رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس ۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 17 June

بهای نفت و انرژی
از خبرهای مهم جهان انرژی در 24 ساعت گذشته؛

جهان انرژی ؛ در گیرودار افزایش بهای نفت و کاهش تقاضا

کاهش پیش بینی ها درباره تقاضای جهانی نفت و رشد تولید در آمریکا همزمان با چرخش آسیا به سوی انرژی‌های تجدیدپذیر و نگرانی آنها از کمبودهای آتی مواد سوختی از خبرهای مهم جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته بود.

کاهش پیش بینی ها درباره تقاضای جهانی نفت و رشد تولید در آمریکا همزمان با چرخش آسیا به سوی انرژی‌ های تجدیدپذیر و نگرانی آنها از کمبودهای آتی مواد سوختی از خبرهای مهم جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته بود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا از خبرگزاری انگلیسی «رویترز»، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در آخرین گزارش خود، پیش‌بینی ها درباره رشد تولید نفت این کشور را کاهش داد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهیانه خود پیش‌بینی کرد با توجه به کاهش رشد تولید نفت از فراساحل خلیج مکزیک، تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی با ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش نسبت به پارسال به هشت میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه می رسد که این مقدار ۰٫۳ درصد کمتر از میزان گزارش شده در پیش‌بینی‌های قبلی این نهاد است.
بر پایه این گزارش، پیش‌بینی شد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۷ میلادی با ۱۰ هزار بشکه کاهش در روز به یک میلیون و ۶۲۰ هزار بشکه رسید.
این نهاد همچنین این میزان را برای سال ۲۰۱۸ میلادی یک میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه برآورد کرد که ۵۰ هزار بشکه کمتر از پیش‌بینی قبلی آن است.

** افزایش اشتهای منطقه ساحل شرقی آمریکا به واردات نفت

شبکه خبری «بلومبرگ» آمریکا اعلام کرد: نفت وارداتی برای پالایشگاه‌های سواحل شرقی آمریکا بسیار ارزان‌تر از نفت داخلی تمام می شود.
انتظار می‌رود با آغاز فعالیت خط لوله داکوتای شمالی، این پالایشگاه‌ها واردات را به شدت افزایش دهند.
از آغاز سال جاری میلادی (دهم دی ماه تاکنون) آنگولا، نیجریه و برزیل عرضه محموله‌های نفتی به سواحل شرقی آمریکا را افزایش داده‌اند.

** تلاش بی.پی انگلیس برای محکم کردن جای پای خود در صنعت شیل آمریکا
باب دادلی، رئیس شرکت انگلیسی «بی.پی» گفت: این شرکت در تلاش است که به تدریج نفوذ خود را در تولید نفت و گاز شیل آمریکا افزایش دهد و با توجه به بالا بودن ارزش دارایی‌ها، برای سرمایه‌گذاری‌ در این بخش قوانین و مقررات زیادی وضع کند.

** سوددهی شل متکی بر قیمت نفت نباشد
به نوشته تارنمای شبکه «سی.ان.بی.سی» آمریکا، مدیرعامل شرکت انگلیسی-هلندی شل گفت: باید در هر سطحی از قیمت نفت رقابتی عمل کنیم.
«بن وان بوردن» افزود: شرکت شل به علت افت قیمت‌های جهانی نفت، پایین‌ترین سوددهی سالانه را برای سال ۲۰۱۶ میلادی در ۱۰ سال اخیر ثبت کرد.

** افزایش صادرات نفت از پایانه‌های دریای بالتیک روسیه در فوریه
رویترز به نقل از منابع صنعتی روسیه نوشت: عرضه نفت اورال این کشور از بندرهای دریای بالتیک در ماه فوریه ۲۰۱۷ میلادی (بهمن- اسفند) به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش می یابد که این میزان ۲۰۰ هزار تن بیشتر از مقدار پیش‌بینی شده است.

** انرژی‌های تجدیدپذیر کلید رشد اقتصادی بازار نوظهور آسیا
گزارش «چشم‌انداز اقتصادی آسیای جنوب شرق، چین و هند» که سازمان توسعه و همکاری اقتصادی مستقر در پاریس منتشر کرد نشان می‌دهد استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر گامی بزرگ برای رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه آسیاست.

** رشد تقاضای نفت در چین در پایین‎ترین سطح از سه سال گذشته
رویترز نوشت: داده‌های رسمی دولت چین نشان می‌دهد تقاضای نفت سال ۲۰۱۶ این کشور، در کمترین رشد سالیانه (۲٫۵ درصد) را در سه سال گذشته داشت.
این میزان در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳٫۱ و سال پیش از آن ۳٫۸ درصد بود.
علت این افت، کاهش مصرف گازوییل و بنزین برای بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی جهان اعلام شد.

** خطر کمبود گاز برای اندونزی
روزنامه «جاکارتاپست» از شرکت ملی نفت و گاز اندونزی «پرتامینا» خبر داد با توجه به زیرساخت‌ها و میدان‌های گازی فرسوده و نبود اکتشافات جدید در این کشور، اندونزی در سال ۲۰۱۹ میلادی با خطر کمبود گاز روبرو می شود؛ در حالی که تقاضای بخش‌های صنعتی و نیروگاه‌های برق برای گاز، سالیانه چهار تا پنج درصد افزایش می‌یابد.

** افزایش فرآوری نفت ایندین اویل در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸
به گزارش رویترز، شرکت «ایندین اویل»- بزرگ‌ترین پالایشگر نفت هند- انتظار دارد پالایش نفت در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ میلادی را که از ماه آوریل آغاز می کند، افزایش دهد.
این شرکت پیش‌بینی می‌کند در این دوره با وجود تعمیر و نگهداری برخی تاسیسات، یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت پالایش کند، در حالی که این میزان در سال مالی جاری یک میلیون و ۳۴۰ هزار بشکه در روز بود.

** نگاه قطر به بازار نفت شیل آمریکا
به نوشته رویترز، «محمد بن صالح الساده» وزیر صنعت و انرژی قطر، گفت: افزایش قیمت‌های جهانی نفت ممکن است به افزایش تولید نفت شیل آمریکا منجر شود اما با توجه به مطلوب بودن سطح تقاضا، بازار جهانی این کالا می‌تواند این رشد تولید را جذب کند.
به گزارش ایرنا، اوپک سی ام نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذر) تصویب کرد تولید نفت این سازمان از اول ژانویه ۲۰۱۷ (دوازدهم دی ماه) به مدت ۶ ماه، روزانه چهار درصد یا یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.
روسیه و ۱۰ کشور تولیدکننده غیراوپکی نفت نیز دهم دسامبر (بیستم آذر) متعهد شدند برای بالا بردن قیمت های نفت به اوپک کمک کنند و همزمان به مدت ۶ ماه تولید خود را ۵۵۸ هزار بشکه در روز کاهش دهند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی