رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

موانع جذب پول در صنعت فولاد
در آستانه هفتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد؛

موانع جذب پول در صنعت فولاد

در آستانه برگزاری هفتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار که بازیگران اصلی آن را تصمیم گیران، تولیدکنندگان، صاحب نظران و فعالان بازار فولاد تشکیل می دهند، گفت گویی با امیر خدابنده، مدیرعامل شرکت یگانه اندیش صنعت درباره توسعه صنعت فولاد انجام داده ایم.

در آستانه برگزاری هفتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار که بازیگران اصلی آن را تصمیم گیران، تولیدکنندگان، صاحب نظران و فعالان بازار فولاد تشکیل می دهند، گفت گویی با امیر خدابنده، مدیرعامل شرکت یگانه اندیش صنعت درباره توسعه صنعت فولاد انجام داده ایم.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، خدابنده درخصوص ورود شرکت های بزرگ فولادی پس از اجرایی شدن برجام و استراتژی ایران برای جذب سرمایه خارجی معتقد است که در دوران پسابرجام شرکت های زیادی برای سرمایه گذاری ترغیب شده اند، اما مقررات دست و پاگیر نظام بانکی و عدم حمایت دولت، از جمله موانعی است که بر سر راه جذب سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: پس از برجام انتظار می رفت شرکت های بزرگ وارد بازار سرمایه گذاری فولاد شوند و افزایش تولید صورت گیرد، شرکت های فرانسوی و ایتالیایی بسیار راغب به حضور در بازار ایران بودند و گام هایی نیز برداشته شد، اما این انتظار آنچنان که باید، محقق نشد. ایران با افزایش امنیت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی و برنامه ریزی مدون برای جذب و توسعه صنایع و زیرساخت های کشور می تواند به جذب سرمایه های خارجی کمک کند. مقررات دست و پاگیر نظام بانکی و عدم حمایت های دولتی نیز از موانع عمده جذب سرمایه در ایران است.

خدابنده بر این باور است که امروزه بسیاری از شرکت ها و نام های بزرگ تجاری در کنفرانس ها شرکت دارند، اما در عمل این شرکت ها چه در بخش سرمایه گذاری و چه در بخش تامین و فروش محصولات و تجهیزات به ایران، حضور پررنگی ندارند. همچنین خدابنده درمورد اینکه برنامه شرکت یگانه اندیش صنعت در برقراری ارتباط با شرکای جدید تجاری چه خواهد بود، گفت: اولویت برنامه های یگانه اندیش صنعت در بازارسازی، حفظ شرکای تجاری فعلی و بهبود ارتباطات موثر با این شرکاست. ما معتقدیم رضایت و تداوم رابطه تجاری با مشتریان، اصل مهمی در تجارت است. در صنعت فولاد که بازاری متزلزل دارد حفظ روابط و رضایت مشتریان می تواند نقش بسزایی در بازارسازی هر سازمانی ایفا کند.

وی در ادامه اظهار کرد: شرکت یگانه اندیش صنعت برای برقراری ارتباطات جدید تجاری نیز برنامه ای مدون و تنظیم شده برای حضور در رویدادهای سالانه صنعت فولاد در دستور کار دارد. حضور در رویدادهای مهمی چون نمایشگاه متافو، همایش بین المللی سنگ آهن ایران، سمپوزیوم فولاد و … نمونه هایی از این برنامه های داخلی هستند. این شرکت همچنین برنامه ای مدون برای حضور در رویدادهای جهانی حوزه فعالیت خود دارد.

خدابنده در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت رقبا در بازار ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به رکود فعلی در صنعت فولاد ایران، بستر رقابت بسیار تنگ تر و رقبا نیز هوشمندانه تر عمل می کنند، چرا که در زمان رکود، گردش مالی کم و تمایل به تهاتر یا پرداخت مدت دار بیشتر می شود که این موضوع باعث می شود شرکت ها با توان مالی محدود توان رقابتی خود را از دست دهند. وی ادامه داد: در این بازار شرکت ها با توان مالی بالاتر قدرت مانور بیشتری داشته و شرکت هایی که در حال فعالیت هستند از شرایط خوبی در بازار برخوردارند.

بازاری با نوسانات قیمتی بالاامکان حضور شرکت ها با توان سرمایه گذاری کم را از بین می برد، بنابراین رقبای ما در این صنعت شرکت هایی با توان رقابتی مناسب و هوشمند تجاری هستند که همین امر موجب شده تا یگانه اندیش صنعت با به کارگیری نیروی انسانی متخصص، مدیریت هوشمند و استفاده از مزیت رقابتی که همان توان سرمایه گذاری بالای این شرکت است بتواند خود را به عنوان یکی از شرکت های موثر در صنعت فولاد به اثبات برساند.

همچنین نقطه تمایز یگانه اندیش صنعت، استراتژی این شرکت به عنوان شریک تجاری در حوزه تامین با شرکت های فولادی است که موجب همکاری های نزدیک تر و رسیدن به نقطه برد- برد در معاملات می شود. مدیرعامل شرکت یگانه اندیش صنعت با ارائه ارزیابی از فرصت های سرمایه گذاری و چشم انداز صنعت فولاد ایران و جهان گفت: ظرفیت های بسیاری خالی و طرح های زیادی در حوزه فولاد کشورمان وجود دارد و تا رسیدن تولید حدود ۲۰ میلیون تنی حال حاضر کشور به ۵۵ میلیون تنی که در افق چشم انداز صنعت فولاد پیش بینی شده، راهی طولانی در پیش است.

وی اظهار کرد: از دولت انتظار می رود تا حمایت های لازم را در جهت تحقق این طرح ها به انجام برساند. توسعه پروژه های ساخت و ساز، حمایت های صادراتی از شرکت ها و… درصورتی که از جانب دولت برقرار شوند موجب اشتغال زایی و جلوگیری از بسته شدن بنگاه های اقتصادی خواهد شد. از دیدگاه من عملی شدن این مهم دور از دسترس نیست و مهم حفظ و حمایت از صنایع داخلی و شرکت های خدماتی است و اگر سرمایه گذاری در حوزه هایی صورت پذیرد که کشور ما در حال حاضر نیاز به واردات آن دارد، بسیار منطقی تر به نظر می رسد. همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، قرار است در روزهای ۲۶ و ۲۷ بهمن ماه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی