رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

نیروگاه‌های برق
معاون چیت‌چیان خبر داد؛

افزایش قرارداد احداث نیروگاه برق

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو؛ علیرضا دائمی، با اشاره به افزایش عقد قرارداد احداث نیروگاه برق با شرکت های خارجی گفت، تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیارد یورو قرارداد ساخت نیروگاه برق در ایران امضا شده و در ادامه همین روند افزایشی قراردادی با شرکت «یونیت اینترنشنال» تا پایان امسال امضا می‌شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا دائمی در تشریح مهمترین قراردادهای امضا شده در صنعت برق پس از لغو تحریم ها، گفت: تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیارد یورو قرارداد ساخت نیروگاه برق در ایران با شرکت هایی از آلمان، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی امضا شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با اشاره به نهایی شدن قرارداد تامین توربین و احداث نیروگاه برق با شرکت زیمنس آلمان، تصریح کرد: علاوه بر این تفاهم نامه‌ای هم با شرکت بین‌المللی یونیت برای ساخت نیروگاه برق امضا شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در کنار زیمنس، یونیت اینترنشنال، قراردادهایی هم با دو شرکت روسی برای احداث نیروگاه جدید و بازتوانی نیروگاه‌های موجود برق امضا شده است، اظهار داشت: در مجموع ارزش قراردادهای امضا شده برای توسعه و افزایش ظرفیت تولید برق کشور به حدود ۱۰ میلیارد یورو می‌رسد.

وی در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر موافقت دستگاه‌های نظارتی برای امضای قرارداد نهایی احداث نیروگاه با شرکت یونیت اینترنشنال، بیان کرد: پیش بینی می‌شود با توجه به مذاکرات انجام گرفته قرارداد نهایی با این شرکت بین‌المللی تا پایان امسال در صنعت برق کشور امضا شود.

شروط ساخت نیروگاه برق

دائمی با تاکید بر اینکه در تمامی قراردادهای ساخت نیروگاه جدید برق دو شرط استفاده بیش از ۵۰ درصدی از سهم سازندگان و صنعتگران ایرانی و انتقال دانش فنی و فنآوری‌های نوین در صنعت برق دیده شده است، تاکید کرد: قرارداد یونیت هم از این دو اصل کلی مستثنی نبوده و در قرارداد با این شرکت بین‌المللی تمامی الزامات تعیین شده رعایت خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با بیان اینکه تاکنون از بین شرکت‌های خارجی، آلمانی‌ها بیشترین مشارکت را در ساخت و توسعه صنعت برق ایران در دوران پسابرجام داشته اند، تاکید کرد: درباره توافق با شرکت یونیت اینترنشنال هم باید گفت که با این شرکت تاکنون تفاهم نامه امضا شده و هنوز قرارداد رسمی بین ایران و این شرکت بین‌المللی منعقد نشده است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: برای امضای قرارداد نهایی با شرکت یونیت اینترنشنال قطعا تمامی مصالح و منافع ملی در صنعت برق کشور رعایت خواهد شد.

دائمی همچنین با تشریح ۳ سناریوی جذب فاینانس در صنایع آب و برق، گفت: برنامه جذب ۱۳.۲ میلیارد یورو منابع مالی خارجی به این روش، در دستور کار است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی