رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

بارورسازی ابرها
به منظور مدیریت بحران آب؛

بارورسازی ابرها در خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: نخستین مرحله عملیات باروری ابرها در خراسان جنوبی آغاز شد. به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌توان بعد از اجرای کامل پروژه بارورسازی ابرها، بارش‌های یک منطقه را افزایش داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت:  نخستین مرحله عملیات بارورسازی ابرها در خراسان جنوبی آغاز شد. به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌توان بعد از اجرای کامل پروژه بارورسازی ابرها ، بارش‌های یک منطقه را افزایش داد.

به‌گزارش گروه انرژی ویکی پی جی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،”حسین امامی” با اعلام این خبر اظهار داشت: در سال‌های اخیر که با کاهش بارندگی‌ها در کشور و بخصوص خراسان جنوبی مواجه بوده‌ایم، یکی از روش‌های مقابله با کم آبی بارورسازی ابرها است که برای نخستین بار در خراسان جنوبی به مرحله اجرایی رسید.

وی گفت: پیش بینی می‌شود با پایش و بارورسازی ابرها میزان عقب ماندگی و کاهش بارندگی‌های فصل پاییز تا حدودی جبران شود.

امامی با اشاره به اینکه آسمان ابری و بارندگی یکی از شرایط لازم برای بارور سازی ابرهاست، اظهار داشت: در حال حاضر این عملیات در دو استان کشور در حال انجام است که بیشترین تمرکز بر روی استان خراسان جنوبی می‌باشد.

وی افزود: امیدواریم در مناطق غربی استان و در شهرستان‌های طبس، فردوس، بشرویه و سرایان که نسبت به سایر نقاط استان با کمبود شدید باران مواجه بوده‌اند، این عملیات بخش زیادی از کمبودها را جبران کند.

اعتبار مورد نیاز بارورسازی ابرها

وی گفت: برای اجرای این طرح حدود ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است و پیش بینی می‌شود در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی این عملیات تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه داشته باشد.

“خلیلی”رهبرعملیات بارور سازی ابرها در خراسان جنوبی نیز گفت: با توجه به پیش بینی‌های جوی که در منطقه وجود داشته وارد منطقه شدیم و همزمان هم عملیات باروری ابرها را انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه در این چند روزه باران‌های نسبتاً مناسبی را شاهد بوده‌ایم، اظهار داشت: به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌توان بعد از اجرای کامل پروژه بارورسازی ابرها، بارش‌های یک منطقه را افزایش داد.

رهبرعملیات بارور سازی ابرها گفت: در این طرح با کمک یک فروند هواپیمای مجهز به تجهیزات بارورسازی رطوبت در ابرهایی که در ارتفاعات بالاتر قرار گرفته‌اند به باران تبدیل می‌شود و میزان بارندگی‌ها را شدت می‌بخشد.

وی با اشاره به اینکه بجز مناطق مرزی محدودیتی در بقیه مناطق استان جهت پرواز وجود ندارد، خاطر نشان کرد: یکی از نیازهای مهم در امر باروری ابرها در هر منطقه از جمله خراسان جنوبی، استقرار رادار هواشناسی است و امیدواریم توسط مسئولین پیگیری و تهیه شود که کمک بسیار موثری به اجرای مناسب این پروژه خواهد کرد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی