رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس ۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 17 June

شهرک انرژی

مدیر آموزش و اطلاع رسانی سازمان بهره وری انرژی ایران؛ محمدحسن زربخش، از ساخت و راه اندازی نخستین شهرک انرژی کشور در یکی از بوستان های تهران با هدف ترویج فرهنگ بهینه سازی مصرف انرژی خبر داد.

مدیر آموزش و اطلاع رسانی سازمان بهره وری انرژی ایران؛ محمدحسن زربخش، از ساخت و راه اندازی نخستین شهرک انرژی کشور در یکی از بوستان های تهران با هدف ترویج فرهنگ بهینه سازی مصرف انرژی خبر داد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، «محمدحسن زربخش» مدیر آموزش و اطلاع رسانی سازمان بهره وری انرژی ایران، با اشاره به ساخت نخستین شهرک انرژی کشور افزود: استفاده صحیح و منطقی از انرژی و فرآورده های آن مساله ای است که با رفتار انسان ها ارتباط نزدیک و تنگاتنگ دارد.

به گفته این مقام مسئول، تاکنون راه حل های مختلفی توسط متخصصان از جمله کارشناسان علوم اجتماعی و روانشناسی اجتماعی در این حوزه برای تشویق افراد به کاهش مصرف انرژی ارائه شده است.وی اظهار داشت: رفتار صرفه جویی افراد بر اساس اندیشه ها، باورها و نگرش های آنان شکل می گیرد و هرگونه تغییر در رفتارهای پایدار مستلزم تغییرات ابتدایی در نگرش هاست.

زربخش ادامه داد: در همین پیوند سازمان بهره وری انرژی ایران برای ترویج فرهنگ بهینه سازی مصرف انرژی و نهادینه کردن این حرکت، با کمک وزارتخانه ها و ارگان هایی همچون وزارت نفت، ستاد بهینه سازی انرژی ریاست جمهوری، آموزش و پرورش، سازمان انرژی اتمی، سازمان انرژی های نو ایران (سانا) و ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در نظر دارد شهرک انرژی را در سطح شهر تهران با هدف آشنا کردن کودکان و عامه مردم راه اندازی کند.

وی بیان داشت: این شهرک انرژی شامل چندین ایستگاه نظیر ایستگاه انرژی سوخت های فسیلی، خورشیدی، آب و امواج، باد، هسته ای و زیست توده خواهد بود و در منطقه میانی این شهرک، ایستگاه جشن انرژی برای اجرای کارگاه های مختلف آموزشی، اجرای نمایش موزیکال آموزشی، غرفه های اطلاع رسانی سازمانی، کلیپ های تصویری، نمایش عروسکی و … برپا می شود.

مدیر آموزش و اطلاع رسانی سابا خاطرنشان کرد: به همین منظور کارگروهی با حضور دستگاه های عضو تشکیل و دبیرخانه دائمی آن در مرکز خلاقیت های هنری کودکان و نوجوانان مستقر شده است.

به گفته وی، ساخت این شهرک انرژی نزدیک به ۳۵ میلیارد ریال هزینه خواهد داشت که در یکی از بوستان های سطح پایتخت برای نخستین بار راه اندازی خواهد شد.
زربخش اضافه کرد: در آینده نیز ساخت شهرک هایی از این دست در سایر شهرهای بزرگ کشور از جمله شیراز، مشهد و اصفهان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) با هدف ارتقا و بهبود کارایی انرژی تشکیل شده است.

این سازمان وظیفه خود میداند با همه توان برای تحقق موضوع فعالیت خود که عبارتست از توسعه مدیریت تولید، تقاضا و مصرف انرژی برای استفاده کارآمد و بهینه از منابع انرژی در سراسر کشور، کنترل و کاهش آلودگی محیط زیست، از طریق انجام مطالعات، تحقیق توسعه، آموزش، انتشارات و ارائه خدمات مطلوب علمی، فنی و تخصصی گام بردارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی