رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

آب‌های زیرزمینی

وزیر نیرو احتمال تغییر بهای آب و برق در سال آتی را منتفی ندانست و گفت: احتمال تغییر قیمت آب‌ و برق وجود دارد و برای تغییر بهای آب و برق در سال ۹۶ تابع قانون بودجه هستیم.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو صبح امروز در نشستی خبری اظهار داشت: در ایام دهه فجر امسال ۹ برنامه آبگیری سدهای جدید را خواهیم داشت که در مجموع ۷۴۲ میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب دارند و یک میلیارد و ۱۸۶ میلیون مترمکعب آب را می‌توانند در طول یک سال تنظیم کنند.

وی افزود: با آبگیری از این ۹ سد ۱۵۰ مگاوات امکان تولید برق در نیروگاههای برق آبی کشور فراهم می‌شود.

چیت‌چیان تصریح کرد: هیچ برنامه‌ای وزارت نیرو برای افزایش بهای مصرفی آب و برق در سال جاری ندارد و برای سال آینده نیز تابع قانون بودجه سال ۹۶ هستیم که هنوز به تصویب نرسیده است.

وزیر نیرو از افتتاح ۱۲ شبکه آبیاری و زهکشی در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: همچنین دو شبکه آبیاری و زهکشی در این ایام کلنگ‌زنی می‌شوند.

وی افزود: در دهه فجر امسال ۲۱ طرح آبرسانی با مجموع ظرفیت ۴۲۴۹ لیتر بر ثانیه افتتاح خواهد شد و اقدامات وسیعی در خصوص آبرسانی روستایی صورت گرفته که در دهه فجر امسال ۳۹۱ مجتمع روستایی به بهره برداری می‌رسند.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این مجتمع‌های روستایی ۱۳۷۵ روستا با جمعیت یک‌میلیون و ۱۴۵ هزار نفر از نعمت آب مطلوب برخوردار می‌شوند.

وزیر نیرو از به بهره برداری رسیدن ۲۲ طرح فاضلاب در دهه فجر خبر داد و گفت: همچنین در این ایام ۵ پست برق ۱۴ کیلوولت؛ ۱۶ پست ۲۳۰ کیلوولت و ۵۷ پست ۱۳۲ کیلوولت و ۶۳ کیلوولت به بهره برداری می‌رسد.

وی افزود: ۱۸ مگاوات نیروگاه خورشیدی؛ ۳۰ مگاوات نیروگاه بادی و ۲ نیروگاه مقیاس کوچک به‌مجموع ۱۶۴ مگاوات در این ایام بهره برداری می‌شود.

وزیر نیرو از مذاکرات متعدد شرکت‌های خارجی با وزارت نیرو جهت سرمایه گذاری در ایران خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری سرمایه گذاری ۲ میلیارد یورویی خارجی در صنعت برق کشور نهایی می‌شود که این رقم مجموع سرمایه‌های جذب‌شده در تولید برق کشور در پروژه‌های متعدد است که یا تاکنون قراردادهایش نهایی شده یا تا پایان سال به قرارداد می‌رسند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی