رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

کتاب ما و مدرنیت

کتاب ما و مدرنیت نوشته مهدی جامی، تجدد یا مدرنیته ی ایرانی را در دو حوزه کلان پیگیری کرده است. یکی در آنچه دولت کرده است دیگری در نقد و نظر و نفوذ روشنفکران که در دو قرن اخیر

کتاب ما و مدرنیت نوشته مهدی جامی تجدد یا مدرنیته ی ایرانی را در دو حوزه  کلان پیگیری کرده است. یکی در آنچه دولت کرده است دیگری در نقد و نظر و نفوذ روشنفکران که در دو قرن اخیر

 

   عنوان کتاب ما و مدرنیت
   نویسنده مهدی جامی
   مترجم
   درباره کتاب کتاب ما و مدرنیت، تجدد یا مدرنیته ی ایرانی را در دو حوزه  کلان میتوان پیگیری کرده است.

یکی در آنچه دولت کرده است، چرا که دولت از عهد صفویه در ایران (در رقابت با عثمانی) پیشگام تجدد بوده، و دیگری در نقد و نظر و نفوذ روشنفکران که در دو قرن اخیر خاصه از دارالفنون به این سو (نیم هی قرن نوزدهم) و به تاثیر از انقلاب فرانسه و هم تحولات عثمانی پیام آوران تجدد بوده اند.

تصویر و تصوری که ما از مدرنیته ایرانی داریم بیشتر برامده از نوشته های روشنفکران است و تصویری که ایشان از مدرنیته در میان ما داشته اند و به ما ارائه داده اند.

گروه هایی از روشنفکران به دولت در این راه کمک کرده اند و گروه های بزرگی هم در حال نقد دولت و ستیز با آن بوده اند.

بحث تجدد در میان روشنفکران دائمی بوده است. از نقد حکومت قاجار و شاهان و جنگ ها و قراردادهایش تا دارالفنون و اعزام دانشجو به خارج در آن عهد از یک سو، و از دیگرسو نقد رضاشاه و تجددِ آمرانه یِ او و بعد بحث و جدلهای مربوط به دوره ی مصدق، کودتا، انقلاب سفید، و جنب شهای دانشجویی که به انقلاب ختم شد.

گفت و گو درباره ی تجدد، دولت، قانون، شاه، سانسور، روشنفکران و فرنگستان، آموزش و ایدئولوژی همیشه از بحث های اصلی حلقه های روشنفکری و مجلات و محافل و جستارهای روشنفکران بوده است.

   درباره نویسنده
   منبع آی آر ایبوکس
   حجم فایل ۱٫۲۰ مگابایت
   پسورد فایل  www.wikipg.ir
دانلود کتاب

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی