رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

نفت
دست اندرکاران بازار انرژی در چین؛

در سال ۲۰۱۷ چین خرید نفت از ایران را افزایش می دهد

دست اندرکاران بازار انرژی در چین اعلام کرده اند که به دلیل افزایش سرمایه گذاری های این کشور در خرید نفت از ایران، واردات نفت چین از ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی افزایش چشمگیرتری خواهد داشت.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، شرکت های نفتی چین درصدد هستند تا در هر سه ماهه سال جاری میلادی در مقایسه با دوران مشابه سال ۲۰۱۶ میلادی بین سه تا چهار میلیون بشکه نفت بیشتر از ایران خریداری کنند.

داده های اداره کل گمرک چین نشان می دهد که این کشور به طور میانگین در سال ۲۰۱۶ میلادی روزانه ۶۲۰ هزار و ۲۶۰ بشکه نفت از ایران وارد کرده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی بیانگر ۱۸ درصد افزایش است.

با این حساب بر اساس ارقامی که گمرک چین به تازگی منتشر کرده است با افزایش این میزان نفت، واردات چین از ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی بین پنج تا هفت درصد بیشتر خواهد شد.

ایران به عنوان یکی از اعضای مهم اوپک در ماه نوامبر موفقیت بزرگ دیگری هم کسب کرد که بر اساس آن بتواند تولید نفت خود را افزایش دهد.

چین به شرکت های خصوصی و پالایشگاه های بخش های غیردولتی اجازه خریدهای بیشتر نفتی داده است و از سوی دیگر با ساخت نیروگاه های بیشتر، واردات نفتی چین از کشورهای دیگر بیشتر هم خواهد شد.

خریداران نفت در چین

گزارش ها حاکی است که شرکت های نفتی «ساینوپک» و «جوهای جنرونگ» چین از خریداران بزرگ نفتی ایران به دنبال توافقنامه هایی برای سال جاری میلادی با شرکت ملی نفت ایران هستند.

این گزارش ها از قول منابع مطلع خاطرنشان می سازد که در صورت حصول این توافقات این دو شرکت بزرگ نفتی مجموعا روزانه ۵۰۵ هزار بشکه نفت از ایران خریداری خواهند کرد.

شرکت ساینوپک که سال ۲۰۰۹ برای توسعه میدان نفتی یادآوران توافقی با ایران امضا کرد و هم اکنون تولیدش در این میدان به ۱۶۰ هزار بشکه در روز رسیده، درصدد است در سال جاری میلادی برداشت از این میدان را افزایش دهد.

همچنین اعلام شده است که ساینوپک در هر سه ماه سالجاری می تواند تا چهار میلیون بشکه نفت از یادآوران برداشت کند و میزان برداشت شرکت «سی ان پی سی» چین هم از میدان آزادگان شمالی در این مدت حدود سه میلیون بشکه برآورد شده است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی