رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۲۵ جماد أول ۱۴۴۱
  • 2020 Tuesday 21 January

آهن اسفنجی
با خرید فناوری جدید از شرکت های ژاپنی؛

کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در کارخانه‌های آهن اسفنجی

توجه به میزان مصرف آب در صنعت روز به روز پر رنگ تر می شود و گواه این مطلب ورود فناوری کاهش مصرف آب در کارخانه های آهن اسفنجی است که، از شرکت کوبِلکو ژاپن به ایران وارد می شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری تسنیم به نقل از ایمیدرو، معاون شرکت کوبلکو (KOBELCO)- وابسته به کوبه استیل ژاپن- همراه تعدادی از مدیران ارشد این شرکت در جلسه با رییس هیات عامل ایمیدرو، به ارایه طرح خود در کاهش مصرف آب و انرژی  در تولید فولاد و آهن اسفنجی پرداختند.

قرار است فناوری کاهش مصرف آب در کارخانه های آهن اسفنجی، از شرکت کوبِلکو ژاپن به ایران وارد شود. این فناوری برای کارخانه های تولید آهن اسفنجی موجود در ایران به کار گرفته خواهد شد.

مصرف آب در کارخانه‌های آهن اسفنجی

به گفته کِن هیروسه،‌ میزان مصرف آب در این فناوری حدود ۴۰درصد کاهش می یابد و در عین حال مصرف گاز با ۵درصد کاهش و میزان تولید با ۵درصد رشد همراه خواهد شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره استفاده از فناوری جدید در کارخانه های فعلی کشور اظهار داشت: قرار شده برای شروع کار، واحدهای احیای مستقیم فولاد مبارکه که از فناوری کوبه استیل- ایریتک استفاده می کنند،‌ اصلاحاتی با هدف کاهش مصرف آب به میزان ۴۰درصد بر روی آن ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه همزمان با این اقدام، شاهد افزایش ظرفیت تولید و کاهش مصرف گاز در واحدهای احیای مستقیم خود خواهد شد. این اقدام صرفه جویی ۳ میلیون متر مکعبی در مصرف آب به دنبال دارد.

مهدی کرباسیان درباره ورود فناوری نوین برای صرفه جویی در مصرف آب صنعت فولاد گفت: با توجه به شرایط اقلیمی ایران،‌ استفاده از فناوری که به کاهش مصرف انرژی و همچنین افزایش تولید آهن اسفنجی،‌کمک کند از ضرورت های صنعت فولاد ایران است.

تامین مالی فولاد مکران

کِن هیروسه معاون شرکت کوبلکو دراین جلسه همچنین خبر داد که تامین مالی و نیز تامین بخشی از تجهیزات طرح آهن اسفنجی فولاد مکران را برعهده می گیریم. به گفته وی، شرکت کوبلکو‌ تامین تجهیزات این طرح را با فناوری جدید انجام خواهد داد.

رییس هیات عامل ایمیدرو نیز درباره تامین مالی طرح گفت: تامین مالی طرح آهن اسفنجی فولاد مکران در راستای توافق ۱۰ میلیارد دلاری ایران و ژاپن در سال گذشته است که مورد حمایت دولت های دوطرف قرار دارد. وی افزود:‌ تامین تجهیزات طرح آهن اسفنجی فولاد مکران نیز با رعایت قانون استفاده حداکثری از توان فنی و مهندسی داخلی انجام می شود به طوری که سهم تولیدکنندگان کشورمان نیز منظور شود.

وی گفت: این طرح که در فهرست طرح های توسعه سازمان سرمایه گذاری خارجی قرار دارد،‌ ضمانتنامه آن از سوی دولت صادر می شود.

طرح فولاد مکران در فاز نخست، برای ایجاد ۱٫۶ میلیون تن فولاد آهن اسفنجی و فولاد خام طراحی شده است و در منطقه آزاد چابهار احداث می شود. طرفین در این جلسه توافق کردند که برای اجرای فاز دوم‌ فولاد مکران نیز با هدف تولید ۳٫۲ میلیون تن فولاد خام،‌ همکاری کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی