رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 10 April

حمایت از صنایع روستایی؛ هدف صندوق کارآفرينی امید

صندوق کارآفرينی اميد تنها نهاد مالي تخصصي با ابعاد کامل حمايتي در کشور است که حمایت از صنایع روستایی و عشایر را در اولویت کار خود دارد و بر این اساس تاکنون ۵۸۰ صندوق خرد زنان روستایی در کشور را تشکیل داده است.

صندوق کارآفرينی اميد تنها نهاد مالي تخصصي با ابعاد کامل حمايتي در کشور است که حمایت از صنایع روستایی و عشایر را در اولویت کار خود دارد و بر این اساس تاکنون ۵۸۰ صندوق خرد زنان روستایی در کشور را تشکیل داده است.

در سالهاي اخير برنامه‌هاي حمايتي و ادبيات پيرامونيِ كسب و كارهاي خرد در کشورهاي گوناگون جهان با ساختار اقتصادي متفاوت رشد چشمگيري داشته است. اين کسب و کارها که با اهداف کاهش فقر، کمک به افزايش توليد کالا و خدمات منطقه اي و مقابله با بيکاري در سياستگذاري کشورها جايگاه درخوري يافته است. اين شيوه از تأمين مالي تا آنجا در پيشبرد اهداف توسعه اي کشورها اهميت دارد که بنياد صلح نوبل براي تلاش در نهادينه ساختن آن جايزه صلح اعطا مي کند و سازمان ملل سالي را به نام اعتبارات خرد نامگذاري مي کند.

بنابراین گزارش، در کشور ما تجربه‌هاي مناسب ولي پراکنده اي در ارتباط با اعتبارات خرد وجود دارد. آمارهاي رسمي بيانگر آن است که در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ صندوق قرض‌الحسنه خصوصي در کشور فعال هستند. محور اصلي فعاليت صندوق‌هاي قرض‌الحسنه ارائه اعتبارات خرد، بدون سود و صرفاً براساس کارمزد کم به متقاضيان است که عمدتاً با هدف کارگشایي صورت مي‌گيرد. اما بر اساس الگوهاي موفق جهاني با عدم شکل‌گيري نهادهاي تخصصي دو سويه، امکان پاسخگویي به تقاضاهاي بي‌شمار اعتبارات خرد کارآفرينانه  با مدل پيشگفته وجود ندارد.

این گزارش می افزاید: صندوق کارآفريني اميد تنها نهاد مالي تخصصي با ابعاد کامل حمايتي در کشور است ‏که ‏در دو زمينه تأمين مالي خرد و حمايت از کسب و کارهاي خرد به صورت کاملاً تخصصي فعاليت مي‏نمايد. اين صندوق به عنوان بزرگترين صندوق حمايتي از فعاليت هاي کارآفرينانه در مقياس خرد در سال‌هاي اخير، فعاليت‌هاي خوبي در جهت توسعه فرهنگ اعتبارات خرد در کشور انجام داده است. از جمله با ايجاد بيش از ۷۰۰ هزار فرصت شغلي جديد، توانسته کمک خوبي به ارتقاء کارآفريني در سطح خرد کند. این صندوق در راستای وظایفش تاکنون ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ایجاد اشتغال پرداخت کرده که ۱۰ هزار میلیارد ریال آن در بخش کسب و کار بوده است.

بنابراین گزارش، اصغر نورالله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در این زمینه به ایرنا گفته است: “٦٠٠ صندوق خرد تامین مالی در مناطق روستایی کشور ایجاد شده است و تاکنون ٥٧٤ صندوق راه اندازی شده است که تا پایان سال بقیه آنها عملیاتی می شود. همزمان با تامین مالی، آموزش تسهیلگری برای ایجاد اشتغال را پیگیری می کنیم. پارسال ٧٥ روستای کشور را در طرح بوم گردی قرار دادیم. در این طرح محل های اقامتی در روستاها مستقر شد که با استقبال زیاد گردشگران همراه بود. صندوق کارآفرینی امید حمایت از صنایع روستایی و عشایر را در اولویت کار خود دارد.این صندوق از صنایع تبدیلی بسته بندی و به طور کلی صنایع روستایی حمایت می کند.”

این گزارش می افزاید: صندوق کارآفرینی امید تشکیل ۶۰۰ صندوق خرد زنان روستایی در کشور را هدفگذاری کرده بود که تا آخر آبان ماه ۵۸۰ صندوق راه اندازی شد. هجدهم آذرماه نیز رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار مدیران صندوق کارآفرینی امید از اضافه شدن نام صندوق به فهرست بانک های عامل پرداخت کننده منابع صندوق توسعه ملی در بخش اشتغال حمایت کرد.

یادآور می شود: مأموريت صندوق کارآفريني اميد تجهيز سپرده هاي خرد مردم و تلفيق آن با اعتبارات دولت، شناسايي جوانان واجد شرايط، توانمندسازي آنان و کمک در ايجاد کسب وکارهاي خرد کم سرمايه و کاربر با محوريت فعاليت هاي کارآفرينانه، نيازهاي منطقه اي، توسعه کسب و کارهاي IT محور؛ بر اساس شيوه هاي جهاني شبکه سازي کسب و کارهاي بازارمحور نظير خوشه ها و زنجيره هاي ارزش در کشور براي اطمينان از پايداري کسب و کارها و هدفمندي تسهيلات پرداختي مي باشد.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی