رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
  • الأحد ۱۹ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 9 August

معدن

۱۴تن از اقتصاددانان، جامعه شناسان و فعالان بخش معدن چهارشنبه گذشته با حضور در مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو از نزدیک با فرآیند استخراج، فراوری و تولید شمش فولاد آشنا شدند و به توانمندی های معدن به عنوان پتانسیلی برای رشد اقتصادی کشور و همچنین تولید ثروت اشاره کردند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی و به نقل از پورتال سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ، در این بازدید که به همت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) برگزار شد، اقتصاددانان سرشناس کشور برای اولین بار راهی معادن بزرگ سنگ آهن شدند و با حضور در معادن چادرملو، چاه گز و چغارت چرخه تولید سنگ آهن، کنسانتره و گندله سازی را از نزدیک مشاهده کردند.

در این برنامه که سه روز به طول انجامید، تجربه برخی از حاضران در سفر را مکتوب کرده ایم تا نگاه آنان را در خصوص استعداد و نقش بخش معدن برای تبدیل شدن به یکی از پیشران های رشد اقتصادی را جویا شویم.

از نظر این اقتصاددانان، بخش معدن قادر است تا با توجه به تخصص و توانایی هایی که در بدنه خود دارد با کمترین آسیب به سازمان جهانی تجارت بپیوندد و موجب رشد صادرات غیر نفتی شود. با توجه به اهمیت نظر این کارشناسان اقتصادی کشور با چند تن از آنان در خصوص دستاوردهای این بازدید به گفت و گو نشسته ایم.

موسی غنی نژاد: نقش معدن در اقتصاد فراتر از تصور من بود

این سفر بازدید خیلی خوب و سازماندهی شده و برنامه ریزی منظم داشت.

برای ما اقتصاددانان که بیشتر در کتاب و قلم هستیم و از کارخانه ها خوانده ایم ، خیلی آموزنده بود از این بابت که معادن چگونه کار می کنند.

در این سفر بخصوص شرکت چادرملو که مراحل مختلف استخراج سنگ آهن تا رسیدن به فولاد در یک مجموعه وجود داشت، را نشان داد جالب بود.

این سفر برای من خیلی خوب بود و خیلی ها چیزها یاد گرفتم و لازم می دانم که از ایمیدرو بابت این سفر تشکر کنم. در این سفر به جز من همگی اقتصاددانان بازدید کننده هم خوشحال بودند.

تداوم این برنامه ها خوب است.

یکی از اشکالات ما این است که فعالیت هایی که در کشور انجام می شود، به خوبی انعکاس ندارد. بهتر است در این سفر از مطبوعات هم حضور داشته باشند چون می تواند به روشن شدن افکار عمومی بیشتر کمک کند و مفید باشد.

با توجه به اطلاعاتی که متخصصان و مسئولان معادن دادند ، بخش معدن می تواند در اقتصاد بسیار تاثیرگذار باشد.

به نظر من نقش بخش معدن در اقتصاد مهم از آن چیزی است که فکر می کردم؛ اکنون تصور من از بخش معدن عوض شده است.

بسیاری از مردم فکر می کنند معادن کشور فقط نفت و گاز است و از بقیه معادن تصوری ندارند؛ در این سفر برای من مشخص شد که بخش معدن می تواند سهم و نقش بیشتری در اقتصاد کشور داشته باشد.

به احتمال زیاد معادن غنی در کشور داریم اما اطلاعاتی از آنها نداریم که لازم است اکتشافات معدنی توسعه یابد و بیشتر شود چون در تولید و رشد اقتصادی کشور می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

سیدکاظم اورعی: اقتصاد به معدن امیدوار شد

امیدوارم این سفر کمکی کند تا پتانسیل های بالای اقتصادی معادن به مردم و مسئولان شناسانده شود. اقتصاددانان کشور با رویت معادن به این بخش ایمان آوردند.

تداوم این سفر و این قبیل برنامه ها عالی است و از ۲ جهت اهمیت دارد ؛ هم برای بازدیدکننده ها و هم بازدید شونده ها حائز اهمیت و مفید است.

معادن اغلب در نقاط دور افتاده کشور واقع هستند و من در این سفر موفق شدم شمار زیادی از دانشجویانم را ببینم و آنها هم مرا دیدند و هیجان زده شدند که این مسئله قوت قلبی است برای آنها.

یک سوم اقتصاد ایران وابسته به بخش معدن است و اینکه گفته می شود سهم بخش معدن در اقتصاد کم و در حد ۱٫۵ درصد است، درست نیست. وابستگی اقتصاد ایران به بخش معدن بیش از ۳۰ درصد است.

بخش معدن می تواند اقتصاد را از رکود خارج و شکوفا کند. برای شکوفایی اقتصاد ایران راهی جز این وجود ندارد که به بخش معدن اتکا کنیم.

محمدرضا بهرامن: نگاه کلان اقتصاددانان به توسعه معدن کمک می کند

حضور اهالی معدنکاری با اهالی علم و تخصص اقتصادی در واحدهای اجرایی بخش معدن می تواند مسیر را برای تصمیم سازان و تصمیم گیران هموارتر کند. چون برخی از آنها تقریبا با فعالیت های بخش معدن آشنایی نداشتن و این بازدید باعث شد تا این نگاه را در دیدگاه های خود عجین کنند.

وقتی یک اقتصاددان نگاه کلان اقتصاد را دربخش معدن می بیند ، تاثیر بسیار زیادی دارد. تا نتوانیم اثربخشی معدن در اقتصاد نشان دهیم، موفق نخواهیم بود.
تداوم سفرها بسیار موثر است. فقط به یک بازدید نمی توان اکتفا کرد.
باید در این سفرها، فضاهایی را که بخش خصوصی سرمایه گذاری و ایجاد کرده است، در معرض دید قرار گیرد . معدن می تواند تنها اقتصاد موجود برخی مناطق کشور باشد که اثر آن توسط اقتصاددانان مشاهده شود.

کشورها مزیت های خود را بر پایه همان موجودیت اعلام می کنند.

کشور ما دارای معادن زیادی است و وجود این منابع در هر کشوری تصمیم سازان را مجاب می کند در استفاده از مزیت هایش بهترین بهره برداری را داشته باشد.

وقتی ما منابع معدنی داریم، می توانیم با استفاده از انرژی فراوان موجود در کشور، ارزش افزوده زیادی از آن ایجاد کنیم و به نفع اقتصاد کشور گام برداریم.

در حال حاضر ارزان ترین سرمایه گذاری، استفاده از همین منابع و امکانات خدادادی است.

مهدی عسلی: اشتغالزایی و رشد اقتصادی؛ دو مزیت بخش معدن است

بازدید اقتصاددانان از معادن استان یزد، برنامه ای سازماندهی شده، منظم و مدیریت شده بود.

این بازدید برای ما بسیار امیدوارکننده بود به ویژه اینکه قرار است معادن دیگری از استان های دیگر هم مورد بازدید قرار گیرد.

جای تشکر از مسئولان برنامه ریز و همچنین مدیران شرکت های معدنی دارد که توضیحات و نکات مهمی را در خصوص بخش معدن بیان کردند.

سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی اکنون کمتر از ۲ درصد است اما با توضیحاتی که مدیران مجموعه های معدنی در این بازدید دادند، به دلیل مزیت های فراوانی که در بخش معدن کشور وجود دارد، می تواند سودآور باشد.

با استفاده از مزیت ها می توان با ایجاد ارزش افزوده، سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی را به سرعت افزایش داد ضمن اینکه این بخش می تواند اشتغال مستقیم و غیرمستقیم زیادی برای کشور ایجاد کند به طوری که به ازای ایجاد هر شغل مستقیم در بخش معدن بین ۵ تا ۱۷ شغل غیرمستقیم پیش بینی شده است.

علی دینی ترکمان: معدن توسعه را یک گام به جلو می برد

در چادرملو امکانات رفاهی مشهود بود که این مسئله نشان می دهد اگر واحدهای صنعتی از کوچک

مقیاس به بزرگ مقیاس تاسیس شوند، می توان امکانات رفاهی را برای مدیران و کارکنان مجموعه فراهم کرد.

همچنین در چادرملو چرخه استخراج سنگ آهن و مراحل تبدیل آن به کنسانتره، گندله و شمش جالب بود.

از نظر آمایش اینکه در جای کم آبی مانند استان یزد، کارخانه فولاد احداث می شود؛ کارشناسان ذیربط باید بگویند اما تکمیل زنجیره قابل توجه و قابل تحسین بود.

از نظراستخراج سنگ آهن، تجهیزات و ماشین آلات خوب بود اما هنوز با استانداردهای جهانی فاصله داریم.

نکته مهم این است که وقتی ما از نظر تجهیزات حفاری و ماشین آلات مورد نیاز بخش معدن که عمدتا وارداتی ا