رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

صادرات دانش بنیان

معاون دفتر توسعه کسب و کار بین‌الملل معاونت علمی ریاست جمهوری؛ مسعود حافظی، از تسهیل صادرات محصولات دانش‌ بنیان به حوزه آفریقا خبر داد و گفت : پتانسیل صادرات محصولات و فناوری های ساختمانی، تامین انرژی به خصوص برق، زیرساخت های فناوری اطلاعات و همچنین حوزه مواد پیشرفته و تجهیزات آزمایشگاهی به آفریقا وجود دارد.

به گزارش گروه تولید و تجارت ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسعود حافظی گفت: با حمایت های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری و با راه اندازی پایگاه صادراتی منطقه آفریقا با محوریت کشور اوگاندا، صادرات محصولات دانش‌ بنیان و همچنین حضور دو کارگزار تجاری برون مرزی در کشورهای کنیا و آفریقای جنوبی تسهیل می‌ شود.

وی افزود: حوزه آفریقا یکی از حوزه های با پتانسیل بالا برای ورود محصولات دانش‌ بنیان ایران است، آفریقا مشتمل بر ۵۴ کشور و بالغ بر ۱٫۱ میلیارد نفر جمعیت دارد که همیشه مورد توجه کشورهای اروپائی و شرق آسیا بوده است.

به گفته حافظی، متأسفانه ورود محصولات ایران چه در بخش دانش‌ بنیان و چه در بخش غیر دانش‌ بنیان به این حوزه، مطلوبیت لازم ندارد و تعریف برنامه ‌های عملیاتی با هدف کسب سهم مطلوبی از این بازار ضروری است.

وی تصریح کرد: با توجه به تأکید معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری مبنی بر لزوم ورود محصولات دانش بنیان به منطقه آفریقا و افزایش حضور بنگاه ‌های دانش بنیان در کشورهای آفریقایی، این دفتر با همکاری بخش خصوصی اقدام به راه اندازی پایگاه صادراتی در منطقه و با محوریت کشور اوگاندا کرده است.

معاون دفتر توسعه کسب و کار بین المللی معاونت علمی بیان کرد: این پایگاه قرار است مسیر ورود محصولات دانش بنیان به ویژه در حوزه مواد پیشرفته و تجهیزات آزمایشگاهی را از طریق ارائه خدمات تحقیقات بازار و بازاریابی محصولات به منطقه تسهیل کند.

وی با بیان این که یکی دیگر از سیاست های دفتر در ایجاد زیرساخت توسعه صادرات محصولات دانش بنیان بهره گیری از ظرفیت ایجاد شده توسط تجار و بازرگانان ایرانی مقیم منطقه آفریقا است، گفت: در این راستا دو کارگزار مستقر در کنیا و آفریقای جنوبی آمادگی خود را برای همکاری با معاونت و کمک به بنگاه ‌های دانش بنیان در ورود به بازار منطقه آفریقا اعلام کرده اند.

حافظی افزود: با توجه به رشد اقتصادی آفریقا و توسعه فعالیت های عمرانی در اغلب کشورهای آفریقایی، پتانسیل صادرات محصولات و فناوری های ساختمانی، تامین انرژی به خصوص برق، زیرساخت های فناوری اطلاعات در حوزه گردشگری و بانکداری از نیازهای اساسی این منطقه است که می‌ تواند مورد توجه شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.

وی در ادامه اظهار کرد: کمیسیون‌ های مشترک ایران و آفریقای جنوبی به طور مرتب و سالانه در حال برگزاری است و دوازدهمین اجلاس نیز در سال ۱۳۹۴ در تهران برگزار شد و موافقتنامه تبادل علم و تکنولوژی نیز در آن به امضای طرفین رسیده است.

موضوعات قابل ورود شرکت های دانش بنیان

به گفته حافظی، از دیگر موضوعات قابل ورود شرکت های دانش بنیان به این بازار، ارائه خدمات مهندسی جهت احداث پالایشگاه و خطوط مونتاژ خودروهای صنعتی است، حجم مبادلات تجاری دو کشور طی ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۵ حدود ۳۳ میلیون دلار بوده که در سال ۹۵، این تراز تجاری به نفع ایران مثبت شده و ایران با صادرات ۲۱٫۳ میلیون دلار انواع کالا و به خصوص در حوزه صنعت برق، موفق به توسعه صادرات به آفریقای جنوبی شده است.

وی خاطرنشان کرد: وجود دو مرکز درمانی ایرانی با عناوین ایران کلینیک و پاک رود در آفریقای جنوبی زمینه را برای صادرات کالاهای حوزه سلامت از طریق سازمان هلال احمر تا حدی میسر کرده و توافقاتی جهت ثبت دارو و صادرات آن به این کشور نیز صورت گرفته است.

حافظی ادامه داد: شرکت های دانش‌ بنیان علاقه مند به ورود به منطقه آفریقا می‌ توانند از طریق تماس مستقیم با واسطه های صادراتی که در پایگاه اینترنتی کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری به آدرس www.tesc.ir آمده است و یا از طریق تماس با دفتر توسعه کسب و کار بین الملل با جزئیات خدمات این واسطه‌ها آشنا شوند.

معاون دفتر توسعه کسب و کار بین المللی معاونت علمی گفت: سایر تجار و بازرگانانی ایرانی مقیم در کشورهای هدف صادرات محصولات دانش بنیان نظیر کشورهای حوزه آمریکای لاتین و جنوبی، حوزه آفریقای غربی، حوزه خلیج فارس، حوزه آسیای میانه و همچنین حوزه شرق و جنوب شرق آسیا که علاقه مند به تجارت در حوزه کالاها و خدمات دانش بنیان ایران هستند، می‌ توانند در این زمینه با دفتر توسعه کسب و کار بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همکاری تعریف کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی