رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

علی اکبر مهاجری
معاون تحقيقات و منابع انساني وزير نيرو؛

يک درصد درآمد وزارت نيرو صرف پروژه های تحقيقاتی می شود

معاون تحقيقات و منابع انسانی وزير نيرو؛ علی اکبر مهاجری، با تاکید بر توجه به بخش تحقيقات گفت: پژوهشگاه نيرو در طرح های تحقيقاتی جايگاه خود را پيدا کرده و يک درصد درآمد وزارت نيرو صرف پروژه های تحقيقاتی در صنعت آب و برق می شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از پايگاه اطلاع رسانی وزارت نيرو (پاون)، مهندس “علی اکبر مهاجری” معاون تحقيقات و منابع انسانی وزير نيرو روز سه شنبه در سومين همايش ارتباط صنعت برق با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در سالن همايش های خليج فارس پژوهشگاه نيرو با اشاره به تاکيد مقام معظم رهبری بر بودجه تحقيقات برای تمام سازمان ها و وزارتخانه ها گفت: وزارت نيرو به تمام شرکت های زير مجموعه خود ابلاغ کرده تا يک درصد درآمد شرکت خود را در بخش تحقيقات هزينه کنند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اينکه اگر تجهيزات خارجی خريداری می شود به همراه فناوری آن باشد تا در آينده خودمان بتوانيم آن محصول را توليد کنيم، افزود: پژوهش و فناوری موجب افزايش رقابت در بازار، کاهش هزينه، افزايش درآمد، افزايش سرعت کار، عامل ايجاد خود اتکايی و استقلال کشور خواهد بود.

وي با اشاره به اقدامات وزارت نيرو در خصوص سياست های کلی علم و فناوری (ابلاغی از سوی رهبر انقلاب) گفت: تهيه سند چشم انداز بخش آموزش ، تحقيقات و فناوری وزارت نيرو برای افق سال ۱۴۰۴ تدوين شده است.

علی اکبر مهاجری از تثبيت نظام تحقيقات به عنوان مهم ترين اتفاقات انجام شده در دولت يازدهم ياد کرد و در ادامه گفت: پژوهشگاه نيرو در طرح های تحقيقاتی جايگاه خود را پيدا کرده و منابع آب نيز بايستی مراکز توسعه فناوری بخش آب کشور را توسعه دهد.

وی ادامه داد: تعيين چالش ها و مشکلات کليدي، ‌تعيين راهکارهای پژوهشی برای رفع چالش ها و مشکلات ، اولويت بندي اجرای راهکارهاي تعيين شده، تعريف و اجرای پروژه ها بر مبنای اولويت بندی، مديريت و راهبری پروژه ها و بکارگيری نتايج پروژه های تحقيقاتی بخشی از فرآيند تعيين اولويت های تحقيقاتی وزارت نيرو در سطوح مختلف ( شرکت، ملی، بخش) با رويکرد نگاه به آينده در شناخت مشکلات و راه حل ها است.

معاون تحقيقات و منابع انساني وزير نيرو در خصوص اعتبارات تحقيقاتی واعتبارات تکليفی ماده ۵۶ قانون الحاق مربوط به مقررات مالي دولت در سال ۹۴ گفت: ميزان بودجه وزارت نيرو برای اينکار تقريبا ۲٫۵ ميليارد ريال بوده ولی عملا ۲۳ ميليارد ريال هزينه شده است.

وي با اشاره به اينکه در زمان حاضر بيشتر شرکت های دانش بنيان با دانشگاه های نام آور همکاری دارند افزود: پژوهشگاه نيرو بايستی حدود ۲ تا ۳ هزار محقق را بکار گيری کند.

مهاجری با بيان اينکه در کشور نيروی انسانی کارآمد زياد داريم که با کمک آنها می توان درزمينه فناوری کارهای بهتری را شکل داد افزود: در آينده مشکل ما سرمايه نخواهد بود بلکه مشکل اصلی ما ساختار ها است که بايد به پروژه ها شکل دهد.

وي ادامه داد: بايد شرکت های دانش بنيان شکل بگيرد، حمايت از بخش عرضه و تقاضا شکل بگيرد، پيوند شرکت های دانش بنيان با دانشگاه های بزرگ تقويت شود، ‌نظام های تامين مالی چهار چوب مشخصی داشته باشد تا بتوانيم دارای يک صنعت و تکنولوژی مناسب باشيم.

معاون تحقيقات و منابع انسانی وزير نيرو ادامه داد: وزارت نيرو برای پيشرفت بيشتر در خدمات رسانی به مردم کشورمان، تفاهم نامه های علمی و پژوهشی را در زمينه های مختلف صنعت آب و برق، با معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری، وزارت علوم تحقيقات و فناوری و بنياد ملی نخبگان منعقد کرده است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی