رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

سازمان نظام مهندسی
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی؛

همایشی با هدف بیداری حس مسئولیت‌پذیری در مسئولان

چندی پیش کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری در محل سازمان نظام مهندسی استان تهران برگزار شد که مهندس رامین کرمی ، دبیر این کنفرانس و عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، مهمترین هدف از برگزاری این کنفرانس را بیدار کردن حس مسئولیت­ پذیری در مسئولان اعلام کرد.

چندی پیش کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری در محل سازمان نظام مهندسی استان تهران برگزار شد که مهندس رامین کرمی ، دبیر این کنفرانس و عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، مهمترین هدف از برگزاری این کنفرانس را بیدار کردن حس مسئولیت­ پذیری در مسئولان اعلام کرد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران، دبیر این کنفرانس با بیان اینکه این کنفرانس با دیدگاه ارتباط صنعت، ساختمان و  ارتقای سطح علمی و تخصصی مهندسان برگزار می­شود، گفت: کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری با همکاری شورای مرکزی و گروه تخصصی مکانیک برنامه­ریزی شده و طبق مصوبه هیئت رئیسه شورای مرکزی دبیرخانه دائمی این کنفرانس نظام مهندسی تهران است.

کنفرانس به صورت ملی برگزار می­شود و امیدواریم همه استان‌ها با دیدگاه حمایت از صنعت و تولید داخلی، انتقال تکنولوژی و افزایش سطح علمی و فنی متخصصان، گره زدن صنعت و دانشگاه به یکدیگر در این کنفرانس حضور و همکاری فعال داشته باشند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص محورهای این همایش نیز گفت: فناوری های نوین در طراحی سامانه ‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع و تبری، جایگاه تاسیسات در صنعت، شرایط آسایش و کیفیت هوای در فضاهای بسته، نقش مهندسی تاسیسات در کاهش آلودگی محیط زیست، ساختمان ‌های با مصرف انرژی کم، تولید هم‌زمان برق حرارت سرمایش و کاربرد آن در تهویه مطبوع، نقش مهندسی ارزش در تاسیسات مکانیکی و ساخت و ساز شهری و غیره از جمله محورهای این همایش هستند.

وی تاکید کرد: مهمترین هدف از برگزاری این کنفرانس بیدار کردن حس مسئولیت­پذیری در مسئولان است.

در ادامه این نشست، دبير شورای سياست گذاری کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری نیز اظهار کرد: این کنفرانس از معدود کنفرانس­هایی است که زیرساخت­های علمی آن بسیار دقیق چیده شده است. شورای سیاست­گذاری از افراد متخصصی تشکیل شده که در کنار کمیته ­های علمی و اجرایی تیم توانمندی را تشکیل می­دهند که امیدواریم نتیجه و خروجی این کنفرانس آن طور که پیش­بینی شده مثمر ثمر باشد.

مهندس صابر پیربرناش در خصوص مخاطبان این کنفرانس نیز گفت: مهندسان تاسیسات مکانیکی، پژوهشگران و متخصصان، اساتید و دانشجویان و کارشناسان و صنعتگران حوزه صنعت تاسیسات از جمله مخاطبان این کنفرانس هستند.

اما به طور کلی مخاطبان اصلی این کنفرانس عموم مردم هستند، زیرا هدف از برگزاری چنین کنفرانس هایی در درجه اول خدمت­رسانی به مردم است. طبق برنامه ریزی­های انجام شده، اخبار این کنفرانس از طریق رسانه ­های دیداری و شنیداری به سمع و نظر مردم خواهد رسید.

در ادامه نشست، نماینده شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در خصوص این کنفرانس گفت: بیش از ۹ مبحث مقررات ملی ساختمان از ۲۲ مبحثی که در حال حاضر تدوین و ابلاغ شده در خصوص مباحث مکانیکی و تاسیساتی است. باید این نقش و اثرات مثبت آن در کیفیت و ایمنی ساختمان­ها به مردم نشان داده شود و به سمتی حرکت کنیم که امروز کشورهای پیشرفته دنیا در آن جایگاه قرار دارند.

مهندس اصغر شیراز پور افزود: امیدواریم این کنفرانس نه آخرین بلکه اولین قدم در این مسیر باشد و با ادامه این راه مثمرثمر باشیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یک نکته مهم در این خصوص نقش مهندسان مکانیک از طریق ساخت و ساز شهری در تولید کشور و همچنین بازرسی ادواری ساختمان ها و تجهیزات  است. اگر ساختمانی مثل پلاسکو دوره­ای بازرسی می­شد شاید این حادثه به گونه دیگری رخ می­داد.

دبیر کمیته اجرایی این کنفرانس نیز اظهار کرد: در استان تهران بیش از ۱۲۰ هزار عضو حضور دارند که بیش از ۱۰ هزار نفر آنها مهندس مکانیک هستند. سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تفاهم نامه­هایی با شرکت ملی گاز، آب و فاضلاب استان تهران و سازمان آتش­نشانی شهر تهران منعقد کرده است .

دکتر بهنام عابدی افزود: طبق این تفاهم­­نامه ها بیش از ۲هزار نفر از مهندسان مکانیک عضو سازمان در بحث نظارت و بازرسی سیستم­های گاز در سطح استان تهران فعالیت خواهند کرد. در بحث آب و فاضلاب بیش از هزار نفر از مهندسان مکانیک فعال­اند و کلیه ساختمان­های استان تهران زیر پوشش نظارت مهندسان مکانیک قرار خواهند گرفت.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: سازمان نظام مهندسی موظف است با برگزاری سمینارها و کنفرانس­ها دانش مهندسان خود را در زمینه های تخصصی به روز کند و ارتقا دهد.

وی همچنین از برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت تاسیسات در حاشیه کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری خبر داد.

در ادامه نشست دبیر کمیته صنعت گفت: اولین جلسه کمیته صنعت ۱۷ بهمن برگزار شد.این کمیته از تمام تولیدکنندگان توانمند و صاحب صنعت داخل که قابلیت برپایی کارگاه‌های آموزشی و توانایی انتقال مفاهیم تکنولوژی به مهندسان را دارند و همچنین از تمام شرکت‌های بازرگانی- فني توانمند با همكار معتبر اروپايي يا … که می توانند دوره‌های تخصصی و انتقال تجربه اجرایی به متخصصان داشته باشند، تشكيل شده است.

مهندس وحید دوستی افزود: ما ۶ سرفصل را در کمیته صنعت برای این کنفرانس مشخص کرده­­ایم شامل برگزاری نشست های چالشی مهندسی مکانیک، برگزاری کارگروه آموزشی –تخصصی، ارتباط صنعت، دانشگاه و حرفه، خدمات پس از فروش، طرح­های نوین و انتخاب مخترعین جوان. همچنین موضوع مورد نظر دیگر در این کمیته بررسی کم و کاستی­های مقررات ملی ساختمان و چگونگی استفاده از آن در تاسیسات ساختمانی است.

دبیر کمیته علمی این کنفرانس نیز در ادامه نشست از حضور اساتید برجسته ایرانی در رشته مکانیک در این کنفرانس و بخش فراخوان مقاله خبر داد و گفت: با حدود ۷۰ استاد برجسته ایرانی در داخل و خارج از کشور رایزنی هایی را داشته ایم تا از تخصص آنها در این کنفرانس بهره بگیریم. دکتر سید علی صدرواقفی با بیان اینکه تلاش داریم این کنفرانس در شان نام نظام مهندسی ساختمان باشد، افزود: با مجلات و ژورنال­های معتبر علمی کشور تفاهم­­نامه­هایی منعقد شده تا در این کنفرانس همراه ما باشند. وی همچنین از انتشار پوستر فراخوان مقالات این کنفرانس طی هفته جاری خبر داد.

گفتنی است نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری ۲۰ و ۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۶ در مرکز کنفرانس های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی