رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

نفت ایران

میزان خرید ۴ مشتری عمده آسیایی نفت ایران از این کشور در ماه دسامبر ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲ برابر شده است.

میزان خرید ۴ مشتری عمده آسیایی نفت ایران از این کشور در ماه دسامبر ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲ برابر شده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری دانشجو،  آمارهای دولتی و موسسات رصد کننده آمد و شد تانکرها نشان می دهد که میزان خرید ۴ مشتری عمده آسیایی نفت ایران از این کشور در ماه دسامبر ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲ برابر شده است.
به طور کلی، میزان واردات نفت این کشورها از ایران برای دومین ماه متوالی نسبت به  بالاترین رقم ثبت شده در ماه اکتبر کاهش داشته است. بر اساس آمارهای آژانس بین المللی انرژی، در ماه اکتبر میان واردات نفت این ۴ کشور از ایران به اندکی کمتر از ۲ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین رقم حداقل از سال ۲۰۱۰ تاکنون بود.

ایران صادرات نفت خود به ۴ مشتری آسیایی اش( هند، چین، کره و ژاپن) را در ماه دسامبر حدود ۶۰ درصد افزایش داده و به ۱٫۶۳ میلیون بشکه در روز رسانده است. به گفته منابع صنعتی، تهران در قبال افزایش خرید، به مشتریان نفتی خود تخفیف هایی را ارائه می دهد. بر اساس آمارهای وزارت دارایی ژاپن، قیمت نفت صادراتی ایران در ماه دسامبر به طور متوسط ۴۳ دلار و ۸۷ سنت در هر بشکه بوده که سومین نفت ارزان پس از نفت اکوادور و کلمبیا بوده است.

وزارت تجارت ژاپن روز سه شنبه آمارهایی رسمی را منتشر کرد که نشان می داد میزان واردات نفتش از ایران در ماه دسامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۴۰ درصد جهش داشته و به ۲۴۶ هزار و ۲۴۳ بشکه در روز رسیده است. واردات نفت چین از ایرا نیز ۳۰ درصد افزایش یافته و به ۶۸۹ هزار و ۵۳۰ بشکه در روز رسیده است .بدین ترتیب چین پس از ۳ ماه متوالی، مجددا جایگاه بزرگترین مشتری نفت ایران را از هند پس گرفته است.

واردات نفت هند از ایران نیز به ۵۴۶ هزار و ۶۰۰ بشکه در روز رسیده در حالی که خرید نفت کره جنوبی از ایران به ۴۱۰ هزار و ۳۸۷ بشکه در روز رسیده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی