رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

تاسیسات
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان؛

عمر کم ساختمانها به دلیل بی‌توجهی به تاسیسات و نگهداری

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران؛ مهندس کرمی در حاشیه نخستین «کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری» با اشاره دلایل لزوم برپایی کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری گفت: عمر ساختمان‌ها در ایران بیش از ۴۰ سال نیست که دلیل عمده آن بی‌توجهی به تاسیسات و نگهداری است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، دبیر نخستین «کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری» در خصوص لزوم برپایی این کنفرانس گفت: براساس ماده ۲۱ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی و هیئت مدیره، برپایی و مشارکت در برگزاری کنفرانس‌ها، گردهمایی‌ها و همایش‌های تخصصی در داخل و در سطح بین الملل است که در جهت بهبود و ارتقای سطح علمی و تخصصی و حرفه‌ای مهندسان برگزار  شود.

 مهندس رامین کرمی افزود: تاکنون به دلایل متعددی، درخصوص نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری کنفرانسی به صورت تخصصی و حرفه ای برگزار نشده است.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص اهمیت مهندسی مکانیک در دنیا اظهار کرد: در دنیا استانداردی وجود دارد به نام استاندارد «Lead» که نوعی برچسب انرژی است. تمام کشورهای دنیا به این سو حرکت کرده یا در حال حرکت اند و حتی قیمت ساختمان‌ها بر اساس نوع انرژی مصرفی و میزان سازگاری با محیط زیست تعیین می‌شود.

وی تاکید کرد: نکته جالب توجه در خصوص استاندارد لید، نقش حدودا ۷۰ درصدی مهندسی مکانیک در طراحی و اجرای آن است.در ۳۰ درصد باقی مانده هم که به بحث آب و پساب و … مربوط می‌شود، باز هم مهندسی مکانیک نقش دارد، از این رو می‌توان گفت نقش مهندسی مکانیک در بحث استاندارد لید بیش از ۷۰ درصد است.

مهندس کرمی در ادامه اظهار کرد: این در حالی است که متاسفانه در کشور ما علاوه بر اینکه به استاندارد لید توجهی نمی‌شود بالانس وزنی کاری و مالی که برای مهندسان مکانیک در نظر می‌گیرند در بین دیگر رشته‌ها حدود ۱۵درصد است؛ این موضوع نشان می‌دهد ذهنیت کشور ما در خصوص مهندسی مکانیک مناسب و کامل نیست.

دبیر کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری با اشاره به اثرات کم توجهی به مهندسی مکانیک در کشور بیان کرد: برای نمونه ۱۱۰ سال پیش در شهر لندن، در ۵ سطح ۱۰ متری (۵۰متر) در زیر زمین تاسیسات زیربنایی احداث شده بود اما همین امروز ما به دلیل بی‌توجهی و کم توجهی به مباحث مهندسی مکانیک در ساختمان سازی در زیرساخت‌ها و تاسیسات زیربنایی دچار مشکلات بسیار جدی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه بحث انرژی، محیط زیست، استفاده از تکنولوژی‌های نوین، عمر ساختمان‌ها و… مباحث مهمی هستند که مستقیما در حیطه مهندسی مکانیک قرار می‌گیرند، اظهار کرد: عمر ساختمان‌ها در ایران بیش از ۴۰ سال نیست که دلیل عمده آن بی‌توجهی به تاسیسات و نگهداری است، چون در عمده ساختمان‌ها تاسیسات که حکم قلب و مغز را دارد، در زمینه بهره‌برداری و نگهداری ایراد دارند. اتفاق تلخ پلاسکو رخ داد، چون ساختمان‌های ما از لحاظ تاسیسات زیربنایی، سیستم‌های اطفای حریق و… مشکل دارند؛ باشد که تلنگري به مسئولان مربوطه باشد!!!

 عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه با بیان اینکه همه این مشکلات سبب شده عمر مفید ساختمان در ایران به شدت کم باشد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که در اروپا ساختمان‌ها بعد از ۱۰۰ سال مجددا بازسازی کالبدی می‌شوند. همه این مسائل به دلیل بی توجه به نقش مهندسی مکانیک در تاسیسات و ساخت و ساز شهری است.

وی در ادامه افزود: اهمیت رشته مکانیک در اکثر کشورهای اروپایی قابل تامل است.برای مثال در آلمان مهندس معمار موظف است واحدهای تاسیسات و انرژی را کامل تحصیل و در اجرا مورد توجه قرار دهد. در دنیا مهندسی مکانیک جزو مهم‌ترین و حتی پردرآمدترین شاخه‌های مهندسی خدمات است.

مهندس کرمی اظهار کرد: تمام این کاستی‌ها باعث شد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران کنفرانسی را با موضوع اهمیت و نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری برنامه‌ریزی کند.

دبیر کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری در خصوص جزئیات این کنفرانس نیز گفت: در ابتدا قرار بود این کنفرانس فقط در تهران برگزار شود. اما بعد از برگزاری جلساتی با شورای مرکزی و گروه تخصصی مکانیک، در هیئت رئیسه شورای مرکزی مصوب شد دبیرخانه دائمی کنفرانس تهران باشد و کنفرانس به صورت ملی برگزار شود و همه استان‌ها در آن حضور و همکاری فعال داشته باشند.

وی افزود: راهبری اجرایی این کنفرانس در قالب چند کمیته است؛ در کمیته سیاست‌گذاری تمام ارگان های ذیربط نمایندگانی را دارند تا در سال‌های آتی بتوانیم مدار کاری و سیاست‌گذاری را دقیق‌تر مشخص کنیم.

مهندس کرمی در خصوص کمیته صنعت نیز گفت: این کمیته از تمام تولیدکنندگان توانمند و صاحب صنعت داخل که قابلیت برپایی کارگاه‌های آموزشی و توانایی انتقال مفاهیم تکنولوژی به مهندسان را دارند و همچنین از تمام شرکت‌های بازرگانی- فني توانمند با همكار معتبر اروپايي يا … که می توانند دوره‌های تخصصی و انتقال تجربه اجرایی به متخصصان داشته باشند، تشكيل شده است

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین تاکید کرد: ۱۷ بهمن اولین جلسه با حضور  مدیرعاملان بیش از ۶۰ تولیدکننده و کارخانجات قوی و شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار خواهد شد و از آن‌ها دعوت کرده­‌ایم عضو کمیته صنعت ما شوند. همچنین تصمیم داریم ورک شاپ ها و کارگاه‌های تخصصی را با هماهنگی دفتر مقررات ملی ساختمان در جهت ارتقای پایه مهندسان برگزار کنیم.

مهندس کرمی همچنین از حضور حدود ۷۰ استاد برجسته ایرانی در رشته مکانیک در این کنفرانس و بخش فراخوان مقاله خبر داد و در خصوص محورهای کنفرانس گفت: محورهای کنفرانس عبارت­اند از؛ فناوری‌های نوین در طراحی سامانه‌های گرمایشی سرمایشی تهویه مطبوع و تبرید، جایگاه تاسیسات در صنعت، شرایط آسایش و کیفیت هوای در فضاهای بسته، بهینه سازی مصرف انرژی در موتورخانه و تاسیسات مکانیکی،نقش مهندسی تاسیسات در کاهش آلودگی محیط زیست،ساختمان‌های با مصرف انرژی کم، تولید همزمان برق حرارت سرمایش و کاربرد آن در تهویه مطبوع، الزامات مدیریت مصرف و بازیافت آب،نقش مهندسی ارزش در تاسیسات مکانیکی و ساخت و ساز شهری، کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر در تجهیزات گرمایش سرمایش و تهویه مطبوع، سرویس، نگهداری و بازرسی تاسیسات، نقش مهندسی تاسیسات در اقتصاد مقاومتی  و شرکت‌های دانش‌بنیان و نقش تاسیسات در زیرساخت‌های شهری.

گفتنی است نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری ۲۰ و ۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۶ در مرکز کنفرانس های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی