رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

وزارت نیرو
از سوی وزیر نیرو اعلام شد؛

پروژه های آماده افتتاح وزارت نیرو در دهه فجر

وزیر نیرو؛ حمید چیت چیان، با تشریح پروژه های آماده افتتاح بخش های مختلف وزارت نیرو در دهه فجر گفت: بهره‌برداری از ۵ هزار و ۳۱۴ طرح آب و برق به ارزش ۱۲ هزار میلیارد تومان در ایام دهه فجر آغاز خواهد شد.

به‌گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبر صنعت برق ، “حمید چیت‌چیان” وزیر نیرو در نشست خبری امروز (یکشنبه) در ساختمان ستادی وزارت نیرو با گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر و یاد شهدای فجر آفرین و شهدای آتش نشان، با اشاره به پروژه‌های صنعت آب و برق که در این ایام به بهره‌برداری رسیده یا کلنگ زنی خواهند شد، اظهار داشت: هزینه پروژه‌های صنعت آب و برق که در دهه فجر به بهره برداری می‌رسند بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی ادامه داد: هزینه طرح‌هایی که در بخش آب و برق کلنگ زنی خواهد شد نیز ۲ میلیارد و ۵۸۷ میلیون یورو خواهد بود و ۵۰۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیز برای طرح‌هایی که جدیداً کلنگ زنی می‌شود انجام خواهد شد.

حمید چیت چیان اضافه کرد: مجموع طرح‌های وزارت نیرو که در این ایام به بهره برداری می‌رسند ۵ هزار و ۳۱۴ طرح است که ۴ هزار و ۸۶۰ طرح در بخش برق و ۴۵۴ طرح نیز در بخش آب خواهند بود.

پروژه‌های سد، آبیاری و زهکشی

وی ادامه داد: وزارت نیرو در ایام دهه فجر ۹ برنامه آبگیری سدهای جدید که کار احداث آن‌ها به پایان رسیده است را با حجم ۷۴۲ میلیون متر مکعب و یک میلیاردو ۱۸۶ میلیون متر مکعب حجم تنظیمی در برنامه خود دارد.

او با اشاره به اینکه ۱۵۰ مگاوات نیروگاه برقابی نیز در این سدها احداث شده یا خواهد شد افزود: به جز این‌ها، ۳ سد در استان‌های خراسان رضوی، اردبیل و مرکزی نیز که آبگیری آن‌ها به اتمام رسیده است به بهره برداری می‌رسند.

وزیر نیرو اضافه کرد: همچنین ۱۲ شبکه آبیاری و زهکشی با مساحت ۵۶ هزارو ۶۱۵ هکتار با اعتباری بالغ بر ۸۲۳ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد و دو شبکه آبیاری و زهکشی نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.

پروژه‌های آب و فاضلاب

وی با بیان اینکه در این ایام ۲۱ طرح آبرسانی نیز به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: ظرفیت تأمین آب این طرح‌ها ۴ هزارو ۲۴۹ لیتر بر ثانیه خواهد بود.

چیت‌چیان یاد آور شد: برای این ۲۱ طرح آبرسانی، ۲۷٫۵ کیلومتر تونل و ۴۵۷٫۳ کیلومتر خط انتقال اجرا شده، ۱۴۰ حلقه چاه حفر شده و ۶ ایستگاه پمپاژ نیز احداث شده و تعداد قابل توجهی تصفیه خانه به همراه این طرح‌ها به بهره برداری می‌رسد؛ برای این طرح‌ها، ۸۶۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در ۳۱ استان کشور اقدامات بسیار وسیعی برای آبرسانی روستایی به اجرا در آمده است گفت: در این دهه، ۳۹۱ مجتمع آبرسانی که ۱۳۷۵ روستا را تحت پوشش قرار خواهد داد به بهره برداری می‌رسد و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر جمعیت روستایی از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در این ایام ۲۲ طرح فاضلاب نیز به بهره برداری خواهند رسید افزود: در مجموع برای این ۲۲ طرح، ۹۹۱ میلیارد تومان برای خطوط انتقال و شبکه جمع آوری و ۱۱۳ میلیارد تومان برای احداث تصفیه خانه هاهزینه شده است.

پروژه‌های برق

حمید چیت چیان با بیان اینکه در ایام الله دهه فجر ۵ دستگاه پست ۴۰۰ کیلوولت، ۱۶ دستگاه پست ۲۳۰ کیلوولت، ۵۲ دستگاه پست ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت به بهره برداری خواهند رسید افزود: ۲۷ خط انتقال و فوق توزیع و بیش از ۴ هزارو ۱۹۰ شبکه توزیع برق نیز به بهره برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه در ایام فجر انقلاب اسلامی ۱۸ مگاوات نیروگاه خورشیدی، ۳۰ مگاوات نیروگاه بادی و ۴ طرح بهره وری و بهینه سازی مصرف انرژی نیز مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت گفت: همچنین دو نیروگاه مقیاس کوچک با ظرفیت ۱۶ مگاوات به همراه پروژه‌های برقرسانی ۵۲۵ روستا که ۶۲ روستا جمعیت بیش از ۲۰ خانوار و ۴۶۳ روستای کمتر از ۲۰ خانوار دارند، نیز توسط وزارت نیرو مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وزیر نیرو تاکید کرد: امسال دیگر روستای بیش از ۱۰ خانوار بدون برق نخواهیم داشت و ۳۱ روستا نیز از انرژی‌های تجدید پذیر برقدار می‌شوند.

پروژه‌های نیروگاهی

وی با بیان اینکه ۴۹۲ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی سمنگان، ۴۹۲ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان، ۴۹۲ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان با مجموع ظرفیت ۱۴۷۶ مگاوات به بهره برداری می‌رسند گفت: ۱۴۰۰ مگاوات نیروگاه بخاری هرمزگان، ۴۶۷ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی همدان، ۴۶۷ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک،۴۶۷ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی تبریز، ۴۶۷ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی بوئین زهرا و ۸۹۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد عملیات اجرایی خود را آغاز خواهند کرد.

چیت چیان با اشاره به اینکه گام بسیار بزرگی برای افزایش ظرفیت تولید برق کشور در سالجاری برداشته شده است افزود: این طرح‌ها در مجموع برای پروژه‌های برقی، ۸۵۵ میلیون یورو به اضافه ۳ هزارو ۲۳ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

وی ادامه داد: برای طرح‌های آب و فاضلاب نیز ۵ هزارو ۲۸۷ میلیارد تومان هزینه شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی