رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

آبرسانی

معاون وزیر نیرو؛ رحیم میدانی، از تصویب ۴۹۰ میلیارد تومان برای پروژه های اضطراری آبرسانی خبر داد و گفت: شهرهای بوشهر، بندرعباس، زاهدان، کرمان، مشهد، شیراز و یزد نسبت به دیگر مراکز استان با وضعیت پرتنش‌تری در تأمین آب مواجه شده اند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری تسنیم، «رحیم میدانی» معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به پروژه های آبرسانی اظهار داشت: اگرچه بارش‌های کشور در سال آبی جاری تاکنون مطلوب نبوده و با نقطه نرمال و متوسط سالانه فاصله داشته، اما سازمان هواشناسی بارش‌های اسفند و فروردین و اردیبهشت را نرمال پیش بینی کرده است.

وی افزود: تا صبح دیروز ۸۷ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده که ۳۶ درصد نسبت به سال گذشته و ۲۴ درصد نسبت به متوسط درازمدت منفی بوده است.

میزان بارش‌ها

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه “در عمل تعداد شهرهایی که در سال ۹۶ با تنش آبی مواجه می شوند بیشتر از سال ۹۵ خواهد بود”، گفت: در خلیج فارس و دریای عمان که یکی از حوزه های پرآب کشور است، میزان بارش‌های سال آبی جاری نسبت به درازمدت ۳۵ درصد منفی است.

وی ادامه داد: به غیر از ۷ استان اردبیل، تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، قم ، گیلان و لرستان که میزان بارش‌های سال آبی جاری آنها تقریباً برابر میانگین درازمدت است و آبرسانی در این شهر ها با مشکلات بسیاری مواجه است.، در بقیه استانها، میزان بارش‌ها نسبت به میانگین درازمدتِ ۴۸ ساله منفی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: این وضعیت حتی برای استانهای پربارش کشور هم صدق می کند؛ به طور مثال در استان ایلام با ۳۸ درصد کاهش بارش‌ها، در استان فارس با ۶۱ درصد کاهش بارش‌ها، در استان کردستان با ۳۴ درصد کاهش بارش‌ها، در استان کرمانشاه با ۴۱ درصد کاهش بارش‌ها، در استان کهکیلویه و بویراحمد با ۴۶ درصد کاهش بارش‌ها و در استان همدان با ۲۰ درصد کاهش بارش‌ها مواجه شده‌ایم.

وی افزود: در برخی استانهای کشور با وجود آنکه میزان کاهش بارش‌ها نسبت به میانگین درازمدت چندان قابل توجه نیست اما میزان ورودی آب به سدهای تأمین آب شرب آنها به صورت قابل توجه با کاهش همراه بوده، مثلاً در استان هرمزگان با وجود آنکه در ظاهر ۸ درصد کاهش بارش نسبت به متوسط درازمدت داریم، اما ورودی آب به دو سد میناب و شمیل نیان که سدهای تأمین آب شرب این استان هستند، کم است و این استان به خصوص شهر بندرعباس با تنش در تأمین آب و آبرسانی مواجه است.

میدانی با اشاره به اینکه ۷ مرکز استان که در وضعیت بحرانی تأمین آب شرب هستند شناسایی شده اند، گفت: شهرهای بوشهر، بندرعباس، زاهدان، کرمان، مشهد، شیراز و یزد نسبت به دیگر مراکز استان با وضعیت پرتنش‌تری در تأمین آب مواجه شده اند که پروژه‌های اضطراری تأمین آب برای این کلانشهرها تعریف شده است.

پروژه های اضطراری آبرسانی

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه “این پروژه‌های اضطراری به منظور تأمین سریع نیاز آبی این کلانشهرها است”، اذعان داشت: بدین منظور در آخرین جلسه هیئت دولت تخصیص ۴۹۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شد تا بتوانیم پروژه‌های اضطراری تأمین آب این کلانشهرها را اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: البته این ۴۹۰ میلیارد تومان فقط در این ۷ کلانشهر هزینه نخواهد شد و قرار است بخشی از این اعتبار برای اجرای پروژه‌های اولویت دار و اضطراری چندین شهر کوچک و بخشی از آن برای روستاها هزینه شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی