رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

آهن اسفنجی
به گزارش انجمن جهانی فولاد؛

ایران برترین تولیدکننده آهن اسفنجی

میزان تولید آهن اسفنجی جهان با ۸ درصد کاهش بوده ولی انجمن جهانی فولاد اعلام کرد که تولید آهن اسفنجی ایران در سال۲۰۱۶ با افزایش ۱۰ درصدی همراه بوده است.

میزان تولید آهن اسفنجی جهان با ۸ درصد کاهش بوده ولی انجمن جهانی فولاد اعلام کرد که تولید آهن اسفنجی ایران در سال۲۰۱۶ با افزایش ۱۰ درصدی همراه بوده است.
به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی و به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از مجله متال بولتن، تولید آهن اسفنجی ایران  ۱۶ میلیون و هزار تن بود و با این میزان تولید ایران به عنوان برترین تولیدکننده این محصول در سال گذشته میلادی شناخته شد.

 

بنابر گزارش انجمن جهانی فولاد (World Steel)، این افزایش تولید در ایران در حالی بود که میزان تولید جهانی آهن اسفنجی با ۸ درصد افت از ۵۸ میلیون و ۶۲ هزار تن در سال ۲۰۱۵ به ۵۴ میلیون و ۳ هزار تن در سال۲۰۱۶کاهش یافت.

 

افزایش تولید آهن اسفنجی ایران

این انجمن پیش بینی کرده که میزان تولید این محصول در ایران به دلیل افتتاح پروژه های اخیر و در راستای اجرای طرح های استانی فولاد که با هدف افزایش ظرفیت فولادسازی کشور در حال اجرا هستند، با روند افزایشی روبه رو شود.
کشور هند به عنوان دومین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان در سال ۲۰۱۶ با تولید ۱۴ میلیون و ۲۵ هزار تن ، شاهد کاهش ۱۲درصدی در تولید این محصول بود . در مدت مذکور تولید آهن اسفنجی در کشورهای دیگری همچون عربستان، مکزیک و قطر نیز با افت همراه شد.

 

آهن اسفنجی :

به گزارش ویکی پی جی آهن اسفنجی از احیای مستقیم سنگ‌آهن به‌دست می‌آید كه عیار آن بین ۸۴ تا ۹۵ درصد است.
احیا موجب حذف یا از بین رفتن اكسیژن در سنگ‌آهن شده و سنگ را به‌صورت شانه عسل یا ساختار متخلخل اسفنجی شكلی درمی‌آورد كه به‌همین دلیل بدان آهن اسفنجی می‌گویند.
معمولا آن را به شكل كلوخه یا گندله‌ای شكل نیز تولید می‌كنند و علاوه بر این به‌صورت فشرده و بریكت شده نیز تولید می‌شود كه بدان HBI )آهن بریكت شده گرم) می‌گویند كه معمولا از طریق فشرده كردن DRI در درجه حرارت حدودا ۶۵۰ درجه سانتیگراد به‌وجود می‌آید.
HBI شكل تغلیظ شده و فشرده DRI است كه برای انبار كردن و حمل‌ونقل آسان طراحی شده است DRI را می‌توان در كارخانه‌ها و واحدهای فولادسازی كه در آنجا در واحدهای احیا در كنار واحد فولادسازی‌ها صورت می‌پذیرد استفاده كرد
DRI در جهان یك ماده شارژ كاملا خالص و مرغوب محسوب می‌شود
در مقایسه با قراضه، مزایای استفاده از HBI/DRI یكپارچگی بیشتر آن در تركیب، عناصر مضره كمتر  به‌خاطر ماهیت متخلخل آن و مشكلات كمتر زیست‌محیطی آن است.

 

مزیت استفاده از آهن اسفنجی به‌جای قراضه

  • جایگزین بهتری برای قراضه در واحدهای فولادسازی EAF/IF است چون ماهیت آن هموژن بودن آن، بهره‌وری مطلوب و مصرف كمتر كك است.
  • این آهن را می‌توان جایگزین قراضه فولادی در كنورتور LD به‌عنوان یك خنك‌كننده كرد.
  • آتشگر نیست. دارای عناصر مضره یا زائد مانند مس، روی، قلع، كرومیوم، تنگستن، مولیبدنیوم و غیره كه معمولا در قراضه فولاد موجود است، نیست.
  • دارای سولفور و گوگرد كمتری است.
  • فرآیند DRI دارای توانایی استفاده از زغال نامرغوب با خواص واكنشی خوب است كه برای فولادسازی سنتی غیرقابل قبول است.
  • استفاده از DRI امكان مصرف قراضه نامرغوب به‌عنوان بخشی از مواد شارژی در فولادسازی الكتریكی بدون تاثیر بر كیفیت فولاد را میسر می‌سازد.

 

آهن اسفنجی ایران

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی