رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

بیکاری

بیکاری،اصلی ترین آفت حوزه اقتصادی کشور به شمار می رود و زمانی این عارضه عمیق تر و شدید تر می شود که متاسفانه ظهور و بروز این نارسایی در طبقه تحصیلکرده جامعه با شدت هر چه بیشتری نمود پیدا می کند.بحران بیکاری در اقتصاد ایران به حدی رسیده است که اقتصاددانان معتقد اند موج جدید بیکاری سال آینده از راه می‌رسد.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اگر در طول دهه های گذشته،تحصیلات عالیه تضمینی بود برای برخورداری از فرصت های شغلی هر چه مطلوب تر بود ،لذا در طول سالیان اخیر این اصل و قاعده معکوس شده و گویی هر آنچه میزان تحصیلات ارتقا می یابد،احتمال برخورداری از نعمت اشتغال نیز کاهش و بیکاری افزایش می یابد.

بیکاری طبقه تحصیلکرده

ژیلا ناصح،یکی از کارآفرینان فعال در استان تهران با اشاره به معضل بیکاری به عنوان یکی از چالش های اقتصادی و اجتماعی کشور،اظهار داشت:بر اساس آمار منتشر شده،بیش از ۴۰ درصد از بیکاران کشور از طبقه تحصیلکرده و فارغ التحصیلان مراکز علمی و عالیه هستند که این رقم بسیار نگران کننده به نظر می رسد.
وی افزود:در ظهور و بروز این پدیده،عوامل متعددی دخیل هستند که بخش عمده آن به عدم تناسب در جذب دانشجو و ظرفیت اشتغال موجود در کشور باز می گردد.
ناصح عنوان کرد:بدون تردید با لحاظ کردن ساز و کاری که بر مبنای آن ورودی متقاصیان تحصیل در دانشگاه به فراخور و تناسب نیاز موجود کشور انجام پذیرد،تا حدود بسیاری احتمال بروز این عارضه را (حداقل در طبقه تحصیل کرده)کاهش خواهد داد.
این فعال کارآفرین در استان تهران عنوان کرد:اشباع دانشجویان و فارغ التحصیلان در برخی از رشته های دانشگاهی باعث شده تا عملا امکان اشتغال مرتبط با تحصیلات برای این گروه سلب شود.
وی افزود:بخشی از این عارضه با اتخاذ سیاست های هوشمندانه از سوی نهادهای ذیربط مرتفع می شود و بخش دیگر آن معطوف به فرهنگ سازی می شود که به واقع با نقش آفرینی خانواده ها و بخصوص والدین و پرهیز از فامیلی کردن رقابت ها و اجتناب از تنگ نظری ها و رقابت های ناسالم درون خانوادگی،بسیاری از چالش های ایچنینی مهار و کنترل خواهد شد.
ناصح گفت:علیرغم مشکلات موجود در عرصه توزیع و عرضه فرصت های شغلی در بسیاری از مشاغل کمبود و محدودیت نیرو نیز وجود دارد،اما متاسفانه برخی گمان می کنند موفقیت آنها به رشته هایی اسم و رسم دار خلاصه می شود که در سطح افکار عمومی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی افزود:گرایش به رشته های مهارتی و تشویق والدین به تحصیل در چنین حوزه هایی،نه تنها نیاز کشور را مرتفع می کند بلکه شرایط و بستر لازم را برای برخورداری از فرصت های شغلی هر چه بیشتر نیز میسر خواهد کرد.

متولدین دهه هفتاد، صفوف تقاضای اشتغال را طولانی تر می کنند ؟

فهیمه نظر پور،دانش آموخته رشته اقتصاد با بیان پیامدهای منفی،مخرب و ویران کننده بیکاری در کشور گفت:بدون تردید،این معضل به یکی از جدی ترین دغدغه های خانواده ها در طول سالیان اخیر تبدیل شده و در صورت عدم اتخاذ راهکارهایی موثر برای برون رفت از آن،بر عمق ناهنجاری های اجتماعی واقتصادی افزوده خواهد شد.
وی افزود:برآوردهای برخی از  اقتصاددانان حاکی از این واقعیت است که در سال آینده احتمال مواجهه با موج جدید از بیکاری دور از ذهن نخواهد بود.
نظرپور گفت: بر اساس مطالعات انجام شده،به ازای هر ۱۰۰ دانشجوی پسر،۱۲۰ دانشجوی دختر به دانشگاهها وارد می شوند و این به معنای افزایش نرخ مشارکت زنان در آینده و بالارفتن تقاضای اشتغال و به تبع تشدید بیکاری در این قشر و طیف از جامعه خواهد بود.
وی افزود:از سوی دیگر متولدین دهه ۷۰ در هر دو قشر دختر و پسر در حال ورود به دایره متقاضیان اشتغال هستند و با توجه به بیکاری بخش قابل توجهی از متولدین دهه ۶۰، احتمال مواجهه با موج جدید از بیکاری در آینده غیر متحمل نخواهد بود.
نظر پور در خاتمه یادآور شد:می طلبد متولیان امر و دستگاه های دولتی،علاوه بر افزایش شغل به ارتقای درآمدهای شغلی نیز توجه کنند،درغیر اینصورت شاهد جوانانی خواهیم بود که پس از عبور از تنگناهای بسیار،و گشوده شدن گره اشتغال همچنان قادر به تامین معیشت مطلوب خویش نخواهند بود که عوارض و پیامدهای این نارسایی نیز به نوبه خود نگران کننده به نظر می رسد.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی