رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

سیستم کنترل هوشمند

سمینار ارائۀ نحوۀ عملکرد و نتایج صرفه­ جویی آب، برق و گاز حاصل از نصب سامانۀ کنترل هوشمند سرمایشی، گرمایشی و تهویۀ مطبوع در ساختمان معاونت امور انرژی وزارت نیرو، ازسوی سابا برگزار شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی و به نقل از روابط­ عمومی سازمان بهره ­وری انرژی ایران (سابا)، به­ منظور بررسی ارزیابی و اثربخشی راه ­کارهای کنترل و پایش تأسیسات سرمایشی و گرمایشی در ساختمان معاونت امور انرژی وزارت نیرو، سابا اقدام به برگزاری سمینار نحوۀ عملکرد و نتایج صرفه­ جویی آب، برق و گاز حاصل از نصب سامانۀ کنترل هوشمند سرمایشی، گرمایشی و تهویۀ مطبوع در تاریخ ۳ بهمن ­ماه سال جاری در سالن شهید مطهری سازمان بهره ­وری انرژی ایران نمود.

براساس این گزارش: در این سمینار نمایندگان شرکت پیشران انرژی به ارائۀ گزارشی درخصوص مراحل کار پروژۀ بهبود کارآیی انرژی و سامانۀ کنترل هوشمند سیستم گرمایشی، سرمایشی و تهویۀ مطبوع در ساختمان معاونت امور انرژی وزارت نیرو پرداختند. این ساختمان که با مساحت تقریبی ۷۰۰۰ مترمربع در پژوهشگاه نیرو واقع شده است، مجهز به سیستم­ های گرمایشی و سرمایشی مرکزی شامل دیگ­های آب گرم و چیلرهای تراکمی است.

نتایج اثر سیستم کنترل هوشمند سرمایشی، گرمایشی و تهویۀ مطبوع

بنابر این گزارش: ارتقاء سیستم کنترل هوشمند گرمایشی موجود و نصب سامانۀ مانیتورینگ هوشمند سیستم گرمایش ساختمان، کنترل هوشمند چیلر، سامانۀ کنترل رادیویی فن­کوئل­ ها و سیستم مانیتورینگ، سامانۀ کنترل هوشمند برج­ های خنک ­کن و نصب VSD برروی فن برج­ ها، سامانۀ کنترل هوشمند هواسازها و نصبVSD برروی فن هواسازها ازجمله اقدامات انجام شده توسط شرکت پیشران انرژی در ساختمان معاونت انرژی وزارت نیرو است.

به نقل از این گزارش: ساختمان معاونت امور انرژی مجهز به دو دیگ آب گرم که هرکدام دارای مشعلی به ظرفیت kcal/hl1.000.000 بوده ­اند که درحال حاضر با استفاده از سامانۀ کنترل هوشمند گرمابان، صرفه­ جویی ۴۰ درصدی در مصرف گاز دیگ ­ها به ­دست آمده است.

هم ­چنین در موتورخانۀ این ساختمان سه دستگاه چیلر تراکمی هرکدام به ظرفیت۱۵۰تن تبرید وجود دارد که چیلرهای موجود قبل از اجرای راه­کارهای صرفه­ جویی به­ صورت دائم کار در کل طول شبانه­ روز در فصول گرم و سرد سال کار می­کردند که با نصب سامانۀ کنترل هوشمند، امکان کنترل کارکرد چیلرها باتوجه­به دمای هوای بیرون ساختمان و خاموش یا غیرفعال نمودن آن­ ها در ساعات غیرکاری و یا در روزهای تعطیل فراهم شده است.

این گزارش می ­افزاید: با کمک سیستم مانیتورینگ رادیویی فن ­کوئل ­ها در این ساختمان امکان تحلیل شرایط دمایی به تفکیک هر اتاق فراهم شده است. ضمناً به کمک استفاده از درایو کنترل دور در فن برج ها امکان صرفه­ جویی۴۰ % در برق مصرفی این فن­ ها به­ وجود آمده است. هم­ چنین با نصب کنتور آب برروی ورودی آب برج­ های خنک­ کن و انجام محاسبات مربوطه مشاهده شده است که به کمک این سامانه تا ۳۵% در آب مصرفی برج ­های خنک ­کن صرفه­ جویی صورت می ­گیرد.

لازم به ذکر است با به ­کارگیری این اقدامات در راستای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی به میزان۱۵۱۲۰۰ کیلووات ساعت در سال در برق، ۵۶۰۰۰ مترمکعب در سال در گاز و ۴۷۷۰۰۰ لیتر در میزان آب، صرفه ­جویی خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی