رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

گاز ایران
تداوم مذاکره با اروپا، ژاپن، چین و کره جنوبی؛

تلاش ایران برای ورود به عرصه تولید ال ان جی

معاون مهندسی و توسعه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران؛ غلامرضا منوچهری، با اشاره به لزوم افزایش توان صادرات گاز به صورت ال ان جی گفت: با چند شرکت از اروپا، ژاپن، کره جنوبی و چین برای مشارکت در اجرای طرح ال ان جی * (گاز طبیعی مایع) در ایران در حال مذاکره ایم.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، «غلامرضا منوچهری» گفت: اجرای طرح های ال ان جی (گاز طبیعی مایع) در دستور کار شرکت ملی نفت قرار دارد و امیدواریم تا چند ماه آینده تصمیم نهایی در این باره گرفته شود.

با توجه به محدودیت انتقال گاز از طریق خط لوله، بخشی از صادرات گاز ایران به مناطق دوردست باید به صورت ال.ان.جی و از مسیر دریا انجام شود که تحقق آن به ایجاد زیرساخت ها و تامین تجهیزات ویژه نیاز دارد.
ال ان جی به گاز طبیعی اطلاق می شود که برای ذخیره سازی یا حمل و نقل در حجم زیاد به حالت مایع تبدیل شده است.
بیش از ۳۰ درصد تجارت گاز دنیا از طریق ال.ان.جی صورت می گیرد و این صنعت پیوسته در حال گسترش است اما روند اجرای این طرح ها در ایران مناسب نیست که علت اصلی آن به فقدان فناوری های نوین و اعمال تحریم ها بازمی گردد.
پس از رفع تحریم ها، گام هایی برای راه اندازی طرح های ال ان جی برداشته و مذاکراتی نیز با شرکت های بین المللی برای ساخت این مجتمع ها در ایران انجام شده است.
مهمترین طرح ال.ان.جی کنونی «ایران ال.ان.جی» نامیده می شود که به علت تحریم، روند اجرای آن متوقف شده بود.
ظرفیت تولید گاز ایران اکنون به بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که قرار است تا سه سال آینده به بیش از یک میلیارد مترمکعب افزایش یابد.
با توجه به وضعیت مصرف در داخل کشور، بررسی ها از امکان صادرات روزانه دستکم ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز به بازارهای هدف حکایت دارد که بخشی از آن از طریق خط لوله به کشورهای همسایه و مسیرهای نزدیک صادر می شود.
البته برای حضور در بازار گاز شرق آسیا و غرب اروپا، به دلیل هزینه های هنگفت امکان کشیدن خط لوله وجود ندارد، بر این اساس باید گاز صادراتی به شکل ال ان جی و از طریق شناورهای ویژه حمل شود.

خبر مشابه در مورد ال ان جی

 

 

 

فیلم مربوط به ال ان جی

ال ان جی
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی