رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

رادیاتور
اختراعی جدید در دنیای تاسیسات؛

ساخت رادیاتور با الهام از اوریگامی

محققان با الهام از اوریگامی رادیاتوری ساخته اند که در صورت نیاز کوچکتر یا بزرگتر می شود و به این ترتیب میزان انتشار گرما را باتوجه به محیط سریعتر یا کند تر می کند.

محققان با الهام از اوریگامی رادیاتور ساخته اند که در صورت نیاز کوچکتر یا بزرگتر می شود و به این ترتیب میزان انتشار گرما را باتوجه به محیط سریعتر یا کند تر می کند.

 به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از تک کرانچ، محققان مرکز گودارد اسپیس و دانشگاه یانگ بلژیک این رادیاتور را برای ماهواره ها ساخته اند.

دستگاه هایی که انسان در فضا به کار می برد در حال کوچکتر و سبکتر شدن هستند. از سوی دیگر انعطاف پذیری و فشردگی دستگاه نیز از موارد مهم است. در همین راستا برایان ایورسون پروفسور BYU و ریدج مولفورد دانشجوی کارشناسی ارشد رادیاتور ماهواره ای را با الهام از ویژگی های هنر اوریگامی ساخته اند که انتشار و حفظ گرما را به وسیله تغییر شکل دارد.

حسگرهای ماهواره در شرایط دمایی خاصی کارکرد ایده آل دارند اما حفظ سطح دما در کل روز برای ماهواره ها کاری مشکل است. در نیمی از زمان، مدار زدن آنها با نور خورشید مواجه هستند به همین دلیل با مشکل خنک کنندگی روبرو هستند.  نیم دیگر فرایند مدار زدن در سایه اتفاق می افتد که این امر به کاهش دما منجر می شود.

به هرحال  این رادیاتور جدید می تواند هنگامیکه دما بالاست، گسترده تر شود تا گرما سریع تر منتشر شود و در برابر سرما کوچکتر می شود تا گرمای بیشتری در خود نگهدارد.طرح فعلی این رادیاتور باتوجه به الگوی سه بعدی الماس ساخته شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی