رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

صنایع سبز

نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان در هجدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز بعنوان تنها نماینده صنعت برق ایران حائز رتبه برتر شد و به خاطر آلایندگی کمتر این نیروگاه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مورد تایید قرار گرفته و از سوی معاون رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از اخبار صنعت برق، هجدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز در محل سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده یونیدو، نماینده GIZ آلمان و جمعی از صاحبان صنایع سبز برگزار شد.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای هجدهمین همایش ملی صنایع سبز که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به برخی رخدادهای مهم ماه های اخیر برای افزایش تعامل حوزه های اقتصادی و صنعتی با محیط زیست، گفت:برند صنایع سبز نوعی مشوق معنوی برای صنایع است زیرا امروز برای مردم و مشتریان صنایع بسیار مهم است که محصولات انتخابی آن ها، مخرب و آلاینده محیط زیست نباشد.

صنایع سبز به واحدهایی اطلاق میشود كه بر اساس معيارهای زيست محيطی انتخاب صنايع و بنا به تشخيص سازمان حفاظت محيط زيست تلاش قابل تقديری در طول سال انتخاب در راستای حفظ محيط زيست انجام داده باشد

ابتکار ضمن تشکر از کسانی که تلاش می کنند منحنی رشد اقتصادی از منحنی آلودگی جدا شود و کشور اقتصاد سبز داشته باشداز تمامی افراد و نهادهایی که برای رشد سبز، اشتغال، تولید، ارزش افزوده و اقتصاد مقاومتی همراه با حفظ محیط زیست در کشور تلاش می کنند تقدیر کرد.

سید محسن افتخاری مدیرعامل نیروگاه شهید محمد منتظری در حاشیه این همایش گفت: تا چند سال گذشته از جمله صنایع آلاینده در اذهان عمومی محسوب می گردیده که در طی پنج سال گذشته و پس از واگذاری به بخش خصوصی (شرکت پرشیان فولاد) در سال ۱۳۹۰ توانسته است امروز با افتخار در زمره صنایع سبز قرار گیرد. در ارزیابی امسال نیروگاه شهید محمد منتظری تنها نماینده صنعت برق در کشور است که این رتبه را کسب نموده است.

وی گاز سوز بودن کامل واحدها از اسفندماه ۹۱ تاکنون، توسعه ۳۵۰ هکتاری فضای سبز نیروگاه، ارسال آنلاین آنالایزرهای دود و پساب با محیط زیست، خرید انشعاب پساب و استفاده از آن در مصارف صنعتی و آبیاری گیاهان غیرمثمر، کاهش مصرف منابع و افزایش راندمان و در مجموع تعهد مدیریت و کارکنان نیروگاه به رعایت مسائل زیست محیطی را موجب کسب عنوان صنعت سبز برای نیروگاه دانست.

این نیروگاه در پنج سال گذشته و پس از واگذاری به هلدینگ پرشیان فولاد توانسته است در زمره صنایع سبز ایران قرار گیرد.

مهندس افتخاری در نهایت افزود: شرکت پرشیان فولاد با محوریت رهنمودی از بیانات مقام معظم رهبری: امروز در کشور رقابت مشروع و مقبول از نظر مردم و ما فقط رقابت برای خدمت کردن به مردم است ،آغاز بکار کرد و علاوه بر نیروگاه شهید محمد منتظری نیروگاه های زواره و سلطانیه را نیز در اختیار دارد و تلاش کرده است الگویی موفق از اقتصاد مقاومتی در کشور باشد.

همچنین در این همایش معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه فرآیند انتخاب و معرفی واحدهای خدماتی و صنعتی سبز از سال ۱۳۹۲ دچار تحول شده است، بیان کرد: ثبت نام به صورت خوداظهاری و داوطلبانه در سیستم وب، دریافت مستندات به صورت الکترونیکی و در نهایت شاخص گذاری و انتخاب بر اساس معیارهای علمی و منطقی فارغ از هر نوع سلیقه و عددگذاری و با بهره گیری از تایید نهادهای بین المللی همچون UNIDO و GIZ آلمان صورت می پذیرد.

دکتر سعید متصدی با تاکید بر اینکه امتیازدهی بر اساس اجتناب از هر گونه فرآیندهای غیرمتعارف در انتخاب واحدها است، گفت: هشت گروه صنعتی شامل صنایع غذایی و دارویی، نساجی و چرم دوزی، کشاورزی، بازیافت، برق و الکترونیک، کانی غیرفلزی، همچنین هفت گروه خدماتی در این رقابت مورد سنجش قرار می گیرند.

وی ادامه داد: فراخوان این همایش نیز از تیرماه امسال روی سایت سازمان حفاظت محیط زیست و سایت مدیریت سبز قرار داده شد و علاقمندان تا پایان مهرماه مهلت ثبت نام داشتند.

به گفته متصدی از مجموع ۴۱۴ واحد ثبت نامی، ۲۴۶ واحد صنعتی و ۱۶۸ واحد خدماتی بودند که در نهایت ۴ واحد نشان زرین، ۶۱ واحد نشان سیمین و ۱۴ واحد شایسته تقدیر شناخته شدند.

صنایع سبز
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی