رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

ورود فناوری کاهش مصرف آب در کارخانه های آهن اسفنجی به کشور

شرکت کوبِلکو ژاپن فناوری کاهش مصرف آب در کارخانه های آهن اسفنجی به ایران وارد می شود. این فناوری برای کارخانه های تولید آهن اسفنجی موجود در ایران به کار گرفته خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از  دنیای معدن، معاون شرکت کوبلکو (KOBELCO)- وابسته به کوبه استیل ژاپن- همراه تعدادی از مدیران ارشد این شرکت در جلسه با رییس هیات عامل ایمیدرو، به ارایه طرح خود در کاهش مصرف آب و انرژی پرداختند.

به گفته کِن هیروسه،‌ میزان مصرف آب در این فناوری حدود ۴۰درصد کاهش می یابد و در عین حال مصرف گاز با ۵درصد کاهش و میزان تولید با ۵درصد رشد همراه خواهد شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره استفاده از فناوری جدید در کارخانه های فعلی کشور اظهار داشت: قرار شده برای شروع کار، واحدهای احیای مستقیم فولاد مبارکه که از فناوری کوبه استیل- ایریتک استفاده می کنند،‌ اصلاحاتی با هدف کاهش مصرف آب به میزان ۴۰درصد بر روی آن ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه همزمان با این اقدام، شاهد افزایش ظرفیت تولید و کاهش مصرف گاز در واحدهای احیای مستقیم خود خواهد شد. این اقدام صرفه جویی ۳ میلیون متر مکعبی در مصرف آب به دنبال دارد.

مهدی کرباسیان درباره ورود فناوری نوین برای صرفه جویی در مصرف آب صنعت فولاد گفت: با توجه به شرایط اقلیمی ایران،‌ استفاده از فناوری که به کاهش مصرف انرژی و همچنین افزایش تولید آهن اسفنجی،‌کمک کند از ضرورت های صنعت فولاد ایران است.

در این جلسه که مدیران عامل شرکت ملی فولاد و شرکت ایریتک حضور داشتند،‌ به بحث درباره مزایای فناوری جدید پرداختند.

تامین مالی فولاد مکران

کِن هیروسه معاون شرکت کوبلکو دراین جلسه همچنین خبر داد که تامین مالی و نیز تامین بخشی از تجهیزات طرح آهن اسفنجی فولاد مکران را برعهده می گیریم. به گفته وی، شرکت کوبلکو‌ تامین تجهیزات این طرح را با فناوری جدید انجام خواهد داد.

رییس هیات عامل ایمیدرو نیز درباره تامین مالی طرح گفت: تامین مالی طرح آهن اسفنجی فولاد مکران در راستای توافق ۱۰ میلیارد دلاری ایران و ژاپن در سال گذشته است که مورد حمایت دولت های دوطرف قرار دارد. وی افزود:‌ تامین تجهیزات طرح آهن اسفنجی فولاد مکران نیز با رعایت قانون استفاده حداکثری از توان فنی و مهندسی داخلی انجام می شود به طوری که سهم تولیدکنندگان کشورمان نیز منظور شود.

وی گفت: این طرح که در فهرست طرح های توسعه سازمان سرمایه گذاری خارجی قرار دارد،‌ ضمانتنامه آن از سوی دولت صادر می شود.

طرح فولاد مکران در فاز نخست، برای ایجاد ۱٫۶ میلیون تن فولاد آهن اسفنجی و فولاد خام طراحی شده است و در منطقه آزاد چابهار احداث می شود. طرفین در این جلسه توافق کردند که برای اجرای فاز دوم‌ فولاد مکران نیز با هدف تولید ۳٫۲ میلیون تن فولاد خام،‌ همکاری کنند.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی