه این پروژه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار هزینه در بر دارد خاطرنشانکرد: ما بعد از برجام مکاتباتی با کنسرسیومی از چین و ایران داشتیم و ظرف یک سال گذشته تلاش کردیم که بخش اول فاینانس را به تایید برسانیم که میزان آن یک میلیارد و ۲۰ میلیون دلار است که توسط بیمه دولتی چین مجوز صادر شد و بانک چینی نیز موافقت خود را اعلام کرد و در حال حاضر در حال نهایی شدن بیمه دولتی چین برای اجرای پروژه هستیم.

وی ادامه داد: کار طراحی پروژه از قبل آغاز شده بود و هفته گذشته نیز عملیات اجرایی را آغاز کردیم.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تصریح کرد: در این پروژه ۵۰ درصد کار مربوط به شرکت ایرانی و  ۵۰ درصد سهم و کار نیز مربوط به شرکت چینی است.

وی بیان کرد: این پالایشگاه ۲۱۰ هزار بشکه‌ای از برق موجود در پالایشگاه استفاده خواهد کرد و ما نیز ۶۰ مگاوات به ظرفیت برق پالایشگاه اضافه می‌کینم. بخار توسط دو بویلر ۱۵۰ تنی تامین می‌شود و بعد از اجرای طرح میزان تولید بنزین که در حال حاضر ۱۳ میلیون لیتر است ۱۶ درصد افزایش خواهد یافت. سه میلیون لیتر تولید بنزین سوپر خواهیم داشت. میزان تولید نفت سفید که در حال حاضر ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است دو برابر خوهد شد. میزان تولید گازوئیل که ۱۷ میلیون لیتر است ۷ درصد افزایش خواهد یافت که بخشی خوراک واحدهای جدید می‌شود.

شریف رازی با اشاره به اینکه این طرح ۳۶۰ هزار بشکه ظرفیت دارد ، افزود: هر فاز آن ۴ سال به طول می‌انجامد و چنانچه تسهیلات فاینانس فاز دوم برسد پروژه ظرف ۴٫۵ سال به اتمام خواهد رسید.

وی یادآور شد: واحدهای قدیمی پالایشگاه نیز از مدار تولید خارج شده و به صورت موزه نگهداری خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با ابراز امیدواری از اینکه در فاز اول و دوم پالایشگاه ۶ تا ۷ هزار نفر در پیک کار مشغول به کار شوند، خاطرنشان کرد: تلاش ما آن است که با آموزش بتوانیم از خدمات و به کارگیری بومی های منطقه استفاده کنیم.

وی گفت: لایسنس پروژه قبلا اخذ شده و مربوط به شرکت‌های اروپایی دانمارک، فرانسه و ایتالیا است.

شریف رازی تاکید کرد: با اجرایی شدن پروژه میزان تولید از ۴۰۰ هزار بشکه به ۳۶۰ هزار بشکه کاهش یم‌یابد اما به دلیل افزایش راندمان میزان تولید فرآورده رشد خواهد کرد.

وی اظهار داشت: پالایشگاه آبادان بسیار قدیمی است و هیچ گونه شاخص‌های بین المللی در آن رعایت نمی‌شود تا اجایی که حتی سالانه ۷۰۰ میلیون دلار ضرر می‌دهد حتی زمانی که قیمت نفت ۱۱۰ دلار بود میزان ضرردهی تا یک میلیارد دلار نیز رسیده بود لذا ما با اجرای این پروژه و بعد از اجرای هر دو فاز پالایشگاه را از حالت زیان‌دهی به سوددهی خواهیم رساند.

شریف رازی گفت: ضریب نلسون بعد از اجرای پروژه نیز ۴ تا ۵ خواهد بود و طرح‌های بعدی پالایشگاه نیز در کاهش میزان نفت کوره زیر ۱۰ درصد است و به ترتیب نفت کوره تبدیل به بنزین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته بسیاری از خطوط لوله که از زیر شهر تهران عبور می‌کردند قدیمی بوده و همچون یک بمب ساعتی عمل می‌کردند افزود: در برخی جاها ضخامت خط لوله بسیار کاهش یافته و به قدری خطرناک بود که اگر آسیب می‌دید فاجعه انسانی رخ می‌داد اما ما سعی کردیم مسیر خطوط لوله را تغییر دهیم و از مسیرهایی عبور دهیم محل مسکونی نباشند اما مشکلی که د اریم این است که هر قدر محدوده کارمان به خارج از شهر کشانده می‌شود شهر نیز توسعه پیدا می‌کند اما در هر صورت اکنون برای تمام خطوط سیستم حفاظت و کنترل در نظر گرفتیم و با شهرداری هم مشکلی نداریم و مجوزهای لازم اخذ شده فقط در منطقه سرخه‌حصار لازم است که کیوسک نگهداری تعبیه شود و به این ترتیب ما هیچ گونه نارضایتی از سوی نهادهای دولتی نداریم.

شریف رازی با تکذیب اینکه هیچ گونه ورق فولادی از خارج از کشور خریداری نشده اظهار داشت: ما هیچ علاقه‌ای نداریم که کالای مورد نیاز خود را از خارج از کشور تهیه کنیم بلکه بحث ما این است که کالاهای ساخت داخل باید ارتقا یابند و در مدت زمان مقرر تحویل داده شوند ضمن اینکه معتقدیم که تکنولوژی وارد کشور شده و بتوانیم خودمان کار باکیفیت را در داخل کشور تولید کنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی