رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 12 April

نیروگاه
قرارداد ساخت 2 نیروگاه برای شروع کار؛

کاهش حجم قرارداد نیروگاه سازی یونیت اینترنشنال

مقرر شده تا امضای قرارداد با شرکت یونیت اینترنشنال به منظور ساخت نیروگاه در ایران صورت بگیرد اما به جای ۵ هزار مگاوات در ۷ ساختگاه، در وهله نخست به منظور احداث نیروگاه فقط حدود ۱.۵ تا ۲ هزار مگاوات در ۲ ساختگاه قرارداد با این شرکت به امضا برسد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری تسنیم، آبان ماه سال گذشته بود که «محمد باقر نوبخت» سخنگوی دولت از امضای قرارداد ۶ میلیارد دلاری وزارت نیرو با یک شرکت اروپایی به عنوان نخستین قرارداد اقتصادی نهایی شده با اروپایی ها در دوران پسابرجام خبر داده و گفته بود: “این قرارداد بین وزارت نیرو با یک شرکت اروپایی برای ساخت ۴ نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۳۵۲۰ مگاوات و احداث یک نیروگاه بادی است”.

در آن زمان دولت هیچ صحبتی از ماهیت این شرکت نکرد ؛ اما پیگیری‌ها حاکی از این بود که این شرکت ماهیتی بلژیکی دارد. این موضوع باقی ماند تا اینکه در خردادماه امسال ، شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بزرگترین سرمایه گذاری خارجی ایران در دوران پسابرجام را انجام می‌دهد. این شرکت از امضای قرارداد ۴٫۲ میلیارد دلاری برای ساخت ۷ نیروگاه گازی در نقاط مختلف ایران خبر داده بود.

حدود یک سال مذاکره با شرکت یونیت اینترنشنال به منظور امضای قرارداد ساخت نیروگاه در ایران در حالی صورت گرفت که روند دولت برای واگذاری احداث حدود ۵ هزار مگاوات نیروگاه به این شرکت ترکی – بلژیکی به عنوان یک واسطه تأمین مالی ، یک واسطه خرید و نصب کالا و یک مدیر پروژه، مورد انتقاد کارشناسان و صاحب نظران صنعت برق بود و کارشناسان این عرصه اذعان داشتند که اگر دولت همین پروژه ها را با برگزاری مناقصه ای بین المللی و در شرایط رقابتی به شرکت های صاحب صلاحیت واگذار می کرد ، نتیجه مطلوب تری حاصل می شد.

به دنبال شفاف سازی رسانه ها از آسیب های این روند و همچنین ورود سازمان های نظارتی و پژوهشی همچون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و سازمان بازرسی کل کشور، جلساتی در هیئت دولت با مسئولان مرتبط برگزار شد.

در نهایت مقرر شد تا امضای قرارداد با شرکت یونیت اینترنشنال به منظور ساخت نیروگاه در ایران صورت بگیرد اما به جای ۵ هزار مگاوات در ۷ ساختگاه، در وهله نخست به منظور احداث نیروگاه فقط حدود ۱٫۵ تا ۲ هزار مگاوات در ۲ ساختگاه قرارداد با این شرکت به امضا برسد.

«هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این خصوص گفت: دولت همچنان مصوبه قبلی خود را در خصوص صدور مجوز برای خرید تضمینی برق تولیدی توسط شرکت یونیت اینترنشنال با احداث نیروگاه در ایران دارد و هیچ تغییری در آن نداده

اما بعد از جمع بندی های فراوانی که صورت گرفته و با هماهنگی دستگاه های نظراتی بنا شده برای اینکه ما محکی بزنیم تا ببینیم این شرکت می تواند این حجم از سرمایه گذاری را تأمین مالی کند و آنطور که در جلسات مشترک بیان شده ، منشأ تأمین این منابع مالی از خارج از کشور است ؛ دو سایت را برای شروع کار در اختیار این شرکت قرار می دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه “فعلاً به جای ۵ هزار مگاوات قرارداد ساخت نیروگاه فقط حدود ۲ هزار مگاوات قرارداد با شرکت یونیت اینترنشنال به امضا خواهد رسید”، گفت: اگر این شرکت موفق شود منابع لازم را از منابع خارجی تأمین کند، بعداً در خصوص چگونگی ادامه افزایش ظرفیت و اینکه سایت های دیگری نیز برای ساخت نیروگاه به این شرکت واگذار شود یا خیر، تصمیم گیری خواهد شد.

ساخت نیروگاه توسط یونیت اینترنشنال در نظر گرفته شده ؟

این مقام مسئول ادامه داد: اینکه چه سایت هایی به شرکت یونیت اینترنشنال واگذار شود هنوز مشخص نیست و به احتمال زیاد سایت هایی که پیش از این مشخص شده بود تغییر خواهند کرد.

فلاحتیان تصریح کرد: پیش از این ساختگاه هایی در میانه ، تبریز ، بناب و زاهدان پیش بینی شده بود اما اینکه همین ساختگاه ها مورد توافق برای امضای قرارداد قرار گیرند یا تغییری در آنها ایجاد شود هنوز به طور قطع مشخص نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از ساختگاه هایی که برای ساخت نیروگاه توسط این شرکت در نظر گرفته شده در مناطق اطراف ساوه است که نزدیک به تهران بوده و دلیل در نظر گرفته شدن این ساختگاه ، کمک به تأمین برق مورد نیاز پایتخت در سالهای پیش رو است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص دیگر ساختگاه های پیشنهادی به شرکت یونیت اینترنشنال برای امضای قراردادی ۲ هزار مگاواتی در دو سایت مجزا ، اذعان داشت: همچنین هنوز ساختگاه هایی در مناطق شمالی و شمال غربی کشور کاندیدای امضای قرارداد با این شرکت خارجی هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: مجموع حجم سرمایه گذاری شرکت یونیت اینترنشنال برای حدود ۲ هزار مگاوات ساخت نیروگاه جدید حرارتی ، حدود یک میلیارد دلار است و چون اولین  تجربه جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت برق بعد از برجام بود ، یک مقداری باید شرایط را فراهم کنیم که سرمایه گذاران خارجی که مدعی هستند می توانند سرمایه  قابل توجهی را وارد کشور کنند ،

در روند کارشان تسریع شود ؛ به هر حال امضای این قرارداد با شرکت یونیت اینترنشنال برای ساخت حدود ۲ هزار مگاوات نیروگاه در دو ساختگاه ، محکی است که برای ادامه کار مسیر پیش رو را بر اساس کسب حداکثری منافع ملی مشخص کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: قرارداد شرکت یونیت اینترنشنال برای ساخت نیروگاه در دو ساختگاهی که مکان آنها در روزهای آینده مشخص می شود ، در یکی دو ماه آینده نهایی خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی