رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

جزییات طرح آزادسازی نرخ سنگ‌آهن در بازار سرمایه

حسن امیری، معاون نظارت سازمان بورس از اعلام موافقت اولیه وزارت صنعت با اجرای فرمول جدید قیمت‌گذاری سنگ‌آهن با استفاده از سازوکارهای بازار سرمایه خبر داد.

حسن امیری، معاون نظارت سازمان بورس از اعلام موافقت اولیه وزارت صنعت با اجرای فرمول جدید قیمت‌گذاری سنگ‌آهن با استفاده از سازوکارهای بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از همشهری آنلاین، ایران دارای ۵میلیارد و ۱۰۰میلیون تن ذخیره شناسایی شده سنگ‌آهن است كه ۳میلیارد تن آن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است. معاون نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ضرورت‌های آزادسازی قیمت سنگ‌آهن گفت: با توجه به اهمیت این صنعت در بازار سرمایه، سازمان بورس برای اصلاح ساختار بازار سنگ‌آهن به رایزنی و مذاكره با دولت پرداخته است.

امیری توضیح داد: قرار است مانند فرمول تعیین شده برای خوراك پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، یك فرمول قیمت‌گذاری رقابتی هم برای گندله و كنسانتره سنگ‌آهن به دولت پیشنهاد شود. امیری در عین حال گفت: با توجه به محدودیت زمانی، این فرمول به بودجه سال آینده نمی‌رسد؛ بنابراین در سال ۱۳۹۶مسئله كاهش حق انتفاع معادن در قالب دیگری دنبال می‌شود.

او تأكید كرد: حق انتفاع و حقوق دولتی معادن، دغدغه سهامداران بازار سرمایه است؛ به همین دلیل در چارچوب همین مذاكرات تلاش می‌شود بحث حق انتفاع معادن نیز از یك فرمول مشخص تبعیت كند تا ضمن رفع مشكل سرمایه‌گذاران در بورس، دغدغه ارزان‌فروشی هم وجود نداشته باشد. به گفته او، طبق طرح پیشنهادی سازمان بورس مسائلی چون حقوق دولتی معادن، بهره مالكانه (حق انتفاع) و قیمت رقابتی سنگ‌آهن همه در قالب یك فرمول محاسبه و تعیین می‌شود. او تأكید كرد: این طرح در حال نهایی شدن است.

  • جزئیات فرمول پیشنهادی

معاون نظارت سازمان بورس با اشاره به موافقت اولیه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اجزای فرمول پیشنهادی مسئولان بازار سرمایه افزود: فعالان صنعت می‌گویند چنانچه سنگ‌آهن مانند فولاد به‌صورت مرتب و منظم در رینگ داخلی بورس‌كالا عرضه شود، حتی می‌توان یك تخفیف ۵درصدی را برای خریداران این نوع محصولات با هدف حمایت از صنایع داخلی در نظر گرفت.

به گفته او، براساس پیشنهاد ارائه شده، قرار است چنانچه پس از ۳بار عرضه برای محصولات سنگ‌ آهن در بورس‌كالا تقاضایی وجود نداشت، مجوز عرضه سنگ‌آهن در رینگ صادراتی بورس‌كالا صادر شود. او گفت: با این شیوه حتی می‌توان عوارض صادراتی سنگ آهن را هم حذف كرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی